PLUM 94 dni: Prezydenci podzieleni metropolią

  PLUM 94 dni: Prezydenci podzieleni metropolią

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piotr Uszok

  Piotr Uszok ©Mikołaj Suchan

  Dziś na liczniku PLUM 94 dni. Tyle czasu dzieli nas od uchwalenia ustawy metropolitalnej, o ile potwierdzą się przedwyborcze obietnice Platformy Obywatelskiej. Na finał kampanii władze regionalnej PO, ustami przewodniczącego Tomasza Tomczykiewicza zadeklarowały, że jeśli ich partia wygra wybory, do wprowadzenia metropolii na terenie aglomeracji katowickiej potrzebnych będzie sto dni.
  Piotr Uszok

  Piotr Uszok ©Mikołaj Suchan

  Odliczanie rozpoczęliśmy po inauguracji rządu. Dziś siódmy dzień tykania naszego licznika. A co z ustawą? Obecnie zapisy jej projektu studiują śląscy i zagłębiowscy samorządowcy. Opinie? Różne.
  - Wiele zapisów budzi moje wątpliwości - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

  - Nie wszystkie miasta będą miały szansę mieć swojego reprezentanta w Radzie Powiatu. Czternaście miast członkowskich ma reprezentować tylko dziewięciu radnych.
  Inny przykład - planowanie przestrzenne. Powiat miałby przygotowywać plany obowiązujące dla pozostałych gmin. Moim zdaniem w praktyce zapis ten będzie bardzo trudny do realizacji. No i rozdział poświęcony finansom metropolii jest bardzo skąpy w postanowieniach.

  Prezydent Katowic Piotr Uszok uważa, że kierunek zaproponowany przez PO w projekcie ustawy jest dobry, choć jego wątpliwości również budzi sposób finansowania przyszłej metropolii. - Nasze służby finansowe analizują skutki rozwiązań zapisanych w ustawie - mówi Uszok.

  Pozytywy metropolii widzi też Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Jeśli mieszkańcom Tychów i całej aglomeracji będzie żyło się lepiej, jestem nawet gotów oddać część swoich kompetencji - deklaruje Dziuba, który jednak nie bardzo wierzy w szanse na uchwalenie ustawy.

  - Dotychczasowe doświadczenia nie nastrajają optymistycznie - podkreśla prezydent Tychów. - Obawiam się też, że posłowie z innych mocnych ośrodków w Polsce nie będą zbyt przychylni metropolii na Śląsku. A nasi parlamentarzyści nie mają takiej siły przebicia, jak choćby lobby wrocławskie.

  PLUM, żeby znów nie było plamy  Dajcie nam sto dni, a uchwalimy ustawę metropolitalną - to najważniejsza obietnica PO złożona podczas kampanii na Śląsku.

  Platforma wybory wygrała, większość w parlamencie ma, zatem, zgodnie z deklaracją, daliśmy jej sto dni na dotrzymanie słowa.

  PLUM? To nasz Prospołeczny Licznik Ustawy Metropolitalnej. Zaczęliśmy w sobotę, po inauguracji nowego rządu. Plum to po angielsku śliwka, nazwa brzmi może zabawnie, ale sprawie ustawy dla aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej do zabawy daleko. Od kilku dni trwa publiczne odliczanie, żebyśmy się wszyscy za dwa lata znów nie obudzili z ręką w nocniku. Albo nie wpadli jak śliwka w kompot ("plum!"). Mamy nadzieję, że charakterystyczne logo z licznikiem na tle śliwki, które przez najbliższe miesiące nie będzie opuszczać łamów DZ w końcu odpowiednio zmobilizuje naszych parlamentarzystów.

  Podkreślamy to za każdym razem, więc raz jeszcze powtórzymy: jeśli dobrze zaplanowana metropolia stanie się faktem nie za 100, a za np. 150 dni, nikt nie będzie narzekać. Ale jeśli znów obietnica PO zamieni się w fatamorganę, jej posłowie sami przyznają na naszych łamach, że są do niczego.

  Jakie przeszkody będą najtrudniejsze do pokonania przy tworzeniu metropolii?  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Uszok

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   zrob porzadek z tymi urzednikami ktorzy publicznie krytykuja rozwoj Slaska musimy byc metropolia Slask

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co nam to da?

   ollin77 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Tylko autonomia...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolie

   hambek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Zagłębie niech sobie stworzy własną metropolie Zagłębie i wtedy będą zadowoleni.A Śląsk swoją metropolie
   ''Silesia''.Po co łączyć dwie nie lubiące się obcje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki nowy ZSRR

   J z Zagłebia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   przemieli się jaworzniaków z katowiczanami i sosnowiczanami, zrobi człowieka śląskiego (lokalna odmiana homo sovieticusa), natworzy stołków i urzędów, a na koniec to wszystko się rozleci jako...rozwiń całość

   przemieli się jaworzniaków z katowiczanami i sosnowiczanami, zrobi człowieka śląskiego (lokalna odmiana homo sovieticusa), natworzy stołków i urzędów, a na koniec to wszystko się rozleci jako nieudany, d****** eksperyment.

   PS nazwa "Silesia" mnie odrzuca i pokazuje jak wy gardzicie lokalnymi społecznościami, tradycją i historią. Dokładnie jak ludzie radzieccy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie "J z Zagłebia"

   BogdanP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Oczywiście Ty wiesz lepiej jak będzie. Wyrocznia jesteś czy Pytia?
   Zamiast jęczeć zaproponuj coś.
   Czy Wy Polacy potraficie tylko mówić "nie, veto" - jak uczy historia rozbiorów Polski?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama