Prof. Walery Pisarek doktorem honoris causa Uniwersytetu...

  Prof. Walery Pisarek doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

  MCH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Walery Pisarek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego
  1/26
  przejdź do galerii

  Prof. Walery Pisarek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego ©ARC DZ

  Mistrz wielu pokoleń polonistów i dziennikarzy, znakomity uczony i autorytet w sprawach polszczyzny, prof. Walery Pisarek, otrzymał dziś tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Na twarzach składających mu życzenia gości można było dostrzec tremę. Profesor nawet podczas rozmowy potrafi wyłapać źle postawiony przecinek.
  - Jest mi ogromnie miło, że dostaję ten tytuł z rąk tego uniwersytetu - podkreśla prof. Walery Pisarek. - Teraz jestem podwójnym doktorem tej uczelni. Pierwszy doktorat, będący początkiem drogi naukowej, dostałem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach - przypomina.

  Ze Śląskiem związany jest jednak nie tylko naukowo. Podczas studiów magisterskich profesor został aresztowany "za przynależność do nielegalnej organizacji o charakterze antypaństwowym" i uwięziony w krakowskim więzieniu. W tamtym czasie został też skierowany do pracy w kopalniach. - Fedrowałem najpierw w Brzeszczach, potem w Bobrku - przypomina prof. Pisarek. - Wrzucałem węgiel na taśmę, potem pracowałem na przodku.
  Najpiękniejsze, co może się zdarzyć to wchodzenie w ziemię z pełną gwarancją, że nigdy tam stopa ludzka nie postała. Mimo wszystko miło wspominam ten okres - zaznacza. Kiedy miał 20 lat zdał egzamin z wynikiem bardzo dobrym na młodszego rębacza.

  CZYTAJ O DOKTORACH HONORIS CAUSA ŚLĄSKICH UCZELNI
  PROF. MAKSYMILIAN PAZDAN DOKTOREM HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
  PROF. MICHAŁ KLEIBER DOKTOREM HONORIS CAUSA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
  PROF. TADEUSZ CHMIELNIAK DOKTOREM HONORIS CAUSA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
  PROF. KRZYSZTOF LENK DOKTOREM HONORIS CAUSA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH
  LARS RYDEN DOKTOREM HONORIS CAUSA ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO


  W 1973 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym jest związany do dziś, na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Frekwencja wyrazów w prasie" nadała mu stopień doktora habilitowanego. Profesor był inicjatorem powstania Rady Języka Polskiego, której dziś jest także honorowym przewodniczącym. Należy do międzynarodowej organizacji IAMCR/AIERI, zajmującej się badaniami związanymi z mediami, komunikacją i informacją. Pracował również w zespole ekspertów UNESCO ds. badań nad komunikowaniem i napisał ponad 700 prac naukowych. Od lat pięknym językiem mówi o języku i niestrudzenie popularyzuje jego poprawną i elegancką formę.

  - Prof. Walery Pisarek to połączenie skromności i prostolinijności z niezwykłą wiedzą - zaznacza rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś. - Mnie się marzy, abyśmy mieli samych Walerych Pisarków w naszym uniwersytecie i w naszym życiu akademickim, bo to jest wspaniały przykład do naśladowania dla wszystkich. Myślę, że na tym doktoracie nic się nie kończy i jest to początek kolejnych działań i naszej szczęśliwej, i owocnej współpracy.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
  POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama