Korki na estakadzie, czyli dobry argument za budową...

  Korki na estakadzie, czyli dobry argument za budową obwodnicy

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Korki na estakadzie, czyli dobry argument za budową obwodnicy

  ©Marzena Bugała

  Jest już gotowy projekt modernizacji chorzowskiej estakady i remont może rozpocząć się za kilka tygodni - na początku stycznia 2012. Kierowcy, którzy podróżują do Katowic i Bytomia, powinni przygotować się na duże korki.
  Korki na estakadzie, czyli dobry argument za budową obwodnicy

  ©Marzena Bugała

  Każdej doby tym fragmentem drogi krajowej 79 przejeżdża nawet 36-37 tysięcy samochodów. Co stanie się, gdy na początku przyszłego roku dwa pasy z Bytomia do Katowic zostaną na dziewięć miesięcy wyłączone z ruchu?
  - Rzeczywiście kierowcy powinni przygotować się na duże utrudnienia, w końcu przepustowość drogi zmniejszy się o połowę - przyznaje Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.


  - Dopiero ten remont pokaże, że estakada jest kręgosłupem ruchu w śląskiej aglomeracji, a korki, które się pojawią, będą dobrym argumentem w dyskusji o sfinansowanie budowy naszej obwodnicy - dodaje Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

  Przypomnijmy - docelowo chorzowianie chcą wyburzyć estakadę, w jej miejscu wybudować rynek, a ruch samochodowy wyprowadzić z miasta przy pomocy obwodnicy. Problem polega na tym, że obwodnica kosztować ma 800 mln zł i powstanie zapewne dopiero w 2017 r. Do tego czasu kierowcy muszą korzystać z estakady.

  Piotr Wojtala o szczegółach projektu modernizacji estakady nie chce jeszcze mówić, podobnie jak przedstawiciele firmy DHV Polska, którzy przygotowali go dla wykonawcy - IMB Podbeskidzie ze Skoczowa. Projekt najpierw trafić musi bowiem do biura inżyniera kontraktu. Jeśli zostanie zaakceptowany - będzie można rozpocząć kosztującą ponad 37 milionów złotych modernizację.
  Wiadomo, że na wyremontowanej konstrukcji pojawią się ekrany akustyczne z tafli poliwęglanowych.
  - Zgodnie z przepisami będą półprzezroczyste, aby ptaki nie rozbijały się o ekrany - wyjaśnia Piotr Wojtala. Zmieni się także otoczenie estakady.
  Zniknie między innymi "ślimak", który zastąpiony zostanie windą i schodami, natomiast pod wiaduktem, gdzie teraz znajduje się parking na kilkadziesiąt aut, ma powstać niewielka galeria handlowa.

  KTÓRĘDY BĘDĄ JEŹDZILI KIEROWCY, SKORO ESTAKADĘ WYŁĄCZĄ Z UŻYTKOWANIA?

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Estakadę można wyremontować!

   ena. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 29

   Ale po co ją w ogóle wyburzać?
   Dla mnie to paranoja...jak potem będzie można dojechać szybko i bez problemów do Teatru Rozrywki? Jak dotąd bardzo szybko i sprawnie dowoził mnie tam autobus 840- i...rozwiń całość

   Ale po co ją w ogóle wyburzać?
   Dla mnie to paranoja...jak potem będzie można dojechać szybko i bez problemów do Teatru Rozrywki? Jak dotąd bardzo szybko i sprawnie dowoził mnie tam autobus 840- i niech tak zostanie!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama