Po kraksie masz prawo do pojazdu zastępczego

  Po kraksie masz prawo do pojazdu zastępczego

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po kraksie masz prawo do pojazdu zastępczego

  ©Jarosław Ziarek/PP

  Miałeś kraksę i twoje auto wylądowało w warsztacie. Ale nie prowadzisz działalności gospodarczej, więc ubezpieczyciel nie chce z OC zapłacić za auto zastę-pcze dla ciebie. Takiej praktyce kres położył Sąd Najwyższy.
  Po kraksie masz prawo do pojazdu zastępczego

  ©Jarosław Ziarek/PP

  Zgodnie z jego uchwałą z 17 listopada 2011 r., nie będzie już ona możliwa. Prywatni kierowcy ma-ją zatem te same prawa, co prowadzący działalność gospodarczą. Zgodnie z uchwałą SN, jeśli jesteśmy poszkodowani w tzw. zdarzeniu drogowym, w czasie którego doszło do uszkodzenia albo zniszczenia pojazdu niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej - mamy prawo do auta zastępczego.

  Co ważne - SN uznał, że dostaniemy je, jeśli jest to celowe i ekonomicznie uzasadnione.
  W dodatku, że nie ma to związku z faktem, czy możemy korzystać z komunikacji zbiorowej. Nader często ubezpieczyciele uchylali się od opłacania auta zastępcze-go, tłumacząc, że np. do pracy możemy dojeżdżać autobusem miejskim lub tramwajem. Nie przyjmowali do wiadomości, że w wielu przypadkach jest to czasochłonne i kosztowne. Auto zastępcze było zaś opłacone z OC, jeśli prowadziło się własną firmę. Sprawa trafiła do SN.

  Kluczowy fragment jego uch-wały brzmi: "Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej".
  Sąd potwierdził tym samym szczegółowe wytyczne w sprawie zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego, opisane już przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

  - Uchwała Sądu Najwyższego oznacza dla poszkodowanych komfort. To rozwiązanie korzystne i racjonalne ekonomicznie - ocenia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo