Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krupnioka śląskiego chcą nam ukraść do Opola [WALCZMY!]

PS
Krupnioki są podstawą śląskiej kuchni.
Krupnioki są podstawą śląskiej kuchni. Monika Chruścińska
Krupniok to podstawa tradycyjnej kuchni śląskiej. Jest już na Liście Produktów Tradycyjnych, ale nie chroni go unijne prawo. I dlatego w Opolu postanowili nam go "ukraść". Wyścig o rejestrację krupnioka jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego gwarantującego prawo do jego produkcji rozpoczęty. Walczymy o naszego krupnioka!

Wyścig o rejestrację kołocza śląskiego producenci z woj. śląskiego przegrali z producentami z woj. opolskiego z kretesem. Nic więc dziwnego, że gdy nasi rzeźnicy i wędliniarze dowiedzieli się, że producenci spod Opola chcą nam "ukraść" także krupnioka, postanowili działać.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE PRZEGRAŁO WOJNĘ O KOŁOCZ Z WOJEWÓDZTWEM OPOLSKIM

Śląski Cech Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego wystąpił z inicjatywą zarejestrowania krupnioka śląskiego w systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Teraz wszystko w rękach producentów. By uzyskać taką ochronę, muszą oni założyć formalną grupę producentów, która będzie mogła złożyć stosowny wniosek o rejestrację produktu w unijnym systemie.

PRAWDZIWY KRUPNIOK JEST TYLKO W KATOWICACH. ZOBACZCIE, JAK PRZYGOTOWUJĄ KRUPNIOKOPODOBNE POTRAWY NA ŚWIECIE

Krupniok śląski jako produkt tradycyjny województwa śląskiego został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 lutego 2006 r. Wpisanie produktu na Listę Produktów Tradycyjnych nie daje ochrony jak w przypadku rejestracji oznaczeniami unijnymi. Jest jedynie zabiegiem promocyjnym. Dlatego zdecydowano, by teraz wpisać go w system Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Wpis taki zagwarantuje ochronę krupnioka śląskiego m.in. przed podróbkami.

PIERWSZE ŚWIĘTO KRUPNIOKA ZORGANIZOWANO W NIKISZOWCU

Jako Chronione Oznaczenia Geograficzne zarejestrowane mogą zostać także niektóre tradycyjne niegeograficzne nazwy określające produkt rolny lub środek spożywczy - np. rogal świętomarciński.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ TRADYCYJNY ŚLĄSKI OBIAD

Warunkiem uzyskania oznaczenia "Chronione Oznaczenie Geograficzne" (CHOG), jest m.in. to, by nazwa produktu wykorzystywała nazwę regionu, konkretnego miejsca lub też w wyjątkowych przypadkach kraju, gdzie dany wyrób jest produkowany. Konieczne jest też wykazanie, że istnieje związek pomiędzy produktem a obszarem, z którego ten produkt pochodzi. Wymagane jest również, aby co najmniej jeden (a nie wszystkie) z etapów całego procesu produkcyjnego - tzn. wytwarzanie surowców, produkcja wyrobu lub przygotowywanie do sprzedaży - odbywał się na obszarze, do którego nawiązuje. Produkt musi posiadać szczególną, specyficzną jakość, renomę, cieszyć się uznaniem lub też posiadać inne cechy przypisywane pochodzeniu geograficznemu.

KRUPNIOK PRZEBOJEM ŚLĄSKIEJ KUCHNI

Rejestracja krupnioka nie jest prosta. Wymagana jest np. jednolita receptura i określenie wyraźnych granic, gdzie się go produkuje i konsumuje. Pomysłodawcy rejestracji krupnioka proszą producentów krupnioka śląskiego o przesyłanie uwag dotyczących granic wytwarzania. Granice te powinny być zgodne z prawdą historyczno-etnograficzną. Proszą również o przesyłanie: uwag i sugestii do roboczego schematu produkcji krupnioka śląskiego, wszelkich możliwych materiałów dokumentujących historię wytwarzania i związek z obszarem, dokumentów potwierdzających renomę produktu (dyplomy, nagrody itp.).

Osoby odpowiedzialnie za projekt:

- Agnieszka Kotwa - Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (tel. 32 78 35 518, e-mail: [email protected]),

- Grzegorz Miketa - Dyrektor Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach ([email protected], 32 781 07 31, 722 006 400)

CZY KRUPNIOK POWINIEN BYĆ CHRONIONY JAKO POTRAWA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, CZY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO? NAPISZ KONIECZNIE KOMENTARZ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Krupniok, czyli co?

Krupniok śląski jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyrobów wędliniarskich związanych z tradycjami kulinarnymi województwa śląskiego.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ TRADYCYJNY ŚLĄSKI OBIAD

Wytwarzanie krupnioków związane było z tradycyjnym świniobiciem, urządzanym co najmniej raz do roku. Krupnioki na Śląsku towarzyszyły wielu uroczystościom: właśnie przy świniobiciu częstowano okolicznych mieszkańców, rodzinę, roznoszono do domów sąsiadów. Również na weselach i innych rodzinnych uroczystościach były nieodłącznym składnikiem jadłospisu. Produkt swój charakterystyczny smak i zapach zawdzięcza użytym do produkcji produktom, a mianowicie kaszy jęczmiennej, krwi, podrobom i przyprawom.

KRUPNIOK PRZEBOJEM ŚLĄSKIEJ KUCHNI

Co daje Chronione Oznaczenie Geograficzne?

Od 1 maja 2004 r. od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polscy producenci żywności mogą starać się o wpisanie produktów regionalnych do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Zgodnie z przepisami zarejestrowane nazwy są chronione przed:

wszelkim bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych zarejestrowanej nazwy dla produktów nieobjętych rejestracją, o ile produkty te są porównywalne do produktów zarejestrowanych pod tą nazwą lub jeśli stosowanie nazwy narusza prestiż chronionej nazwy;

PIERWSZE ŚWIĘTO KRUPNIOKA ZORGANIZOWANO W NIKISZOWCU

każdym niezgodnym z prawem zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją, jeśli nawet prawdziwe pochodzenie produktu jest zaznaczone lub chroniona nazwa została przetłumaczona, lub towarzyszy jej wyrażenie "w stylu", "rodzaju", "przy użyciu metody", "tak jak produkowane w", "imitacja" lub "podobne";

wszelkimi innymi fałszywymi lub mylącymi danymi odnoszącymi się do miejsca pochodzenia, właściwości lub podstawowych cech produktu na opakowaniu wewnętrznym lub zewnętrznym, w materiale reklamowym lub dokumentach odnoszących się do danego produktu lub na opakowaniu produktu w pojemniku, mogącym stworzyć fałszywe wrażenie co do jego pochodzenia;

wszelkimi innymi praktykami mogącymi wprowadzić w błąd zainteresowanych co do prawdziwego pochodzenia produktu.

CZY KRUPNIOK POWINIEN BYĆ CHRONIONY JAKO POTRAWA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, CZY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO? NAPISZ KONIECZNIE KOMENTARZ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo