Rodzina Blidy do RPO w sprawie nacisków na prokuratorów...

  Rodzina Blidy do RPO w sprawie nacisków na prokuratorów [AKTUALIZACJA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodzina Barbary Blidy nie zgadza się na umorzenie sprawy dotyczącej nacisków na prokuratorów zajmujących się sprawą byłej minister budownictwa. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wysłali pismo, w którym domagają się wniesienia kasacji nadzwyczajnej w tej sprawie.
  Chodzi o trzy wątki postępowania, umorzone przez prokuraturę w Łodzi. Mąż i syn Barbary Blidy, Henryk i Jacek, nie zgadzają się na umorzenie sprawy nacisków, jakie - ich zdaniem - wywierali przełożeni na referentów: trzech asesorów i jednego prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  Kwestionują też zasadność stawiania zarzutów Barbarze Blidzie, decyzji o jej zatrzymaniu i przeszukania jej domu.
  Trzeci wątek dotyczy wystąpienia ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w parlamencie 25 kwietnia 2007 r. Zdaniem Blidów Ziobro przekroczył wówczas swe uprawnienia i wprowadził w błąd opinię publiczną.

  W listopadzie Sąd Rejonowy Katowice-Wschód nie uwzględnił zażalenia rodziny Blidy na umorzenie tej części śledztwa i utrzymał w mocy decyzję prokuratury. Blidowie i ich pełnomocniczka mec. Stanisława Mizdra już wtedy zapowiadali, że w razie nieuwzględnienia zażalenia zwrócą się do RPO.

  - To jest dla nas najważniejsza sprawa, nie możemy się zgodzić z tym umorzeniem, dlatego postanowiliśmy wystąpić do RPO z wnioskiem o wniesienie kasacji - powiedziała we wtorek mec. Mizdra, potwierdzając informację podaną na stronie internetowej "Dziennika Zachodniego".

  W opinii Blidów i mec. Mizdry postanowienie sądu w tej sprawie zapadło z rażącym naruszeniem prawa, sąd nie rozważył wnikliwie wszystkich zarzutów zawartych w zażaleniu, a uzasadnienie jego decyzji zawiera "w znacznej mierze ogólnikowe stwierdzenia".

  Blidowie nie zgadzają się, że nie ma bezpośrednich dowodów na naciski. Powołują się na zeznania b. szefa MSW Janusza Kaczmarka. - Oczywiście to jest specyficzna sprawa, w której wprost tych nacisków nie znajdziemy, natomiast całokształt okoliczności wskazuje, że te naciski były - podkreśliła Mizdra.

  Bliscy Barbary Blidy w dalszym ciągu są przekonani, że jej zatrzymanie było niezasadnie. - Wszystko opierało się na niespójnych zeznaniach Barbary Kmiecik, niepotwierdzonych w innym materiale dowodowym. Nie było też celowości zatrzymania, bo nie było podejrzeń, że nie stawi się na wezwanie - mówi mec. Mizdra.

  Zdaniem adwokat sąd nie ocenił też należycie kwestii związanej z wystąpieniem Ziobry w Sejmie po śmierci Blidy. Według niej ówczesny minister sprawiedliwości podał wówczas informacje, które nie miały potwierdzenia w materiałach śledztwa. "Pan Ziobro wiedział o toczącym się postępowaniu, a posłom powiedział, że dopiero w tym dniu (25 kwietnia 2007 r.) dowiedział się, że taka sprawa się toczy. To było oczywiste wprowadzenie w błąd nie tylko posłów, ale i opinii publicznej" - uważa Mizdra.

  Niezależnie do zarzutów zawartych w zażaleniu mec. Mizdra stoi też na stanowisku, że sędzia, która rozpoznawała zażalenie, powinna zostać wyłączona z tej sprawy, ze względu na kontakty towarzyskie łączące ją z byłym prokuratorem okręgowym z Katowic. Podnosi też, że sąd nie wziął pod uwagę istotnych okoliczności, które pojawiły się podczas prac sejmowej komisji śledczej.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama