To już ostatnie dni kina Andromeda

  To już ostatnie dni kina Andromeda

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już wkrótce, 15 października, przestanie istnieć Andromeda, jedno z największych kin śląskich w okresie sprzed multipleksów.
  Swoje podwoje otworzyło 1 maja 1961 roku przy obecnym pl. Baczyńskiego. Sala miała 714 miejsc i doskonałą akustykę. Pierwszym filmem, jaki publiczność zobaczyła na angielskim, panoramicznym ekranie byli "Krzyżacy" Aleksandra Forda.17 lat temu kino znalazło się w rękach prywatnych, pozostając w budynku należącym do miasta. Właścicielką Andromedy stała się Ewa Sokołowska-Skorek. Od razu zainwestowała w nowe, cyfrowe nagłośnienie typu Dolby, co ustawiło tyskie kino w szeregu pierwszych kin na Śląsku, które pozbyły się dźwięku monofonicznego.

  Organizowano tu przeglądy i seanse filmów niemych z muzyką na żywo, odbywały się koncerty reggae, powstała Kabaretowa Scena Andromedy...

  Kiedy przy al. Jana Pawła II w Tychach dwa lata temu uruchomiono kino wielosalowe, Andromeda rzuciła się do walki o przetrwanie, proponując widzom filmy niszowe, filmowy klub dyskusyjny, przeglądy kina europejskiego...

  Niestety, walki wygrać się nie udało. Wpływy malały, natomiast rosły rachunki, zwłaszcza za ogrzewanie. Budynek nie doczekał się bowiem ani ocieplenia, ani wymiany wymiany instalacji grzewczej.

  Urząd Miasta, ustami swojego rzecznika, zapewnia, że wszystko to miało się dziać dopiero teraz. - W ubiegłym roku zleciliśmy audyt energetyczny budynku. Kolejnym krokiem ma być termomodernizacja Wszystko to w ramach rozpoczętej właśnie w tym roku odnowy placu Baczyńskiego, przy którym stoi obiekt - tłumaczy rzecznik Aleksandra Cieślik.

  Decyzja Ewy Sokołowskiej-Skorek o zamknięciu swojej działalności jest już jednak nieodwołalna. Co dalej? Tego na razie nie wiadomo. Miasto na pewno nie jest zainteresowane kontynuacją działalności kinowej. Przekształcenie sali kinowej ze świetną akustyką w salę koncertową też raczej nie wchodzi w grę, bo taka sala ma powstać w planowanej mediatece. Może więc galeria handlowa Andromeda z uprzywilejowanym pasażem kultury, z galerią sztuki współczesnej?

  Nim jednak miasto powie w tej sprawie ostatnie słowo, najpierw chce posłuchać głosów mieszkańców.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama