Nowakowski: Nasze działania przynosza efekty ROZMOWA Z...

  Nowakowski: Nasze działania przynosza efekty ROZMOWA Z SZEFEM KMP PIEKARY

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podinsp. Marek Nowakowki, Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich
  1/2
  przejdź do galerii

  Podinsp. Marek Nowakowki, Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich ©Iwona Makarska

  14 lipca nowym szefem Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich został mianowany podisp. Marek Nowakowski. Kim jest? Co będzie priorytetem dla niego w naszym mieście? Jakie ma plany?
  Jakie były etapy służby w policji pana komendanta?
  Służbę rozpoczynałem w 1991 roku w Oddziałach Prewencji KWP w Katowicach. Następnie pełniłem służbę w pionie prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. W tej samej jednostce pracowałem następnie w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą i w Zespole Kontroli. Potem zostałem powołany na stanowisko I zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach i tę funkcję pełniłem przez ostatnich osiem lat. Nadzorowałem pracę pionu kryminalnego gliwickiego garnizonu policji.

  Każda służba ma swoją specyfikę. Czy jednak nie jest tak, że praca w pionie kryminalnym jest trudniejsza? Dlaczego?
  Pion kryminalny zajmuje się tym obszarem funkcjonowania policji, którego nie "widać" na zewnątrz. To nie tylko pracownicy dochodzeniowi, ale także policjanci operacyjni, nieumundurowani. Praca w pionie kryminalnym jest o tyle trudniejsza, że często mamy do czynienia z przestępstwami, w których sprawcy nie są znani. Potrzeba sporo doświadczenia, zaangażowania i różnych metod działania, żeby tych sprawców wykryć i zatrzymać. Ale nie ujmuję tutaj pracy pionu prewencji czy ruchu drogowego, bo to też jest ciężka i odpowiedzialna służba.

  Co uważa pan komendant za swój największy sukces, jaki do tej pory udało się osiągnąć?
  Największym sukcesem jest to, że nadzorując pion kryminalny w tak dużej jednostce jak KMP Gliwice, liczącej ponad 700 policjantów, udało mi się zbudować dobrą atmosferę pracy. Policjanci wiedzieli co jest priorytetem działania policji kryminalnej, czego się od nich oczekuje, jakie zadania przed nimi stoją i jak je trzeba realizować. Jestem przekonany, że uda mi się podobne zasady wprowadzić w Piekarach. Ważne jest służyć społeczeństwu, ale także żeby policjanci byli zadowoleni ze swojej pracy.

  Momentów trudnych było zapewne wiele. Które to były momenty dla pana komendanta?
  Na pewno kierowanie czynnościami procesowymi na miejscu poważnych zdarzeń przestępczych, np. zabójstw czy rozboi, także oględziny miejsc poważnych wypadków drogowych. Z najświeższych wydarzeń to zamieszki po śmierci kibica w Knurowie. Sprawa ta wymagała od nas olbrzymiej pracy i zaangażowania. Pierwszy raz miałem do czynienia z takim zdarzeniem i był to dla mnie i policjantów trudny egzamin. Ale wydaje mi się, że policja świetnie sprostała tym zadaniom.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama