Ważne
  Marek Borowski: Irlandii u nas nie będzie, ale Grecji też...

  Marek Borowski: Irlandii u nas nie będzie, ale Grecji też nie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z Markiem Borowskim, senatorem, byłym ministrem finansów, rozmawia Marcin Zasada.
  Marek Borowski: Irlandii u nas nie będzie, ale Grecji też nie

  ©Wojciech Barczyński/PP

  Gdyby to pan był premierem i tydzień temu sam wygłaszał exposé sejmowe, jak bardzo różniłoby się ono od tego, co w swoim wystąpieniu programowym zaproponował Donald Tusk?
  Nie różniłoby się zapewne w kwestiach zasadniczych. Takie rozwiązania, jak wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia i zrównanie go dla mężczyzn i kobiet czy zmiany w emeryturach mundurowych były absolutną koniecznością.

  Czy dzięki tym i innym reformom Polska chociaż częściowo uchroni się przed skutkami europejskiego kryzysu?
  Podejmując te działania, rzeczywiście można się zabezpieczyć, szczególnie przed wewnętrznymi skutkami kryzysu. Pamiętajmy jednak, że żyjemy w centrum kontynentu, na którym szaleje burza i na sytuację na rynkach zagranicznych specjalnie wpływu nie mamy.
  Jeśli natomiast Europa zacznie z mozołem wychodzić z tego impasu, a zapowiedzi premiera Donalda Tuska zostaną w większości zrealizowane, w niedalekiej przyszłości zaprocentuje to wzrostem zaufania do Polski, większą głębią budżetową i stabilnością ekonomiczną.

  Polacy pójdą na emerytury w wieku 67 lat, ale trudno mi sobie wyobrazić zwolnioną z pracy 60-letnią kobietę, mającą konkurować na rynku z 30-latkami, którzy ze znalezieniem zatrudnienia już dziś mają problemy.
  To fakt, dlatego tej zmianie muszą towarzyszyć związane z nią rozmaite działania okołoemerytalne, na przykład w polityce społecznej i zdrowotnej. Programy 50+ czy 60+ muszą być lepiej dopracowane niż dziś. Skoro ludzie po 60. czy 65. roku życia mają być aktywni zawodowo, powinni mieć dostęp do sprawniejszej opieki medycznej. Okres ochronny? Jakiś powinien być, ale ten kij zawsze ma dwa końce. Załóżmy, że już 60-latka nie będzie można zwolnić. Pracodawcy, którzy mają kłopoty, będą więc zwalniać 59-latków, nie chcąc płacić im przez cały siedmioletni okres ochronny. Z drugiej strony, jeśli ten okres będzie wynosił dwa lata, dałoby to znacznie większą elastyczność. Trzeba o tym wszystkim dyskutować, bo reforma nie wchodzi w życie jutro. To propozycja wyważona, jeśli chodzi o wiek emerytalny dla mężczyzn, przesunięcie jest delikatne, w dodatku dopiero od 2020 roku. U kobiet dwadzieścia lat później. Jest kilka lat na obmyślenie wszystkich działań i szczegółów. Mamy na to sporo czasu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakub BERMAN

   ferdek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   działałby tak samo, jak Borowski i Tusk! Też nienawidził Polaków! Niech głupie "polaczki" pracują aż do us.ranej śmierci Dla dobra tych, którzy nimi rządzą. W myśl zasady: WASZE ulice, NASZE...rozwiń całość

   działałby tak samo, jak Borowski i Tusk! Też nienawidził Polaków! Niech głupie "polaczki" pracują aż do us.ranej śmierci Dla dobra tych, którzy nimi rządzą. W myśl zasady: WASZE ulice, NASZE kamienice.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepsza jest obserwacja uczestnicząca

   Ceneo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Gdyby wobec elit politycznych zastosować normalne procedury rotacji i ograniczenia kadencji, trudniej byłoby ich przedstawicielom przykładać rękę do niektórych rozwiązań. Gdyby Pan Senator lub...rozwiń całość

   Gdyby wobec elit politycznych zastosować normalne procedury rotacji i ograniczenia kadencji, trudniej byłoby ich przedstawicielom przykładać rękę do niektórych rozwiązań. Gdyby Pan Senator lub Poseł nie był chroniony - nawet po przegranych wyborach przez dwa lata [nie wolno go w tym czasie zwolnić, ani zmienić mu wynagrodzenia!!! - nie związkowcy, ale przegrani politycy są w tym kraju chronieni najbardziej w aspekcie gwarancji zatrudnienia!!!], a następnie musiałby normalnie pracować, bez przywilejów z wynagrodzeniem maksimum na poziomie średniej, to może zrozumieliby w czym rzecz.
   Można lekką ręką zmieniać prawo, decydować o losie innych, jeżeli pozostaje się pod kuratelą dobrego, opiekuńczego państwa, opłacanego z podatków wszystkich pracujących.
   W innych systemach politycznych zaczynają już rozumieć problem i pojawiają się pierwsze nieśmiałe propozycje okiełzania wszechmocy partiokracji i oligarchii partyjnych.
   Szerzej na ten temat: Politycy na emeryturę - czy to możliwe? na frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   siedzisz nadal przy korycie

   koryto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   borowski, ty żydku ! to co jest teraz w europie i polsce i to co niebawem nastąpi to skutek rządów takich idiotów jak ty !! siedziałeś wiele lat przy korycie i nadal siedzisz !! ty i tobie podobni,...rozwiń całość

   borowski, ty żydku ! to co jest teraz w europie i polsce i to co niebawem nastąpi to skutek rządów takich idiotów jak ty !! siedziałeś wiele lat przy korycie i nadal siedzisz !! ty i tobie podobni, zwolennicy euro i UE, doprowadziliście do tego, że milion ludzi w polsce ma kłopoty ze spłatą kredytów, że banki będą wywalać miliony rodzin z małymi dziećmi na bruk !! ty żydowski złodzieju, nachapałeś się przy prywatyzacji banku śląskiego, teraz zamilknij, wyjedż z polski na zawsze do izraela i przestań mądrzyć się na temat co będzie !!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama