Miejski przewoźnik ukarał

  Miejski przewoźnik ukarał bezpodstawnie pasażera

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie ukarało pasażera, który na imiennym miesięcznym bilecie papierowym nie wpisał pełnego imienia.
  Podróżny ma zapłacić taką karę jakby jechał bez biletu. Tymczasem sam przewoźnik przyznaje, że nie ma podstaw prawnych do takiej kary.

  Zdzisław Adamus wykupił imienny ulgowy bilet papierowy, bo takie jeszcze wówczas obowiązywały. Na bilecie wpisał nazwisko i pierwszą literę imienia. I to właśnie zakwestionował kontroler, który pouczył pasażera, że na bilecie powinno widnieć całe imię.

  - Bilet miałem ważny na ten miesiąc. Zapłaciłem za niego 40 zł i 50 gr, a potraktowano mnie tak jakbym go nie posiadał - żali się Zdzisław Całus. - Poszedłem do kierownika wydziału kontroli MPK, ale nie chciał ze mną rozmawiać. Powiedział, że jeśli wstydzę się swojego imienia, to nie mamy o czym mówić.

  Pasażer dostał 100-złotową karę z MPK taką, jak za jazdę bez biletu. Odwołał się od tej decyzji. Chciał, jak mówi, uregulować 10-złotową opłatę manipulacyjną, ale wskórał tylko tyle, że karę rozłożono mu na raty.

  - Teraz dostałem pismo z firmy windykacyjnej, że mam zapłacić ponad 400 zł tytułem kosztów egzekucyjnych i sądowych - mówi Całus.

  Marcin Maranda, rzecznik MPK tłumaczy, że zgodnie z instrukcją na rewersie imiennych biletów papierowych należy wpisywać pełne imię i nazwisko.

  - Bo tylko tej osobie bilet jest przypisany - tłumaczy Maranda. - Wpisanie tylko pierwszej litery imienia może rodzić podejrzenia, że jeszcze ktoś inny z tego biletu korzysta.

  Przewoźnika nie przekonuje fakt, że przecież był to bilet ulgowy, a pasażer napisał nawet na nim numer legitymacji wydanej przez MPK i do niedawna obowiązującej niepełnosprawnych pasażerów, a kontrolerowi okazał legitymację inwalidzką uprawniającą do zniżki.

  Jednocześnie Maranda, przyznaje, że nie ma podstaw prawnych do ukarania pasażera, który nie wpisał pełnego imienia na bilecie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama