Andrzejki 2011: Zabawa grzechem? Zależy od Kościoła

  Andrzejki 2011: Zabawa grzechem? Zależy od Kościoła

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wróżby wróżbami, ale jak panna ładna, to do zamążpójścia żadnego wosku nie trzeba

  Wróżby wróżbami, ale jak panna ładna, to do zamążpójścia żadnego wosku nie trzeba ©arc.

  W środę andrzejki. Czekają nas wróżby, miłosne uroki i huczna zabawa. Jest jednak małe "ale". W tym roku andrzejki wypadają już po pierwszej niedzieli Adwentu. Dla chrześcijan to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia - okres pokuty i refleksji. Jak więc go połączyć z andrzejkowym szaleństwem?
  Wróżby wróżbami, ale jak panna ładna, to do zamążpójścia żadnego wosku nie trzeba

  Wróżby wróżbami, ale jak panna ładna, to do zamążpójścia żadnego wosku nie trzeba ©arc.

  - Andrzejki nie należą do czasu zakazanego, nie są więc zakazane przez Kościół - uspokaja ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik kurii diecezjalnej w Sosnowcu, choć apeluje zarazem, by andrzejkowe imprezy nie były zbyt huczne.

  - Ostrzegam również przed wiarą we wróżby. Jeżeli traktujemy je tylko jako zabawę, to nie ma w tym nic złego. Jednak zaczyna się robić niebezpiecznie, kiedy mają decydujący wpływ na nasze życie - kontynuuje ks. Kwiecień.

  Zupełnie odmienne zdanie na temat zabaw i wróżb andrzejkowych w Adwencie ma ks. Jan Byrt, kapłan Kościoła ewangelicko-augsburskiego ze Szczyrku.

  CZY ANDRZEJKOWE CZARY TO WSTĘP DO OKULTYZMU?

  - Adwent to czas na wyciszenie i zadumę. Zabawa w tym okresie to grzech. Wszelkie wróżby mają zdecydowany satanistyczny podtekst - grzmi ksiądz Byrt .

  Andrzejki to niejedyne święto budzące kontrowersje. Podobne przestrogi można było usłyszeć od duchownych przed Halloween. Mimo krytycznej postawy księży, wiele lokali decyduje się na huczną imprezę w andrzejki.

  - Uważamy, że jest to indywidualna decyzja każdego z naszych klientów, czy chce się w ten dzień bawić czy nie. Powinniśmy mieć prawo wyboru - podkreśla Maja Skrzypnik, menadżerka Trendy Music Club w Katowicach. Podobnie myśli Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak kościół dbał o polskość w przeszłości

   Historyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23


   7-iu biskupów i Prymas należeli do "Targowicy"(w proteście przeciw Konstytucji 3-go Maja) po nazwisku : 1. Prymas Michał Jerzy Poniatowski 2.bp.Chełmski Wojciech Skarszewski, 3. bp. Żmudzki Jan...rozwiń całość


   7-iu biskupów i Prymas należeli do "Targowicy"(w proteście przeciw Konstytucji 3-go Maja) po nazwisku : 1. Prymas Michał Jerzy Poniatowski 2.bp.Chełmski Wojciech Skarszewski, 3. bp. Żmudzki Jan Stefan Giedroyć, 4. bp. Poznański Antoni Onufry Okęcki, 5. bp. Łucki Adam Naruszewicz, 6.bp. Wileński Ignacy Jakub Massalski, 7. bp. Inflancki Józef Kossakowski, 8. bp. Przemyski Michał Sierakowski, o takich kreaturach jak Szczęsny Potocki, Xawery Branicki, czy Seweryn Rzewuski lepiej nie wspominać ! A całej tej bandzie błogosławił i życzył powodzenia na uroczystym połączeniu Targowiczan Litwy i Polski, Papież Pius VI. tzw. Konfederacja Obojga Narodów.

   Ojciec Święty, powstańców Powstania Listopadowego nazwał warchołami, wichrzycielami i buntownikami, a klerowi polskiemu nakazał, by przekonywał Polaków, że władza cara pochodzi od boga i należy ją uznawać.

   Powstańcy Kościuszki okazali swoją dojrzałość i patriotyzm, gdyż powiesili na szubienicy biskupa Kossakowskiego oraz biskupa Massalskiego, a prymas Poniatowski zażył truciznę w cieniu budowanej dla niego szubienicy. Wszyscy trzej byli płatnymi kolaborantami cara Rosji.

   Podczas Powstania Styczniowego, na wschodnich kresach zniewolonej Polski, powstańcy powiesili kilkudziesięciu księży katolickich, którzy zdradzili ich carskiej ochranie. Prymas Woronicz koronował na króla Polski cara Mikołaja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adwent

   i am what i am (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 28

   Kto wpadł na pomysł że Adwent to okres pokuty i zadumy?? Co za brednie! Adwent to radosny okres oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, nie ma czegoś takiego jak pokuta w adwencie tylko w Poście...rozwiń całość

   Kto wpadł na pomysł że Adwent to okres pokuty i zadumy?? Co za brednie! Adwent to radosny okres oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, nie ma czegoś takiego jak pokuta w adwencie tylko w Poście Wielkanocnym a czas na zadumę macie w listopadzie na Wszystkich Świętych. Nie ma też postu w wigilie Bożego Narodzenia to jest zły nawyk i staropolskie tradycje. Kościół nie nakazuje pokutować w tym okresie.

   A co do wiary we wróżby, tu przyznaje racje Kościołowi trzeba się określić albo wierzysz we wróżby i przesądy albo wierzysz w Boga. Trzeba się określic czy jesteś chrześcijaninem czy nie..

   I nie rozumiem ludzi którzy się wypowiadają na temat chrześcijańskiej religii i tego co Kościół zabrania a czego nie skoro i tak są nie wierzący, to jest jakiś absurd. Skoro jesteście nie wierzący to was to nie dotyczy. Dajcie sobie spokój bo tylko zdrowie na tym tracicie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już masz odpowiedź...

   yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 24

   ...rączka rączkę myje...poszukaj w internecie i zdziwisz się?????
   Tam gdzie są pieniądze i władza tam jest żyd....he he he dziwne prawda???????????
   A dlaczego nie ma np.murzyna,azjaty,polaka czy...rozwiń całość

   ...rączka rączkę myje...poszukaj w internecie i zdziwisz się?????
   Tam gdzie są pieniądze i władza tam jest żyd....he he he dziwne prawda???????????
   A dlaczego nie ma np.murzyna,azjaty,polaka czy czecha?????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nagonka czy fakty

   mumu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 39

   Może ktoś wypowie się na temat plotki:ilu SS-manom Watykan pomógł ukrywać się i wyemigrować poza granice Europy?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do mumu

   maciej w uszance (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   podobno 30 000 do samej ameryki poludniowej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nagonka na kościół ciąg dalszy....

   yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 36

   1.Skąd ty wiesz w co każdy ksiądz wierzy czy nie (pewnie wysłałeś światełko do nieba i ci zakuty łeb olśniło).
   2.Skąd ty wiesz o czym kościół naucza skoro nie chodziłeś na religię i nie znasz...rozwiń całość

   1.Skąd ty wiesz w co każdy ksiądz wierzy czy nie (pewnie wysłałeś światełko do nieba i ci zakuty łeb olśniło).
   2.Skąd ty wiesz o czym kościół naucza skoro nie chodziłeś na religię i nie znasz Nowego Testamentu.
   3.Skoro jesteś rozgarnięty i oświecony powinieneś wiedzieć,że kościół za Świętą Inkwizycję przeprosił boleśnie i przyznał się do błędów przeszłości.(w przeciwieństwie do żydostwa,które za ukrzyżowanie Jezusa nigdy nie przeprosiło i nie zamierza tego robić)
   Dygresja:
   Przyjrzyj się żydostwu ilu ludzi natłukło bezkarnie od 2000 lat (np.Palestyna).
   4.Do spowiedzi idzie się nie po to żeby zostać świętym,a jakbyś miał wpojone podstawy wiary byś wiedział o co w tym chodzi,ale masz zryty beret telewizją i zararabianiem kasy,że takie wartości są dla ciebie czarną magią.
   5.Dlaczego większość wywrotowców i zboczeńców w habitach ma potomków żydów???(kościół katolicki jest jedyny w którym kapłanem może zostać ktoś z rodziny niekatolickiej).
   6.Alkoholizm jest chorobą,o tym też nie wiesz bo w tvn o tym nie mówią.
   7.Księża którzy postępują tak jak piszesz na końcu właśnie doświadczą ognia piekielnego,ale to stanie się po ich śmierci,mogą być pewni.
   8.Jeżeli masz za grosz inteligencji rodzice straszą dzieci,aby kroczyły przez życie godnie z wartościami chrześcijańskimi,a po śmierci doczekają się łask Bozych,ale tak jak pisałem wcześniej twój mózg jest prawdopodobnie zbyt mały,żeby to wszystko ogarnąć.
   A na koniec p[roponuję,abyś wszedł sobie na blog palikota,tam takich jak ty uwielbiają i kochają nie zapomnij rekwizytów z jakimi dumnie kroczy ten święty,idealny patron i obywatel.
   Pozdrowienia dla POLAKÓW!!!!!!!!!!!!!1 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiara we wróżby

   pan Kościelny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 44

   Kościół też od pon.2 tys lat każe wierzyć we wróżby kościelne,sciemę.Robi się mało rozgarnioetym ludziom wodę z móżgu,straszy otchłanią i ogniem piekienym.A ŻADEN ksiądz nie wierzy w głoszone przez...rozwiń całość

   Kościół też od pon.2 tys lat każe wierzyć we wróżby kościelne,sciemę.Robi się mało rozgarnioetym ludziom wodę z móżgu,straszy otchłanią i ogniem piekienym.A ŻADEN ksiądz nie wierzy w głoszone przez siebie gusła.
   Podstawową nauką kościoła jest to,że Bóg jest niezwykle milosierny,kochający ludzi.więc jak Bóg ma karać ludzi ogniem piekielnym?Który to miłosierny rodzic karze straszliwie swoje dzieci i wnuki?Tylko kościół "nawracał" na wiarę mieczem iogniem,żywcem palił na stosie niewygodne osoby....
   Jakże taka wyrocznia jak np.biskup może powoływać się na namiestnictwo Boga,skoro żadnego pisma w tej sprawie nie ma.Jakże biskup czyinny pleban może być wyrocznią,"odpuszczać grzechy",skoro sami pstępują niemoralnie,nieetycznie,po barbarzyńsku.No bo jak inaczej nazwać biskupa-homoseksualistę?Jak inaczej nazwać sukienkowego-pedofila,alkoholika czy innego zboczena?Jakim wzorcem życiowym jest pleban,który po pijaku zabija samochodem innych użytkowników?Jak nazwać zakonnika-złodzieja,który wciska moherom kit,zdziera pieniądze z których się nie rozlicza.....
   A wogóle sporo księży w czasach "zakazanych" spożywa jeszcze więcej alkoholu przegryzając tłustymi kanapkami z boczkiem i szynką.W czasach umartwień wielu księży nadal jest ywalcami burdeli czy nawet klientami TiRówek.
   Takich właśnie mamy księży-moralizatorów.Takimi właśnie będzie piekło wybrukowanezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grzech

   kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 23

   Zależy ile dasz w ofierze a może będziesz miał odpuszczone?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzech

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 34

   Co nie jest grzechem dla kosciola ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmiać się a może płakać?

   kolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 62

   A jakie to ma znaczenie w dzisiejszym czasie Andrzejki czy nie Andrzeki ? A w przysłą sobotę to myślicie że ta tumaneria nie będzie brykała ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   element zabawy

   rzeczowy Jan1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 15

   Wróżby to element zabaw Andrzejkowych. Fakt, to zabobon ale taki brany z przymrużeniem oka. W przeciwieństwie do religii, którą biorą niektórzy tak serio, że są w stanie za nią zabić i...rozwiń całość

   Wróżby to element zabaw Andrzejkowych. Fakt, to zabobon ale taki brany z przymrużeniem oka. W przeciwieństwie do religii, którą biorą niektórzy tak serio, że są w stanie za nią zabić i podporządkować jej całe swoje życie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama