Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PLUM 89 dni: Bez sprawnej komunikacji metropolia pozostanie fikcją

Michał Wroński
Karty Miejskie funkcjonują już z powodzeniem w kilku miastach naszego regionu
Karty Miejskie funkcjonują już z powodzeniem w kilku miastach naszego regionu Arkadiusz Gola
A miało być tak pięknie - jedna metropolia i jedna Śląska Karta Usług Publicznych. SKUP to nie tylko wspólny bilet komunikacji publicznej w 21 gminach. Nim płacilibyśmy za parking, za wejście na basen, a nawet uregulowalibyśmy lokalne podatki. Tymczasem metropolii nie ma (do obiecanego przez PO uchwalenia ustawy o niej pozostało 89 dni), a umowa z wykonawcą ŚKUP-u powinna zostać podpisana najpóźniej 31 października. Nie została. Co więcej nawet nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Śląska Karta Usług Publicznych - flagowy projekt KZK GOP, utknął w protestach i odwołaniach składanych przez walczące o lukratywny kontrakt firmy. Wczoraj rozpatrzyć miała je Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), ale po kilkugodzinnym posiedzeniu ogłoszenie wyroku przełożono na piątek. Zważywszy na fakt, że batalia o rozstrzygnięcie przetargu na ŚKUP trwa od ponad roku, może się to wydawać kosmetyczną zmianą. Tyle tylko, że my już nie mamy czasu! Jak twierdzi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, na realizację kontraktu zwycięska firma będzie miała 21 miesięcy.

CZYTAJ WSZYSTKO O NASZYM LICZNIKU USTAWY METROPOLITALNEJ

- Pierwsze karty muszą jednak trafić do pasażerów nie później niż 31 lipca 2013 - dodaje Koteras. Prosty rachunek nie pozostawia złudzeń - projekt ŚKUP-u już dziś jest spóźniony, a jeśli jutro KIO uwzględni protest i np. nakaże powtórzenie przetargu, to jego realizacja może w ogóle stanąć pod znakiem zapytania. Pieniądze na wart blisko 200 mln zł kontrakt w większości pochodzą z unijnej dotacji, a to oznacza, że trzeba je wydać w konkretnym terminie. Jeśli okaże się to niemożliwe, urzędnicy marszałka mogą je przesunąć na inny cel. Śląska Karta Usług Publicznych zawiśnie w próżni. A przecież nie będzie metropolii bez wspólnego biletu.

Trudno sobie przecież wyobrazić, że w obrębie jednego dużego super miasta podróżować będziemy z całym plikiem różnego rodzaju biletów w kieszeni. To tak, jakby w Warszawie każda z dzielnic miała osobną taryfę.

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia w trwającej od ponad pół roku batalii o znalezienie wykonawcy Śląskiej Karty Usług Publicznych. Stawką jest prawie 200 mln złotych, więc walka o ten kontrakt jest wyjątkowo zacięta. Przegrane konsorcjum Qumak-Sekom systematycznie zarzuca prowadzącemu przetarg KZK GOP kolejne nieprawidłowości przy wyborze zwycięskiej oferty (wygrało konsorcjum Asseco Poland i BRE Banku).


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Ostatni z tych zarzutów miała wczoraj rozstrzygnąć Krajowa Izba Odwoławcza, ale ogłoszenie werdyktu zostało przesunięte na piątek.

Przedstawiciele KZK GOP liczą, że KIO nie każe im powtarzać przetargu (jak zrobiła w czerwcu), ale z coraz większym niepokojem śledzą przeciągające się formalności. Gdyby ściśle trzymać się kalendarza prac nad ŚKUP-em, to umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana najpóźniej 31 października. Oficjalnie rzeczniczka Związku Anna Koteras zapewnia, że harmonogram prac nie jest zagrożony. Optymizmu nie tracą też urzędnicy marszałka, którzy przyznali na realizację projektu ponad 100 mln złotych. Tę kwotę trzeba wydać do końca lipca 2013 roku.

- Obecnie nie istnieje zagrożenie dotyczące realizacji inwestycji - ocenia Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka.

Tyle że skala tej inwestycji nie ma precedensu. Kartę ma otrzymać 700 tysięcy mieszkańców aglomeracji (później ta liczba ma wzrosnąć do miliona). Do prawidłowego funkcjonowania systemu konieczny jest montaż kilku tysięcy dodatkowych urządzeń oraz przede wszystkim budowa 2 centrów przetwarzania danych. Pytanie, czy KZK GOP nie zabrał się za coś, co przekracza jego możliwości? Może lepiej byłoby na początek wykorzystać kartę jedynie jako wspólny bilet, a później dokładać kolejne funkcje?

Przykład, jak wygląda przygotowywanie takiego projektu, mieliśmy w Rybniku, gdzie od roku 2006 funkcjonuje Karta Miejska. Konkretną ofertę złożyła tam jedna firma, ale wcześniej Zarząd Transportu Zbiorowego otrzymał ponad 1500 pytań! - Musieliśmy się nieźle nagimnastykować, aby na nie wszystkie odpowiedzieć - mówi Tadeusz Berger, dyrektor rybnickiego ZTZ-u.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Marszałek zapłaci za autobusy

Dobre wieści dla mieszkańców Bierunia, Czerwionki-Leszczyn, Jaworzna, Orzesza, Mikołowa, Tychów, Łaz, czy Tarnowskich Gór. Marszałek województwa zapłaci za utrzymanie linii autobusowych, które łączą te gminy z miejscowościami położonymi poza ich granicami i nienależącymi do związków odpowiedzialnych za organizację transportu publicznego.

Do tej pory za utrzymywanie tych linii płaciły lokalne samorządy, lecz obowiązująca od marca znowelizowana ustawa o publicznym transporcie zbiorowym uniemożliwiła im dalsze stosowanie tego mechanizmu (mogłoby to zostać potraktowane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych). W tej sytuacji gminy zainteresowane utrzymaniem wybranych linii autobusowych będą zawierać umowy z zarządem województwa i przekazywać mu na ten cel odpowiednie dotacje, a ten zlecać będzie przewoźnikom obsługę tych tras.

PLUM! Odliczamy do metropolii

Do uchwalenia ustawy metropolitalnej zostało 89 dni. Przed wyborami Platforma obiecała, że jeśli uzyska większość w parlamencie, wprowadzi metropolię w ciągu 100 dni. Trzymamy za słowo - dzięki PLUM-owi, Prospołecznemu Licznikowi Ustawy Metropolitalnej.

Co zrobić, by przyspieszyć prace nad wprowadzeniem Śląskiej Karty Usług Publicznych?

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!