Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa to norma [CZTERY MITY O PRZEMOCY]

KD
Przemoc domowa
Przemoc domowa ARC DZ
Dziecko, ja cię przecież tak kocham, tyle bym dla ciebie zrobił, a ty źle się uczysz! albo: Kochanie pięknie posprzątałeś, ale chyba dało się to zrobić dokładniej - czy tak sformułowane zdania, które nieraz wypowiadamy do swoich bliskich, są już przejawem przemocy psychicznej?

Dr Aleksander Mańka, dyrektor Instytutu Pedagogiki w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, nie ma wątpliwości, że są. Twierdzi, że przemoc psychiczna może mieć bardziej dotkliwe konsekwencje niż fizyczna. Pierwszym objawem stosowania przemocy psychicznej jest chęć przejęcia kontroli nad drugą osobą. Wszystko dzieje się łagodnie, nie ma krzyków, łez. Są szantaż, zastraszanie i wzbudzanie poczucia winy. Mówiono o tym w WSB podczas wczorajszej konferencji "Przemoc, krąg, który można przerwać".

- Jeśli przez wiele lat rodzice są wobec dziecka wymagający, na każdym kroku je krytykują, mają nierealne oczekiwania albo wpędzają je w poczucie winy, może to doprowadzić do poważnych zmian osobowościowych dziecka - wyjaśnia Mańka.

Na tym nie koniec. Osoba, wobec której stosuje się przemoc psychiczną, nie jest w stanie kochać, bo nigdy nie była kochana. W przyszłości sama może stać się oprawcą, będzie miała problemy z założeniem normalnej rodziny.

Nieprawdą jest, że to kobiety częściej są ofiarami przemocy psychicznej. Kobiety są sprawniejsze emocjonalnie, a więc o wiele skuteczniejsze w psychicznym znęcaniu się nad partnerami. W województwie śląskim w 2009 roku policja sporządziła 7 tys. 288 niebieskich kart, które zakłada w przypadku występowania przemocy w rodzinie. Rok później sporządzono ich już ponad 10 tys., a przez pół roku 2011 mamy ich już 5 tys. 269.

Tymczasem najnowsze wyniki badań instytutu SMG/KRC (przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) pokazują, że co piąty Polak przemoc w rodzinie uważa za normę. Zaś jedna czwarta z nas nie czuje obowiązku reagowania na przemoc, bo uważa, że sprawca może mieć rację. Co drugi z nas twierdzi, że w prywatne sprawy rodziny nikt obcy nie powinien się wtrącać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!