Po pożarze mieszkańcy kamienicy w Będzinie żyją jak w XIX...

  Po pożarze mieszkańcy kamienicy w Będzinie żyją jak w XIX wieku

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po pożarze kamienicy przy ul. Sieleckiej w Będzinie połowa lokatorów nie ma w domu prądu. - Na korytarzach też panują egipskie ciemności - żalą się mieszkańcy. - Zarządca w ogóle o nas zapomniał - uważają.
  Tak wyglądało podwórko przed kamienicą tydzień po pożarze

  Tak wyglądało podwórko przed kamienicą tydzień po pożarze ©Monika Krężel

  Mieszkańcy budynku napisali do naszej redakcji list. Dokładnie opisali, w jakich warunkach mieszkają: "Jesteście naszą ostatnią deską ratunku. Mieszkamy teraz jak w XIX wieku - bez prądu, światła" - czytamy w przesłanym liście. "Nie mamy co liczyć na remonty, a nawet naprawy bieżące. Bardzo prosimy o jakąś pomoc w tej sprawie" - napisali udręczeni lokatorzy.

  Kamienica przy ul. Sieleckiej 93 znajduje się nieopodal starej stacji kolejowej w Będzinie. - Krajobraz księżycowy - mówią miejscowi. W nocy z 12 na 13 listopada doszło tu do pożaru. - Ktoś podpalił drzwi przy wejściu do korytarza na parterze budynku. Uratowaliśmy się wszyscy, straż szybko przyjechała - relacjonują Czytelnicy. - Strażak mówił, że jeszcze 10 minut i byłoby po nas. A mieszka tu 11 rodzin - dodają.

  Budynkiem zarządza Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. - Po pożarze był tu jakiś przedstawiciel zarządcy. Nikt nie spytał, czy trzeba nam jakoś pomóc - żalą się lokatorzy. - Jeszcze w niedzielę, 13 listopada, dzwoniliśmy do spółki z pytaniem, co zamierzają tu zrobić z ludźmi. Zniszczone były fragmenty rur kanalizacyjnych. Nie mogliśmy przecież żyć bez prądu i wody - opowiadają.

  W poniedziałek, zaraz po pożarze, przyjechała ekipa naprawić pion kanalizacyjny. - Ale ponad tydzień po pożarze jeszcze sześć mieszkań nie miało prądu - mówi jeden z lokatorów. - Wskutek pożaru na korytarzach nie ma w ogóle światła. Wychodzimy z latarkami, a niektóre starsze osoby poruszające się o kulach w ogóle nie wychodzą z domu. Tu mieszkają też małe dzieci - dopowiada.
  Lokatorzy twierdzą, że od lat nie było w ich budynku porządnego remontu.

  - Płacimy czynsze po 300-400 zł, a jak spytaliśmy o remont klatki schodowej, to usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy, a my nie płacimy funduszu remontowego. Kiedyś przyszli tu zewnętrzni fachowcy, żeby pomierzyć lokale. Powiedzieli, że pęknięta jest główna krokiew od dachu, i że to jest niebezpieczne. Zgłosiliśmy to do zarządcy. Krokiew dalej nie jest wymieniona, tylko wzmocniona, stropy podparto słupami - relacjonują mieszkańcy.

  Tuż obok budynku stoją komórki. - Są w fatalnym stanie, chociaż nieraz zgłaszaliśmy, że trzeba je wyremontować - żalą się lokatorzy. - Kto mógł, to sam sobie zrobił chociaż dach na komórce - tłumaczą.

  - Komórki zlokalizowane w pobliżu budynku są własnością SRK SA, jednakże nie zostały wynajęte lokatorom budynku - wyjaśnia Anna Zych, rzeczniczka prasowa Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. - Najemcy mieszkań nie mają do nich żadnego tytułu prawnego ani nie ponoszą kosztów ich eksploatacji - dodaje.

  Niektórzy lokatorzy chcieli wykupić mieszkania na własność. - Składaliśmy papiery, ale za pierwszym razem nam odmówiono - podkreślają.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo