Sławnej okulistce grozi 8 lat więzienia

  Sławnej okulistce grozi 8 lat więzienia

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Osiem lat więzienia grozi prof. Ariadnie G.-Ł., światowej sławy okulistce i byłej synowej nieżyjącego I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. Wczoraj w katowickiej Prokuraturze Okręgowej usłyszała zarzuty.
  Zdaniem śledczych jako szefowa najlepszej w kraju kliniki okulistycznej (Szpital nr 5 w Katowicach przy ul. Ceglanej) przyjmowała łapówki od przedstawicieli firm produkujących sprzęt i materiały medyczne. W sumie 302 tysiące złotych. Śledczy nie ujawniają, czy profesor przyznała się do winy. Nieoficjalnie wiadomo, że to nie koniec jej kłopotów.

  - Zarzuty dotyczą lat 2005-2007, czyli czasu kiedy Ariadna G.-Ł.
  pełniła funkcję publiczną, była dyrektorem kliniki. W ciągu dwóch tygodni musi wpłacić 300 tysięcy poręczenia majątkowego. Nie może także opuszczać kraju - wyjaśnia prok. Marta Zawada-Dybek, rzecznik katowickiej "okręgówki".

  Śledztwo cały czas trwa. Jednym z dowodów jest raport NIK, który opublikowano w lutym br.. Dotyczy przetargów przeprowadzonych w klinice w latach 2002-2007.

  Wynika z niego, że w klinice kwitła korupcja, ustawianie przetargów, niegospodarność, wykorzystywanie szpitala do celów prywatnych. Prof. Ariadna G.-Ł. zdaniem kontrolerów urządziła sobie ze szpitala prywatny folwark. Placówka straciła miliony złotych.

  Nieprawidłowości dotyczą przetargów na leki i sprzęt, badań klinicznych leków, gospodarki lekami, sponsorowania wyjazdów zagranicznych lekarzy i spraw finansowych. Już kontrolerzy NIK zauważyli, że zależności pomiędzy firmami sprzedającymi szpitalowi sprzęt i leki, a pracownikami kliniki, mogą wskazywać na korupcję. Teraz potwierdzili to prokuratorzy. - Raport NIK nie jest jedynym dowodem, ale jednym z wielu. Przesłuchaliśmy wiele osób, zabezpieczyliśmy materiały - podkreśla prok. Marta Zawada-Dybek.

  W szpitalu przy ul. Ceglanej przetargi wygrywały firmy, które przekazywały darowizny na rzecz placówki i finansowały lekarzom zagraniczne sympozja. Korzystała z nich szefowa kliniki i grono zaufanych współpracowników (według NIK około 15 osób).

  Z zabezpieczonych dokumentów wynika, że profesor podpisywała umowy na badania kliniczne leków. Jedną w imieniu szpitala, drugą - zespołu badaczy. W rezultacie firmy farmaceutyczne zapłaciły 2,1 miliona złotych badaczom, zaś szpitalowi 62,6 tysiąca złotych. Badacze wymienieni w umowie to: prof. G.-Ł i dwaj inni lekarze. Do kieszeni okulistki trafił zdaniem kontrolerów milion złotych.

  Okulistka to medyczna sława. Jako pierwsza w kraju wprowadziła mikrochirurgię w operacjach oka. Klinika, której szefowała przez 20 lat, jest uważana za najlepszą w kraju i jedną z lepszych w Europie. Szpital jako jeden z niewielu w kraju nie miał długów. Przyjmował pacjentów z całej Polski. We wprowadzaniu nowości profesor pomogło to, że jej pierwszym mężem był Adam Gierek (obecnie europarlamentarzysta), syn Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR.

  Tajemnicą poliszynela było, że pani profesor nie stroni od alkoholu. W 2007 roku dwukrotnie przyłapano ją w klinice pod wpływem alkoholu zostały. Po tych incydentach w lutym 2008 roku profesor została zawieszona w prawie do wykonywania zawodu przez Okręgową Radę Lekarską w Katowicach. Z kolei 11 września Okręgowy Sąd Lekarski w Kielcach ukarał Ariadnę G.-Ł. naganą. Uznał ją bowiem winną naruszenia godności lekarza.

  Od pięciu miesięcy profesor nie jest już dyrektorką kliniki. Ze stanowiska odwołał ją rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama