W Barbórkę wszyscy czujemy się górnikami. Zobacz, kto...

  W Barbórkę wszyscy czujemy się górnikami. Zobacz, kto pracował na dole

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Perła w koronie" Kzimierza Kutza opowiada o strajku w kopalni, której górnicy bronią przed likwidacją. Śląski pejzaż z hałdami i dymiącami
  1/5
  przejdź do galerii

  "Perła w koronie" Kzimierza Kutza opowiada o strajku w kopalni, której górnicy bronią przed likwidacją. Śląski pejzaż z hałdami i dymiącami kominami ©123RF

  Górnikiem był prze rok aktor Jan Nowicki oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Na szychtę jeździł Krzysztof Hanke, zanim stworzył kabaret Rak. - Trzy razy by mnie zabiło, w tym raz sztajger siekierą - żartuje popularny Bercik ze "Świętej wojny". Dlaczego wybrali górnictwo? - pisze Teresa Semik
  Przez wiele lat po wojnie wszystkie drogi w Polsce prowadziły do kopalń węgla kamiennego. Jedni szli tam do pracy z przymusu, drudzy uciekając przed wojskiem, a jeszcze inni zaciągali się dobrowolnie, licząc, nie bez powodu, na lepsze zarobki, szybkie awanse i mieszkanie w bloku.

  Aktor Jan Nowicki niespełna rok przepracował w kopalni Miechowice w Bytomiu, gdy w 1960 roku wyleciał z Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki.
  Bał się, że dorwie go armia, zanim rozpocznie studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Praca w kopalni chroniła wtenczas przed pójściem do ludowego wojska. Tysiące mężczyzn uciekło w ten sposób przed armią.
  Kopalnia Miechowice, w której schronił się Jan Nowicki, została już zlikwidowana. Podobnie jak kopalnia Walenty-Wawel w Rudzie Śląskiej, w której zatrudnił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wówczas słuchacz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. On nie uciekał przed wojskiem.

  - Decyzją biskupa katowickiego Herberta Bednorza wszyscy klerycy po trzecim roku musieli odbyć roczny staż pracy, ale ta praca musiała mieć charakter fizyczny. Kleryk Wiktor Skworc zatrudnił się właśnie w kopalni w Rudzie Śląskiej, skąd pochodził - przypomina ks. Artur Stopka, rzecznik katowickiej Kurii.

  Obowiązek zaliczenia rocznego stażu dotyczył tylko słuchaczy śląskiego seminarium i został zniesiony dopiero w latach 80. Biskup Bednorz, który podczas swojej posługi kładł szczególny nacisk na duszpasterstwo robotników, został Honorowym Górnikiem kopalni Ziemowit w Lędzinach.
  Pisarz Jarosław Iwaszkiewicz też otrzymał tytuł Honorowego Górnika, który przyznała mu z kolei kopalnia Staszic w Katowicach. Edward Gierek był Honorowym Górnikiem kopalni Generał Zawadzki w Dąbrowie Górniczej, a Fidel Castro - kopalni Mysłowice. Gdy w 1972 roku kubański dyktator odwiedził Śląsk, paradował podczas karczmy piwnej w górniczym galowym mundurze.
  Honorowym Górnikiem został też Lech Wałęsa w 2004 roku. Oficjalnie wyróżnienie to przyznał przywódcy Solidarności Katowicki Holding Węglowy. Wałęsa też dostał mundur i generalskie szlify (mianowano go generałem górnictwa).

  Poza Gierkiem, który pracował w młodości w kopalni węgla w Belgii, pozostali wyróżnieni co najwyżej zjechali na dół kurtuazyjnie. Inaczej było z Krzysztofem Hanke. Zanim stworzył kabaret Rak, przez pół roku całkiem serio fedrował w kopalni Zabrze-Bielszowice. Okazało się, że to nie jest miejsce dla niego.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pracowałem z Hanke na "Bielszowicach" ( na kop. " Bielszowice " ) Zawsze by ł jajcarzem ...

   Janamak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Hanke był jak pamiętam bardzo malutki ale najgłośniejszy pod szolą. Pracowaliśmy razem w 1979 roku ..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo