Minister sportu w Bielsku-Białej: Orliki są bezpieczne...

  Minister sportu w Bielsku-Białej: Orliki są bezpieczne [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Minister sportu Adam Korol w Bielsku-Białej
  1/14
  przejdź do galerii

  Minister sportu Adam Korol w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Orliki są bezpieczne, a granulat znajdujący się na nich nie zagraża zdrowiu – zapewniał w czwartek minister sportu Adam Korol w Bielsku-Białej odwiedzając obiekty BTS Rekord Bielsko-Biała, który zdobyły ministerialne dofinansowanie na wymianę syntetycznej murawy.
  Minister sportu Adam Korol w Bielsku-Białej nawiązał do „afery Orlikowej”, jaką od kilku dni relacjonowały media powołując się na przypadek chłopaka, który po grze na boisku ze sztuczną nawierzchnią dostał wysypki i gorączkę.

  - To, co przydarzyło się temu chłopakowi, nie miało miejsca na Orliku. W Polsce zaczyna panować przekonanie, że każde boisko ze sztuczną nawierzchnią to Orlik. Tymczasem było to boisko budowane przez powiat, przy szkole nr 2 w Puławach.
  W tej miejscowości mamy dwa Orliki, które działają bardzo dobrze i dwa razy w roku są serwisowane. Granulat, jaki na nich się znajduje posiada certyfikat Państwowego Zakładu Higieny i nie zagraża zdrowiu – podkreślił Korol.

  Minister sportu przypomniał, że do dziś w Polsce wybudowano 2600 Orlików, przez które przewinęły się miliony osób. – Nigdy nie było przypadku, by ktoś wyszedł pokrzywdzony. Chyba, że doznał kontuzji podczas gry – dodał minister.

  Przyznał, że ministerstwo dofinansowywało Orliki w 33 procentach i podpisywało 10-letnie umowy z jednostkami samorządu terytorialnego na ich prowadzenie i utrzymanie w odpowiedniej jakości. Przyznał, że wcześniej na boiskach był stosowany granulat kauczukowy (EPDM), ale ponieważ był droższy, gminy zaczęły stosować tańszy granulat. Ale i ten, zdaniem ministra sportu, nie zagraża zdrowiu. Gdyby tak było, granulat nie dostałby certyfikatu.

  W Bielsku-Białej minister sportu odwiedził obiekty BTS Rekord, który zdobył ministerialne dofinansowanie na wymianę sztucznych nawierzchni (465 tys. zł). Bielski klub w 2006 roku był pierwszym w województwie śląskim, który posiadał własne boisko ze sztuczną nawierzchnią budując je z własnych środków.

  - To było jeszcze kilka lat przed Orlikami. Wtedy wiele osób przyjeżdżało do nas, by zobaczyć jak wygląda boisko ze sztuczną trawą.Niektórzy z ciekawości chcieli na nim zagrać. Ale po 10 latach i tak wielkim obłożeniu tych boisk, ich nawierzchnia wymaga wymiany – przyznał Janusz Szymura, prezes BTS Rekord.

  BTS Rekord posiada dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią – małe (20 x 40 metrów) i duże (90 x 54 metry). Trenuje na nich kilkaset osób - dorośli, młodzież i dzieci. BTS Rekord otrzymał dofinansowanie z ministerstwa, bo - podobnie jak samorządy - inwestuje w infrastrukturę sportową i utrzymuje ją – od chwili objęcia w dzierżawę obiektów należących do gminy, która nie miała pomysłu, co z nimi zrobić - w remont i budowę obiektów Rekord wyłożył 16 mln zł! Wcześniej, przed remontem, obiekty te warte były 610 tys. zł.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama