Abp Wiktor Skworc został nowym metropolitą katowickim

  Abp Wiktor Skworc został nowym metropolitą katowickim

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Abp Wiktor Skworc został nowym metropolitą katowickim
  1/61
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Abp Wiktor Skworc został w sobotę nowym metropolitą katowickim. O swojej nowej diecezji powiedział, że jest miejscem, w którym kondensują się trudne problemy człowieka oraz "społeczeństwa postprzemysłowego, które przeszło przeróżne, ekstremalne dziejowe doświadczenia".
  Ingres odbył się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Nowego metropolitę witał ustępujący pasterz kościoła katowickiego abp Damian Zimoń. "Abp Wiktor Skworc rozpoczyna posługę pasterską na Górnym Śląsku (...). Przybywa do swej rodzinnej diecezji po czternastu latach owocnej posługi w diecezji tarnowskiej" - powiedział.

  ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA BISKUPA SKWORCA

  Pismo nominacyjne sporządzone 29 października przez papieża Benedykta XVI odczytał i przekazał nowo mianowanemu metropolicie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

  Papież Benedykt XVI napisał, że obowiązkiem następcy Św. Piotra, jest podjęcie jak najstaranniejszej opieki nad każdym kościołem partykularnym oraz zatroszczenie się o niego przez wybór odpowiedniego pasterza. "Gdy takiego należało przydzielić metropolitalnemu kościołowi katowickiemu, a którego brakuje z powodu złożenia rezygnacji przez tak wybitnego ks. abp. Damiana Zimonia, wydaje się, że będzie najlepiej, jeśli Ty czcigodny bracie, obdarzony wspaniałymi zaletami i wystarczająco doświadczony w sprawach duszpasterskich, zostaniesz ogłoszony pasterzem tego Kościoła" - napisał papież.

  ARCYBISKUP SKWORC BĘDZIE PODĄŻAŁ DROGĄ WIELKICH POPRZEDNIKÓW

  Po objęciu urzędu nowy metropolita katowicki przewodniczył mszy, podczas której wygłosił homilię, podkreślając, że ze wzruszeniem wspomina początki swojego życia w parafii bielszowickiej (Ruda-Śląska).  POZNAJCIE SYLWETKĘ NOWEGO METROPOLITY KATOWICKIEGO:
  PEŁNY ŻYCIORYS NOWEGO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO WIKTORA SKWORCA POZNACIE TUTAJ
  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ARCYBISKUPA DAMIANA ZIMONIA, KTÓRY ZAKOŃCZYŁ PRZEWODZENIE KOŚCIOŁOWI KATOWICKIEMU

  Mówił, że pasterz, który "pragnie paść Boże Stado z oddaniem", nie może nie dostrzegać zagrożeń, dlatego konieczne jest pochylenie się nad rodziną, nad jej duchową i materialną biedą, nad zagubieniem młodzieży, nad dotkliwą samotnością emigrantów, reagować na niebezpieczeństwa duchowe.

  "Bestie opisane w Księdze Daniela przyjmują dziś różne postaci, szermują różnymi użytecznymi ideologiami. Niekiedy można odnieść wrażenie, że napędzającą je siłą, jest antychrześcijaństwo. Niektórzy wołają, iż u bram Kościoła, a właściwie tysiącletniej chrześcijańskiej cywilizacji, stają noebarbarzyńcy, od których wieje złowrogim chłodem" - powiedział.

  Wiele miejsca poświęcił problemom "śląskiej spracowanej ziemi". "Śląsk choć był różnie rozgrywany i rozrywany, pozostał zawsze wierny sobie. Nie szczędził dla polskiej Macierzy nie tylko swojego czarnego złota, ale i też swojej krwi. Nie skąpił potu ofiarnej pracy a nawet istnień ludzkich, okaleczanych i zwęglanych na kopalnianych ołtarzach aż po dziś" - mówił abp Skworc.

  Zapraszając wiernych do budowania katowickiego kościoła, mówił także o swojej roli pasterza diecezji, w której "kondensują się trudne problemy człowieka oraz społeczeństwa postprzemysłowego, które przeszło przeróżne, ekstremalne dziejowe doświadczenia (...) symbolizowane dziś Krzyżem koło kopalni Wujek i ruinami domów na bytomskim osiedlu Karb".

  "Wykorzystajmy nasz śląski etos, dziedzictwo przodków i prace poprzedników dla służby Ewangelii z nadzieją, że Pan czyniąc nas swoich narzędziem sam da wzrost naszemu zasiewowi" - apelował.

  WRACAM DO DIECEZJI KATOWICKIEJ JAKO ŚLĄZAK - CZYTAJCIE PIERWSZY WYWIAD NOWEGO METROPOLITY KATOWICKIEGO WIKTORA SKWORCA

  W ingresie wzięli udział: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, abp Hans-Josef Becker z Niemiec i bp Marian Buczek z Ukrainy, a także przedstawiciele prezbiterium archidiecezji katowickiej, ruchów katolickich, środowiska akademickiego i władz.

  "Przyjmijcie abp. Skworca ze śląską gościnnością i życzliwością, wspierając go dobrą radą jako swojego biskupa i pasterza" - powiedział prymas Polski.

  Nowy arcybiskup katowicki urodził się w Rudzie Śląskiej; ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, które miało wówczas siedzibę w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych pracował przez rok w kopalni węgla kamiennego. Przez szereg lat pełnił funkcję kanclerza kurii katowickiej, a od 1992 r. do chwili nominacji biskupiej był wikariuszem generalnym archidiecezji. 13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował go biskupem tarnowskim. Przez 10 lat kierował pracami Komisji ds. Misji w Konferencji Episkopatu Polski.

  Abp Skworc jest szóstym biskupem katowickim. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obłęd

   Hyjdlaifrancik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 95

   ludzieee co Ty piszesz człowieku?Ty w ogole historii niy znosz .piszesz o jakiejs okupacji niemieckiej (???)..bzdury!!!! za niemca, to tu były: praca, szkoły obowiązkowe. Nie jak kaj indzi że...rozwiń całość

   ludzieee co Ty piszesz człowieku?Ty w ogole historii niy znosz .piszesz o jakiejs okupacji niemieckiej (???)..bzdury!!!! za niemca, to tu były: praca, szkoły obowiązkowe. Nie jak kaj indzi że dziecka chodziły po 2-3 klasy, lekarze, ubezpieczynia ,i na co był o narzekac ...i dalej apropo tej okupacji 1939 -45rok. To niy był koniec męki dla ślązoków , bo po 1945 roku nastały polskie obozy męczeństwa dla ślązokow ..i co Ty pleciesz lepiej już idż do dom ta m zkąd ześ :))))))))))))))..bleeeeezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolaboratorami byli somsiedzi-Poloki

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 117

   ...a ty modl sie Froncek o troszka rozumu! Te modły som ci pieronym potrzebne, szajbusie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem pełen nadziei

   Froncek z Potympy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 104

   Liczę na to, że że Arcybiskup Skworc nie ma ma w sobie nic takiego co cechuje Kutza i RAŚiów Nie przemianuje się pod wpływem kabociorzy rodem z prusolandii i ze Skworca nie zrobi się Skwortzem!...rozwiń całość

   Liczę na to, że że Arcybiskup Skworc nie ma ma w sobie nic takiego co cechuje Kutza i RAŚiów Nie przemianuje się pod wpływem kabociorzy rodem z prusolandii i ze Skworca nie zrobi się Skwortzem! Niech mu Bóg pomoże być prawdziwym śląskim polskim pasterzem naszego Śląskiego Kościoła Katolickiego, tak boleśnie doświadczonego prze pruski "Kulturkampf" i prze niemiecką okupację Górnego Ślaska w latach 1939-1945r., przez kolaborantów-donosicieli do Gestapo, przez których tysiące Ślązaków wyleciało przez komin w Auschwitz, przez których już we wrześniu 1939r. zamordowano wieli Ślązaków w Pilchowicach jak ks. Robotę z Gierałtowic i wielu innych, Kotucza i itd itd itd. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe co na to powie.....

   Ryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 112

   Ciekawe co na to powie KaziuŚwitoń i ks. Isakiewicz, którzy twierdą, iż abp. Skworc był agentem śp. Służby Bezpieczeństwa ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehe, metropolity

   Podpisany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 140 / 114

   Jedyn łobuz-polonizator poszoł na "zasłużono" emerytura, drugi łotr-polonizator prziszoł nos odchamiać i na "właściwo droga", (niy ma inkszyj jak ta polsko-katolicko), wprowadzać...
   Poleku mom...rozwiń całość

   Jedyn łobuz-polonizator poszoł na "zasłużono" emerytura, drugi łotr-polonizator prziszoł nos odchamiać i na "właściwo droga", (niy ma inkszyj jak ta polsko-katolicko), wprowadzać...
   Poleku mom "pełny pyskzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Al-fons ! Nos-sol !!!

   Honoratka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 118

   Takiego >>>Nossola 2.0

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ok

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 118 / 105

   SLASK do ciebie nalezy moja krew gratuluje nominacji i prosze o modlitwe za nas za SLASK


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   Jan W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 135 / 102

   "SLASK do ciebie nalezy"

   Chyba Cię pogięło!
   Czy ty rozumiesz co ty piszesz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zastanawiam się

   Władysław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 140 / 117

   "Bestie opisane w Księdze Daniela przyjmują dziś różne postaci, szermują różnymi użytecznymi ideologiami. Niekiedy można odnieść wrażenie, że napędzającą je siłą, jest antychrześcijaństwo....rozwiń całość

   "Bestie opisane w Księdze Daniela przyjmują dziś różne postaci, szermują różnymi użytecznymi ideologiami. Niekiedy można odnieść wrażenie, że napędzającą je siłą, jest antychrześcijaństwo. Niektórzy wołają, iż u bram Kościoła, a właściwie tysiącletniej chrześcijańskiej cywilizacji, stają noebarbarzyńcy, od których wieje złowrogim chłodem" - powiedział.
   Pasuje do PO+Ruch Palikota. Czyżby od razu walił w reżim?

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dwu-tysiącletnia cywilizacja chrześcijańska!

   Zenon G. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 131 / 110

   A ta "tysiącletnia chrześcijańska cywilizacja" to co to ma być?
   Stosy, prześladowania inaczej myślących, palenie ksiąg, hopel seksualny na tle kobiet, grabież majątku, fałszowanie historii etc....rozwiń całość

   A ta "tysiącletnia chrześcijańska cywilizacja" to co to ma być?
   Stosy, prześladowania inaczej myślących, palenie ksiąg, hopel seksualny na tle kobiet, grabież majątku, fałszowanie historii etc.
   To jest przecież dwu-tysiącletnia chrześcijańska cywilizacja w wydaniu Krk.
   Nieprawdaż?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie:

   amynt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 127 / 116

   Zomin bol ultra-progorolski polonizator.

   A Skworc ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zimon, sorry

   amynt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 161 / 123

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Synu zdaj sprawę z uczynków swoich, co dobrego zrobiłeś ?

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 151 / 123

   Synu zdaj sprawę z uczynków swoich, co dobrego zrobiłeś ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama