18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miketa: Krupniok jest śląski i kropka [WALCZYMY O KRUPNIOKA]

Agata Pustułka
Województwo opolskie chce zarejestrować krupnioka jako swój produkt regionalny w Unii Europejskiej!  Oznaczałoby to, że tylko producenci z krupniokowego opolskiego konsorcjum mieliby prawo do wytwarzania krupnioka  o  określonej recepturze i nazwie. Nasi producenci krupnioków znów byliby na  przegranej pozycji! Gdyby się nie  dostosowali do  unijnych przepisów,  musieliby płacić kary, których wysokość sięga nawet 10 proc. rocznego dochodu firmy. A tymczasem krupniok jest nasz, śląski i powinien należeć do producentów z woj. śląskiego. Brońmy krupnioka!
Województwo opolskie chce zarejestrować krupnioka jako swój produkt regionalny w Unii Europejskiej! Oznaczałoby to, że tylko producenci z krupniokowego opolskiego konsorcjum mieliby prawo do wytwarzania krupnioka o określonej recepturze i nazwie. Nasi producenci krupnioków znów byliby na przegranej pozycji! Gdyby się nie dostosowali do unijnych przepisów, musieliby płacić kary, których wysokość sięga nawet 10 proc. rocznego dochodu firmy. A tymczasem krupniok jest nasz, śląski i powinien należeć do producentów z woj. śląskiego. Brońmy krupnioka! ARC DZ
Opolszczyzna "podstępnie" zagwarantowała sobie prawo do wypiekania jedynie słusznego kołocza śląskiego, a teraz dobiera się do samej istoty śląskości, czyli do krupnioka! Śląski cech wędliniarzy jest oburzony. Walczmy o śląskiego krupnioka.

Województwo opolskie chce zarejestrować krupnioka jako swój produkt regionalny w Unii Europejskiej! Oznaczałoby to, że tylko producenci z krupniokowego opolskiego konsorcjum mieliby prawo do wytwarzania krupnioka o określonej recepturze i nazwie. Nasi producenci krupnioków znów byliby na przegranej pozycji! Gdyby się nie dostosowali do unijnych przepisów, musieliby płacić kary, których wysokość sięga nawet 10 proc. rocznego dochodu firmy.
ŚLĄSKIEGO KRUPNIOKA CHCĄ NAM "ZWĘDZIĆ" DO OPOLA
Ale dla wszystkich smakoszy i kulinarnych patriotów mamy dobrą wiadomość - opolanom tak łatwo już nie pójdzie! Śląski Urząd Marszałkowski oraz Śląski Cech Rzeźników i Wędliniarzy wezwał właśnie wszystkich producentów krupnioków do wspólnej walki, która da nam niezbywalne prawo do krupnioka. Dyrektor Śląskiego Cechu, Grzegorz Miketa, ma nie tylko argumenty ideologiczne.
PIERWSZE ŚWIĘTO KRUPNIOKA ZORGANIZOWANO W NIKISZOWCU
- Za województwem śląskim stoi siła w postaci kilkuset zakładów rzeźniczych i wędliniarskich. Na Opolszczyźnie jest ich tylko kilkadziesiąt - mówi Miketa, który stanął na czele krupniokowej rewolty.

Nasi emisariusze byli nawet w Opolu, by wyniuchać, co planuje konkurencja. Oczywiście można sobie robić żarty, ale sprawa krupnioka jest bardzo poważna. Znaczenie mają oczywiście pieniądze. Na przykład dzięki rejestracji krupnioka nasi producenci gwarantują sobie prawo do zysków związanych z certyfikowanym wyrobem. Poza tym chodzi o naszą regionalną dumę, a ta jest bezcenna!
ZOBACZ, JAK ZROBIĆ TRADYCYJNY ŚLĄSKI OBIAD
- Już mieliśmy spotkanie w śląskim Urzędzie Marszałkowskim. Wszyscy nas wspierają. Teraz zwróciłem się do członków naszego cechu, by poszukali wszelkich receptur i dowodów, że krupniok to produkt historycznie przynależny naszemu województwu - mówi Miketa i dodaje: - Wprawdzie województwo opolskie to też Śląsk, ale jest mniejsze. Zresztą drugi raz nie damy się wyprzedzić!

Krupniok śląski jako produkt tradycyjny województwa śląskiego już w 2006 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
JAKI JEST KRUPNIOK? Z PEWNOŚCIĄ NIE OPOLSKI - CZYTAJ WIĘCEJ
- Ale wpisanie produktu na listę nie daje ochrony jak w przypadku rejestracji o znaczeniu unijnym. Jest jedynie zabiegiem promocyjnym - wyjaśnia Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
KRUPNIOK PRZEBOJEM ŚLĄSKIEJ KUCHNI
Jak przyznaje, wpisanie krupnioka do systemu Chronionych Oznaczeń Geograficznych zagwarantuje ochronę krupnioka śląskiego m.in. przed podróbkami. Od 1 maja 2004 r., czyli od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, polscy producenci żywności mogą starać się o wpisanie produktów regionalnych do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miketa: Krupniok jest śląski i kropka [WALCZYMY O KRUPNIOKA] - Dziennik Zachodni