Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopnie zagrożenia lawinowego na stokach będą oznaczone symbolami

Redakcja
MSW
Stopnie zagrożenia lawinowego w górach oraz na stokach narciarskich będą oznaczone dodatkowo symbolami zgodnymi z europejską skalą. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotował resort spraw wewnętrznych. Oznakowanie znajdziemy m.in. na stokach narciarskich Beskidów jeszcze w tym roku.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak, aktualnym pięciu stopniom zagrożenia lawinowego będzie przypisany dany symbol sygnalizujący zagrożenie zejścia lawiny od poziomu niskiego do bardzo wysokiego.

- W tym celu sięgnięto po europejską skalę obrazującą stopnie zagrożenia lawinowego, która już obowiązuje m.in.: w Austrii, Słowacji czy w Czechach - wyjaśniła Woźniak.

PRZEZ CAŁĄ ZIMĘ INFORMACJE NARCIARSKIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/NANARTY

Dodała, że symbole określające stopień zagrożenia lawinowego "to nowość, ponieważ dotąd takich formalnie obowiązujących symboli obrazujących poziom zagrożenia lawinowego nie było".

Projekt rozporządzenia określa stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.

Przy czwartym oraz piątym stopniu zagrożenia lawinami symbol został oznaczony kolorem czerwonym, trzeci stopień zagrożenia ma kolor pomarańczowy, umiarkowany drugi stopień został oznakowany kolorem żółtym, a niski - kolorem zielonym.

Nie zmieniła się skala stopni zagrożenia lawinowego. Aktualnie - i w projekcie rozporządzenia - jest pięć stopni zagrożenia: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia). Każdy stopień definiuje stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo powstania lawiny. Poszczególnym stopniom zagrożenia lawinowego odpowiadają zalecenia dla osób przebywających w górach.

Zastępca naczelnika straży ratunkowej TOPR Edward Lichota w rozmowie z wyjaśnił, że obecnie funkcjonują nieformalne symbole przypisane do skali zagrożenia lawinowego. - Chodzi o to, aby ujednolicić te symbole, aby we wszystkich krajach były takie same - wyjaśnił. Dodał, że komunikaty o zagrożeniu lawinowym są zamieszczane m.in. na stronie internetowej TOPR, w schroniskach, na stacjach kolejek górskich, przy wejściach do parków narodowych oraz są publikowane w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

W ramach uzgodnień międzyresortowych w MSW odbyła się konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także Polskiego Związku Narciarskiego, parków narodowych i krajobrazowych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

Dotychczas kwestie te były uregulowane w rozporządzeniu rządu z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!