Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 powodów, dla których warto leczyć się w naszym regionie

Agata Pustułka
arc.
Śląska medycyna ma dobrą markę, na którą pracowały pokolenia lekarzy. Dziś wiadomo, że u nas najlepiej wyleczą nie tylko serce, ale zajmą się pacjentem od stóp do głów, zaś sprzymierzeńcem w walce o zdrowie jest supernowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Wizytówkami regionu stały się kliniki chirurgiczne, onkologiczne, a także stomatologiczne i chirurgii plastycznej. Mimo finansowych niedostatków trapiących ochronę zdrowia, poziom usług jest wysoki, a medycy nie powiedzieli ostatniego słowa. Oto dziesięć powodów, dla których warto leczyć się w województwie śląskim. Dedykujemy je centrali Narodowego Funduszu Zdrowia z nadzieją, że będzie regularnie płacić za leczenie chorych spoza regionu.

1. Kardiologia, kardiochirurgia

Jeśli mówić o medycznej specjalizacji województw, to nasz region, zarówno za sprawą publicznych, jak i niepublicznych placówek, postawił na rozwój opieki kardiologicznej i kardiochirurgicznej. Nie do przecenienia jest tu rola prof. Zbigniewa Religi, który w 1985 roku dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca, ale też te dwie dziedziny medycyny bardzo wiele zawdzięczają pierwszemu sponsorowi, czyli górnictwu.

W województwie mamy dwa najlepsze w kraju ośrodki. To przede wszystkim Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie wykonuje się praktycznie wszystkie dostępne medycynie operacje. Tu przeprowadza się przeszczepy serca, serca i płuc oraz samych płuc, także u chorych na mukowiscydozę, oraz setki zabiegów kardiologicznych. Sercową specjalizację ma także Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, specjalizujące się w by-passach.

Ofertę leczniczą uzupełniają prywatne ośrodki, w tym przede wszystkim Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Nie od dziś wiadomo, że jeśli już mamy doznać zawału, to najlepiej na... Śląsku. Mamy najlepiej rozbudowaną sieć pracowni hemodynamicznych, gdzie możliwa jest błyskawiczna ingerencja.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Instytut Onkologii w Gliwicach to wyjątkowy ośrodek, w którym pacjentom oferowane są najnowocześniejsze metody leczenia i diagnozowania nowotworów. Instytut posiada pracownię PET, nóż cybernetyczny, a także najnowocześniejszy sprzęt tomograficzny.

Radioterapia i chemioterapia prowadzone są według najbardziej skutecznych schematów.
W placówce rozwinęła się chirurgia rekonstrukcyjna (tu przeprowadzono pierwsze w Polsce rekonstrukcje tchawicy oraz krtani i nie jest to ostatnie słowo chirurgów).
Niebawem w Katowicach ma powstać kolejny szpital Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, tj. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Klasą samą dla siebie jest katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku, lecząca m.in. białaczki i chłoniaki. Tu przeprowadzane są najtrudniejsze transplantacje od dawców niespokrewnionych.

3. Okulistyka

I w tej dziedzinie nie mamy równych, by spojrzeć choćby na osiągnięcia prof. Edwarda Wylęgały z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, który specjalizuje się m.in. w operacjach rogówek. To on jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu rogówki od spokrewnionego dawcy. Wszczepił też hipernowoczesne protezy rogówki.

Szpital Kolejowy oraz okulistyka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym św. Barbary w Sosnowcu są wyposażone w tzw. kombajn okulistyczny (Constellation Visual System), który stwarza nowe możliwości mikrochirurgowi operującemu we wnętrzu gałki ocznej (na ciele szklistym i siatkówce). Constellation dysponuje m.in. specjalnym typem oświetlenia, tzw. żyrandolowym pozwalającym na równomierne doświetlenie operowanej przestrzeni.

Okulistyka na Śląsku rozwinęła się za sprawą prof. Ariadny Gierek, która kierowała Kliniką Okulistyczną przy ul. Ceglanej, sprowadzając do niej najnowocześniejszy sprzęt. Szpital wciąż oferuje pacjentom bardzo wysoki poziom usług okulistycznych, od operacji zaćmy po skomplikowane zabiegi rogówki. Laserami excimerowymi najnowszej generacji wykonuje się zabiegi usuwania krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu, a także zabiegi terapeutyczne w różnych chorobach rogówki. Poza tym stosuje się metodę laserowego leczenia stożka rogówki (cross-linking).


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

4. Ortopedia, schorzenia urazowe

Kombinatem leczącym wszelkie schorzenia ortopedyczne jest oczywiście szpital w Piekarach Śląskich. Urazówka wygrywa ogólnopolskie rankingi (m.in. Rzeczpospolitej, Newsweeka) i oferuje chorym dostęp do najlepszych metod leczenia. Oferta zabiegowa szpitala skierowana jest do chorych cierpiących z powodu schorzeń ortopedycznych i onkologicznych w obrębie układu narządu ruchu oraz osób, które uległy różnego typu urazom. Obok Piekar w regionie wyrosło wiele prywatnych szpitali, np. Sport Klinika w Żorach, która posiada m.in. takie cudo jak Exogen, czyli aparat wspomagający leczenie złamań za pomocą ultradźwięków o niskiej częstotliwości.

5. Po prostu oparzeniówka

Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich jest wiodącym ośrodkiem w Polsce leczącym urazy oparzeniowe i ich następstwa. Tu trafiają nie tylko ofiary wypadków w górnictwie, ale też pożarów i nieszczęśliwych wypadków, których skutkiem są oparzenia. W ośrodku wykonuje się także zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej z wykorzystaniem systemów laserowych. Jest prowadzona tlenoterapia hiperbaryczna.

6. Neurochirurgia

Weszła na światowe wyżyny za sprawą osiągnięć prof. Henryka Majchrzaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym św. Barbary w Sosnowcu. Jego współpraca z gliwickim Instytutem Onkologii daje możliwość mapowania mózgu, czyli niezwykle precyzyjnych obliczeń dotyczących ulokowania guza.


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

7. Przeszczepy

Kliniki z województwa śląskiego specjalizują się nie tylko we wspomnianych już przeszczepach serca, płuc i szpiku, ale także nerek, trzustki i wątroby, w których prym wiedzie Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Katowicach kierowana przez prof. Lecha Cierpkę.

8. Ginekologia i położnictwo

Bytomska Klinika Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z chirurgami z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeprowadza operacje płodów, u których zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa. Zabieg daje dzieciom szansę na normalny rozwój.

9. Stomatologia

Niezwykle prężnie rozwinął się i wciąż rozwija rynek usług stomatologicznych, a takie gabinety jak Comfortdent czy Dental Clinic są rozpoznawalne nie tylko wśród mieszkańców naszego regionu. Ba, coraz częściej po trzecie zęby (implanty) przyjeżdżają mieszkańcy innych miast. Przede wszystkim decydują się na wstawienie implantów, które są tańsze nawet o 2o proc.

10. Chirurgia plastyczna

Piękne nosy, większe piersi, ściśle przylegające uszy, a do tego usuwanie zmarszczek, usuwanie tkanki tłuszczowej - kult piękna i nieprzemijającej urody to znak naszych czasów, a do śląskich klinik przyciągają konkurencyjne ceny i zabiegi na wysokim poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!