Finał Al Legro Tribute To Szpilman w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Finał Al Legro Tribute To Szpilman w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Wincenty Bryński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Finał Al Legro Tribute To Szpilman w Sosnowcu [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  W poniedziałek, w setną rocznicę urodzin Władysława Szpilmana, Sosnowiec ponownie wypełniła muzyka tego wybitnego kompozytora. Była wystawa, spotkanie z bohaterami oraz finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legro Tribute To Szpilman. Zobaczcie zdjęcia z tych wydarzeń.
  W sosnowieckim muzeum nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945", gdzie postać wielkiego kompozytora i twórcy ponad 600 piosenek Władysława Szpilmana, prezentowana jest w kontekście muzyki tworzonej i granej w czasie okupacji hitlerowskiej. Na jej otwarciu obecna była wdowa po wielkim kompozytorze i twórcy popularnych piosenek - Halina Szpilman wraz z synem Andrzejem.

  BARTOSZ JAŚKOWSKI LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENKI AL LEGRO TRIBUTE TO SZPILMAN

  PREZYDENT KOMOROWSKI SPOTKAŁ SIĘ Z HALINĄ SZPILMAN

  - To dla mnie ogromne przeżycie być tutaj dzisiaj i brać udział w tak miłej uroczystości. Historia życia mojego męża jest znana wielu Polakom m.in. dzięki filmowi Romana Polańskiego "Pianista". Historie innych polskich artystów, np. pochodzenia żydowskiego, w czasie II wojny światowej są mniej lub w ogóle nieznane. Dzięki tej wystawie jest szansa na to, że to się zmieni - mówi Halina Szpilman.

  KIM BYŁ WŁADYSŁAW SZPILMAN? ZOBACZCIE WYNIKI SONDY PRZEPROWADZONEJ W SOSNOWCU

  Podczas otwarcia wystawy obecna była także Jorine Hosenfeld, córka Wilma Hosenfelda, oficera Wehrmachtu, który uratował życie Szpilmanowi w ruinach Warszawy pod koniec 1944 roku. Ona, jak i towarzyszący jej mąż, nie kryli wzruszenia.

  - Chciałabym, by ludzie nie zapomnieli o tym, że mój ojciec był przyzwoitym człowiekiem. Ratował ludzi od początku wojny - mówiła.

  Ukoronowaniem dnia był finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legro Tribute To Szpilman w Teatrze Zagłębia, który rozpoczął się o godz. 18. Po sobotnio-niedzielnych eliminacjach jury w składzie: Renata Przemyk, Anna Serafińska i Czesław Majewski spośród 16 półfinalistów wyłoniło finałową siódemkę. W koncercie finałowym wystąpili: Dominika Bałazińska, Dolly, Bartosz Jaśkowski, Małgorzata Nakonieczna, Jędrzej Nowak Band, Łukasz Lipski oraz Worms of Senses.

  - Poziom jest zróżnicowany, ale generalnie wysoki - mówiła podczas przesłuchań półfinałowych Renata Przemyk. - Wiele z piosenek się powtarzało, jak chociażby "Deszcz". Dzięki temu mogliśmy np. porównać także sposób interpretacji jednego utworu. Nie mamy łatwego zadania, bo i artyści mają swoje pomysły na piosenki Władysława Szpilmana - dodała.

  WŁADYSŁAW SZPILMAN PATRONEM ROKU W SOSNOWCU

  Po części konkursowej na scenie pojawiły się gwiazdy polskiej estrady: Sława Przybylska, Joanna Rawik, Anna Serafińska, Janusz Szrom i Janusz Tylman. Zaprezentowały one tradycyjne wersje utworów Władysława Szpilmana o lekko jazzowym zabarwieniu. Na czele orkiestrowego big-bandu stanęła Ewa Zug, kierownik muzyczny koncertu. Koncert finałowy pozwolił gościom w Teatrze Zagłębia na chwilę przenieść się w miejsca drogie Władysławowi Szpilmanowi.


  Genialny muzyk i kompozytor
  Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, przy ul. Targowej 18. W 1935 r. dzięki wsparciu Tadeusza Sygietyńskiego otrzymuje pracę w Polskim Radiu w Warszawie, jako pianista. Sześć lat wojny w życiu Władysława Szpilmana to czas wielkiego cierpienia, bólu oraz walki o życie. Z transportu do obozu uratował się niemal cudem. Pod koniec 1944 r. jego kryjówkę w zrujnowanej Warszawie odkrywa oficer Wehrmachtu Wilm Hosenfeld. Dowiadując się, że Szpilman jest pianistą, ocala mu życie oraz dostarcza żywność.
  Po wojnie Szpilman wraca do pracy w Polskim Radiu jako dyrektor działu muzycznego. Przez lata stworzył ok. 600 piosenek i kompozycji (m.in. sygnał Polskiej Kroniki Filmowej). Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zywa historia

   nikt szczegolny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 96

   Moj syn spotkal sie z pania Szpilman , podczas pani odwiedzin polskiego gimnazium w Niemczech . Szkoda ze niemieckie szkoly nie zabiegaja o "zywe" lekcje historii , im akurat jest to potrzebne!...rozwiń całość

   Moj syn spotkal sie z pania Szpilman , podczas pani odwiedzin polskiego gimnazium w Niemczech . Szkoda ze niemieckie szkoly nie zabiegaja o "zywe" lekcje historii , im akurat jest to potrzebne!
   Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama