Ważne
  Katowice: Prezes WUG ponawia apel o ostrożną pracę i...

  Katowice: Prezes WUG ponawia apel o ostrożną pracę i zapowiada kontrole

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa ponowił swój apel do górników o ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów podczas pracy. Zapowiada też kontrole w kopalniach w ostatnich tygodniach tego roku.
  Swój pierwszy apel w tej sprawie prezes WUG wystosował dwa tygodnie temu; nieprzypadkowo przed Barbórką - obchodzonym 4 grudnia świętem górników. Niemal co roku w tym okresie rośnie liczba wypadków w kopalniach. W górnictwie przyjęło się mówić, że "święta Barbara zbiera swoje żniwo". Nadzór górniczy walczy z takim przekonaniem, wskazując, że częste przyczyny listopadowych i grudniowych wypadków to nieostrożność i lekceważenie przepisów.


  - Przypominam, że w ostatnich tygodniach tego roku nie poprzestaniemy wyłącznie na apelowaniu o rozsądek podczas pracy pod ziemią. W grudniu w kopalniach węgla kamiennego będą prowadzone kontrole nadzoru górniczego - zapowiedział prezes Litwa.

  Mimo apeli, w ostatnich dniach w kopalniach doszło do kilku wypadków, które były efektem nieprzestrzegania przepisów i procedur. 27 listopada w kopalni Knurów-Szczygłowice 51-letni ślusarz zginął w wyniku przysypania urobkiem, a 39-letni elektromonter został ranny.

  Obaj poszkodowani pracownicy znajdowali się we wnętrzu zsuwni zbiornika retencyjnego, w którym wymieniali blachę ślizgową, pomimo że nie mieli zapewnionego bezpieczeństwa wykonywania tych robót - podkreślają przedstawiciele nadzoru górniczego.

  Dwa dni wcześniej w kopalni Borynia-Zofiówka, w wyniku nieostrożności i zlekceważenia zasad bezpiecznej pracy, ciężko ranny został 30-letni górnik. Przebywał w miejscu niedozwolonym, na trasie transportu linowego i został dociśnięty transportowaną sekcją obudowy zmechanizowanej do ciągnika kombajnu ścianowego.

  Przedstawiciele WUG wskazują, że niedawnych wypadków można było uniknąć, zachowując odpowiednie procedury.

  - Zróbmy wszystko, co tylko możliwe, aby w tym roku wszyscy górnicy spokojnie dopracowali Świąt Bożego Narodzenia; żeby nie było już więcej ofiar fedrunku. Ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów przeciwstawcie pogoni za dodatkowymi tonami wydobycia lub pokusie popisania się brawurą, przypodobania się za wszelką cenę kolegom i zwierzchnikom. Każdy człowiek, zwłaszcza pod ziemią, musi być dla siebie wartością bezcenną i powinien zadbać o siebie" - napisał w apelu prezes WUG.

  W tym roku w polskim górnictwie śmierć poniosły 24 osoby, w tym 20 w kopalniach węgla kamiennego. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama