18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyne prawdziwe Muzeum Górnośląskie ma 100 lat [ZDJĘCIA]

MANO
Najpierw było tu Beuthen Oberschlesisches Landesmuseum, teraz to jeden z budynków Muzeum Górnośląskiego
Najpierw było tu Beuthen Oberschlesisches Landesmuseum, teraz to jeden z budynków Muzeum Górnośląskiego archiwum muzeum
Sto lat temu grupa miłośników dziejów Bytomia założyła Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsvereins). Zobaczcie archiwalne zdjęcia Muzeum Górnośląskiego.

W tym samym 1911 roku, Towarzystwo postanowiło, że miastu przydałoby sie lokalne muzeum. Tylko skąd wziąć zbiory? Na początku były to depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. Właśnie tak zaczyna się historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W przyszły piątek, placówka hucznie będzie obchodzić swój jubileusz. - Przede wszystkim otworzymy wystawę pod hasłem "Dziś i jutro" - mówi Magdalena Michulec z działu prasowego placówki. - Zobaczymy na niej najbogatsze i wiodące kolekcje działów: archeologii, etnografii, historii, kresów, przyrody i sztuki. Wśród nich, często takie, które ze względu na swą wartość i dla ich bezpieczeństwa są rzadko prezentowane publicznie - dodaje.
CZYTAJ WIĘCEJ O ZBIORACH MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIEGO
Siedziba placówki zmieniała się wielokrotnie, nim w latach 1929-1930 zbudowano nowy gmach muzeum według projektu A. Stütza i H. Hatlera. W Muzeum funkcjonowało na początku pięć działów merytorycznych: przyrody, dziejów pierwotnych i prehistorii, etnografii i historii miasta, etnologii, sztuki oraz biblioteka muzealna i archeologiczna pracownia konserwatorska. Dziś działów jest siedem - archeologii, etnografii, historii, historii i kultury Lwowa, historii i kultury Kresów Południowo-wschodnich, przyrody i sztuki oraz trzy działy pomocnicze: edukacyjno-promocyjny, wydawniczy i administracyjny.

Muzeum ma dziś ponad milion eksponatów! W samym dziale przyrody jest liczący ponad 700 tys. zbiór owadów. Placówka zajmuje obecnie dwa budynki. Jeden z nich to wzniesiony w latach 1929-1930 dwuskrzydłowy gmach główny. Są w nim sale wystaw, magazyny, pracownie i biura (plac im. Jana Sobieskiego). Drugi gmach (wraz z oficyną), to byłe starostwo powiatu bytomskiego, wybudowany w latach 1899-1902.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w piątek o godzinie 15. W programie m.in. otwarcie dwóch wystaw oraz koncert "Dwóch tenorów i ona" w wykonaniu Anny Leśniewskiej, Piotra Koprowskiego, Oskara Jasińskiego.

CZY MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIE W BYTOMIU POWINNO PRZESTAĆ ISTNIEĆ, SKORO BUDOWANE JEST NOWOCZESNE I POTĘŻNE MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH? KONIECZNIE NAPISZ KOMENTARZ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!