Wigilijne zakupy tylko do godz. 14?

  Wigilijne zakupy tylko do godz. 14?

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hipermarkety w Wigilię będą czynne prawdopodobnie do 16.00

  Hipermarkety w Wigilię będą czynne prawdopodobnie do 16.00 ©Lucyna Nenow

  Pracownicy handlu chcą krócej pracować w Wigilię. Apel popierają związki zawodowe. Mogą jednak liczyć na zrozumienie u właścicieli małych rodzinnych osiedlowych sklepików. Duże sieci już dziś deklarują, że raczej nie zamkną hipermarketów przed godziną 16.
  Hipermarkety w Wigilię będą czynne prawdopodobnie do 16.00

  Hipermarkety w Wigilię będą czynne prawdopodobnie do 16.00 ©Lucyna Nenow

  - Przed świętami sklepy wielkopowierzchniowe dążą do jak największych zysków. Niektóre z nich są otwarte do późna również w Wigilię. W związku z tym spodziewamy się otrzymać w najbliższych tygodniach więcej zgłoszeń związanych z problemem pracy w tym okresie - mówi przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

  Na założonym przez Solidarność portalu pod adresem Hiperwyzysk.pl aż kipi od wpisów pracowników sieci handlowych.
  W ciągu kilkunastu tygodni serwis zanotował niemal 60 tys. odwiedzin i 600 zgłoszeń dotyczących ponadnormatywnego obciążenia pracą, niskich wynagrodzeń, mobbingu oraz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

  - Aż boję się świąt (...), to moje trzecie święta w tym markecie więc mam podstawy do obaw... Znowu zjedzie 800 kg karpia i zero pomocy (...) Potrzebujemy ludzi do pracy! Nas jest za mało! - pisze jeden z nich.

  Inny twierdzi, że co roku wydłużane są godziny otwarcia sklepu w Wigilię, Sylwestra, Wielkanoc. Sprawdziliśmy jak przed rokiem wyglądała praca w handlu w Wigilię. Najwcześniej, bo już o godz. 14.00 zamknięte zostały sklepy sieci: Biedronka, Lidl, Praktiker oraz Netto, Selgros, Obi i Ikea. O godz. 15.00 handel zakończyły sklepy Bomi, Macro Cash and Carry, Castorama, Decathlon i Carrefour. Natomiast o godz. 16.00 zamknięto Real, Auchan, Jysk i Kaufland. Najdłużej pracowano w sklepach Tesco. Tam zakupy można było robić aż do godziny 17.00.

  - Mamy deklaracje kilku sieci, które umożliwią pracownikom wcześniejsze wyjście do domów. Liczymy na to, że również klienci supermarketów poprą nasz apel i nie będą robić zakupów na ostatnią chwilę - mówi Bujara.

  SOLIDARNOŚĆ APELUJE O KRÓTSZE GODZINY HANDLU W WIGILIĘ I ŚWIĘTA

  Już wiadomo, że katowicka Silesia, największa galeria handlowa regionu, będzie czynna w Wigilię do godz. 16. - Jest to zdecydowanie krócej niż zwykle. Jak długo będzie otwarte Tesco? To niezależne od nas. W ogóle się tym nie zajmujemy - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik SCC.

  Markety nie przyłączą się do akcji  Michał Sikora, rzecznik sieci handlowej Tesco.

  Jesteśmy zdania, że w Wigilię klienci powinni mieć szansę na zrobienie zakupów do godziny 16. Zdarzają się przecież sytuacje wyjątkowe, kiedy potrzebujemy konkretnego produktu. Wszystkie osiedlowe sklepiki są już wtedy dawno pozamykane. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje nam, że nawet w późnych godzinach popołudniowych klientów w sklepie nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na kalendarz - Wigilia wypada w sobotę.

  Pracujące osoby dopiero wtedy będą miały czas żeby zajrzeć do sklepu. Czy podobne zdanie mają w innych sieciach trudno mi powiedzieć. Nie prowadziliśmy żadnych rozmów w tej kwestii i nie uzgadnialiśmy wspólnego stanowiska. Podejrzewam jednak, biorąc pod uwagę poprzednie lata, że postąpią podobnie jak my. JK

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WIGILIA

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 78

   Ja uważam ze Jezeli NSZZ Solidarnośc prosi o zamkniecie sklepów w wigilie o godz. 14 , to niech zaproponuje by sklepy w wigilie zostały otwarte np. o 5:00 rano a nie tylko każą skracac.
   Ale...rozwiń całość

   Ja uważam ze Jezeli NSZZ Solidarnośc prosi o zamkniecie sklepów w wigilie o godz. 14 , to niech zaproponuje by sklepy w wigilie zostały otwarte np. o 5:00 rano a nie tylko każą skracac.
   Ale przeciez to własciciel decydujezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W WIGILIE DO 16

   POLAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 74

   Ja uważam ze w Wigilie sklepy mogłyby być otwarte do godz. 16:00 , ale np: niektórzy pracownicy zaczynali by już sprzątać sklep po godz. 15 , tak aby gdy sklep zostanie zamknięty o 16 , to dzieki...rozwiń całość

   Ja uważam ze w Wigilie sklepy mogłyby być otwarte do godz. 16:00 , ale np: niektórzy pracownicy zaczynali by już sprzątać sklep po godz. 15 , tak aby gdy sklep zostanie zamknięty o 16 , to dzieki zaczetemu sprzataniu po god. 15 , pracownicy mieli by sznase wyjśc do domów o godz. 16:30zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakupy w Wigilie

   lob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 70

   W cywilizowanych krajach wWigilie sklepy zamyka sie o godz.14

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo