Ważne
  Honorowe obywatelstwo Rudy Śląskiej dla abp. Damiana Zimonia

  Honorowe obywatelstwo Rudy Śląskiej dla abp. Damiana Zimonia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Abp Damian Zimoń, który po 26 latach kierowania śląskim Kościołem w niedzielę odszedł na emeryturę, otrzyma tytuł honorowego obywatela Rudy Śląskiej.
  Jak poinformowało w piątek biuro prasowe rudzkiego magistratu, uchwałę o nadaniu tytułu przyjęto podczas czwartkowej sesji rady miasta. W uzasadnieniu radni wskazali m.in., że prócz wielu zasług duchownego dla społeczności Śląska, a tym samym Rudy Śląskiej, to właśnie abp Zimoń przed 13 laty zatwierdził wybór św. Barbary na patronkę miasta.

  - Głoszona przez Jego Ekscelencję Ewangelia Pracy, podkreślanie szacunku dla godności ludzkiej i pracy, która ma być nie tylko źródłem utrzymania, ale też drogą duchowego rozwoju człowieka, jest szczególnie bliska mieszkańcom Rudy Śląskiej - zaakcentowali radni.


  W uzasadnieniu uchwały przypomniano też, że w 1996 r. ówczesna rada miasta wyraziła wolę, by patronką Rudy Śląskiej została św. Barbara - z uwagi na kult i cześć, jaką ta święta, patronka m.in. górników, cieszy się wśród mieszkańców. Abp Zimoń zatwierdził wtedy ten wybór i przekazał jego uznanie podczas mszy 6 czerwca 1998 r. w kościele św. Barbary.

  - W 2012 r. będziemy obchodzić 14. rocznicę tego wydarzenia. Będzie to kolejna okazja do podziękowania księdzu arcybiskupowi za naszą patronkę. Czynimy to także niniejszym wyróżnieniem, dziękując za wszelkie posługi duszpasterskie i sposób sprawowania urzędu arcybiskupiego - zawsze blisko człowieka i jego spraw - mówiła podczas czwartkowej sesji rady miasta prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

  Abp Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Biskupem katowickim został w 1985 r., a arcybiskupem metropolitą katowickim siedem lat później.

  Rezygnację z posługi metropolity katowickiego abp Zimoń złożył na ręce Benedykta XVI w 2009 r., zgodnie z prawem kanonicznym, które nakazuje uczynić to biskupom po ukończeniu 75 lat. Papież przyjął rezygnację, przedłużając posługę arcybiskupa o kolejne dwa lata.

  W końcu października ogłoszono, że następcą abpa Zimonia będzie pochodzący z Rudy Śląskiej biskup tarnowski Wiktor Skworc - w przeszłości bliski współpracownik abpa Zimonia i katowicki wikariusz generalny Archidiecezji Katowickiej. Jego ingres odbędzie się w sobotę. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama