Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Silesia podpisała umowę na modernizację wyciągu szybowego

Redakcja
Przejęta w ub. roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia podpisała umowę na modernizację wyciągu szybowego. To jedna z kluczowych inwestycji dla tego zakładu, m.in. od niej zależy osiągnięcie zakładanego wydobycia na poziomie 3 mln ton rocznie w 2013 r.

O podpisaniu umowy z konsorcjum, na którego czele stoi spółka Siemag Tecberg Polska, poinformowała PAP w czwartek przedstawicielka Silesii Ewa Szpejna. Jak przekazała, umowa na modernizację wyciągu szybowego nr 2 jest warta "kilkadziesiąt milionów złotych".

Umowa obejmuje m.in. wykonanie projektu, przeprowadzenie modernizacji oraz 10-letnie usługi serwisowe. Wykonawca załatwi też formalności i obejmie nadzór autorski nad inwestycją. Prace projektowe rozpoczną się na początku grudnia, a sama przebudowa wyciągu - na początku lutego 2012 r. Zadanie ma zostać zakończone w ciągu 21 miesięcy.

Wyciąg szybowy to rodzaj windy transportowej, łączącej dół kopalni z jej powierzchnią. Od jego przepustowości zależy m.in., jaka ilość urobku zostanie wydobyta, a to z kolei wpływa na wydajność zakładu.

"To niezwykle ważny etap prac modernizacyjnych. Od jego powodzenia zależy osiągnięcie zakładanego na 2013 r. wydobycia na poziomie 3 mln ton brutto rocznie. Z tego powodu do realizacji tej inwestycji zaangażowana została firma z międzynarodowym doświadczeniem, gwarantująca nowoczesne rozwiązania" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Silesii Jirzi Pasztika.

Gdy w grudniu ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia przejmowało kopalnię od Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele większościowego udziałowca - czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) - deklarowali, że zainwestują w Silesii do 150 mln euro w ciągu trzech lat.

We wrześniu tego roku przedstawiciele kopalni przypominali, że trwa modernizacja kopalni, a pierwsza z nowych ścian wydobywczych ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Dzięki temu roczne wydobycie w 2012 r. będzie mogło wynieść ponad 1,2 mln ton węgla.

Modernizacja głównego szybu i uruchomienie drugiej ściany ma umożliwić osiągniecie docelowej zdolności produkcyjnej Silesii rzędu 3 mln ton węgla rocznie. We wrześniu przedstawicie firmy mówili o osiągnięciu tej wartości w 2014 r. Obecne informacje wskazują na przyspieszenie tego terminu.

Po osiągnięciu pełnej zdolności wydobywczej, Silesia ma zatrudniać ok. 1,6-1,7 tys. osób wobec ponad 1 tys. obecnie i 731 osób w grudniu ubiegłego roku, kiedy inwestor przejął kopalnię od Kompanii Węglowej.

Od przyszłego roku Silesia ma produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego oraz specyficzne jego rodzaje do sprzedaży detalicznej. Ma również sprzedawać gaz kopalniany (metan), kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji.

Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce. Mniejszościowy pakiet udziałów Silesii należy bezpośrednio do pracowników.(PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera