Śląski Związek Gmin i Powiatów o oczekiwaniach wobec rządu

  Śląski Związek Gmin i Powiatów o oczekiwaniach wobec rządu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Śląski Związek Gmin i Powiatów o oczekiwaniach wobec rządu

  ©Arkadiusz Gola

  Uporządkowanie systemu prawnego oraz zabezpieczenie finansowania zadań samorządów, dotyczących m.in. oświaty i pomocy społecznej - to niektóre z oczekiwań wobec nowego rządu i parlamentu, sformułowanych przez samorządy zrzeszone w Śląskim Związku Gmin i Powiatów.
  Śląski Związek Gmin i Powiatów o oczekiwaniach wobec rządu

  ©Arkadiusz Gola

  Samorządowcy, którzy w piątek zebrali się na 32. posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Dąbrowie Górniczej, zaapelowali do rządu i parlamentu o "podjęcie radykalnych, systemowych działań zmierzających do usunięcia wielorakich barier w coraz większym stopniu utrudniających, a coraz częściej wręcz uniemożliwiających funkcjonowanie samorządów terytorialnych".

  Domagają się m.in.
  uporządkowania systemu prawnego, zmian w systemie edukacji, zabezpieczenia finansowania zadań mających charakter ogólnopaństwowy, konieczności uruchomienia polityki miejskiej, wprowadzenia polityki mieszkaniowej (np. budownictwo socjalne), poprawy polityki społecznej, podjęcia prac nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przeciwdziałaniu bezrobociu i "inteligentnej polityki wobec obszarów wiejskich".

  Postulaty odnoszące się do systemu edukacji dotyczą m.in. zastąpienia dotychczasowego prawa oświatowego "narzucającego samorządom lokalnym model zarządzania szkołami" zestawem standardów edukacyjnych, refundowaniem samorządom kosztów wynagrodzeń nauczycieli w 100 proc. oraz zastąpieniem Karty nauczyciela "nowoczesnym prawem pracy z określonymi wymogami jakościowymi dla nauczycieli".

  W przypadku opieki zdrowotnej upominają się o wprowadzenie koszyka świadczeń gwarantowanych, konkurencji w ubezpieczeniach zdrowotnych, pełnego rejestru usług medycznych, stworzenia nowego katalogu medycznych procedur szpitalnych, ujednolicenia zasad funkcjonowania szpitali publicznych i niepublicznych.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama