Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Nagrody marszałka śląskiego w dziedzinie kultury [LAUREACI]

KK
Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrody w dziedzinie kultury za rok 2011. My już wiemy, kto w poniedziałek o godzinie 17 otrzyma nagrody. Uroczystość wręczenia odbędzie się w Kinie Rialto w Katowicach. Oto najlepsi z najlepszych.

Nagrody młodych twórców przyznano :

Marcinowi Białasowi - za osiągnięcia w dziedzinie plastyki. Ten świetny grafik, adiunkt w Pracowni Rysunku oraz w Pracowni Wklęsłodruku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, brał udział w ok. 120 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. w Tajwanie, Turcji, Niemczech, Białorusi, Hiszpanii, Włoszech, Indiach, Szwajcarii, Kanadzie, USA, Francji). Laureat licznych nagród i wyróżnień na międzynarodowych wystawach grafiki od roku 2004.

Markowi Kołbukowi - za osiągnięcia w dziedzinie teatru. Jest on twórcą teatru autorskiego i mimem. W 2003 roku założył autorski teatr MOMO, z którym występuje w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Był twórcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Działań Teatralnych Art Point w Chorzowie. I to właśnie z teatrem MOMO w latach 2010-11 brał udział w International Festival of Mime and Physical Theatre w Skopje Macedonia, zdobył I nagrodę za spektakl “Podarunek" podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form w Gorzowie Wielkopolskim (2010), zdobył Srebrny Róg Myśliwski podczas Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu (2010).

Mikołajowi Pospieszalskiemu - za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Kontrabasista z Częstochowy. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale jazzu (licencjat kl. kontrabasu). Współpracuje z zespołem "Daga, Dana" (trio polsko-ukraińskie), tworząc muzykę łączącą folk, jazz, elektronikę. Z zespołem tym brał udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. W 2010 roku zagrali razem blisko 80 koncertów i zdobyli nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków marszałek przyznał nagrody dwóm osobom.

Andrzejowi Sośnierzowi - prezesowi Fundacji "Zamek Chudów", którą założył w 1995 r. w celu ratowania ruin zamku w Chudowie koło Gliwic. Nagrodę otrzymał w kategorii wzorowy inwestor, za całokształt działalności w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami na terenie województwa śląskiego. Jako fundator zainicjował działania renowacyjne także w obiektach zabytkowych na Dolnym Śląsku. W 2010 r. Fundacja "Zamek Chudów" przejęła dom Karola Goduli w Rudzie Śląskiej, który zamierza również odrestaurować. W ramach Fundacji "Zamek Chudów" zainicjował również działalność wydawniczą o profilu historycznym. Najważniejszym projektem jest 6-tomowa publikacja "Herbarz Szlachty Śląskiej" o profilu historycznym oraz seria "Pamiętniki Śląskie".
* CZYTAJ KONIECZNIE:

PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
Drugą nagrodę w kategorii wykonawca, za całokształt działalności i osiągnięcia konserwatorskie, otrzymała Renata Dubiel-Białas. Na co dzień jest konserwatorem sztuki, rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie konserwacji malarstwa i rzeźby. W ciągu półwiecza aktywnej działalności zrealizowała wiele prac konserwatorskich, obejmujących prace techniczno-estetyczne, zachowawcze i rekonstrukcyjne. Prowadziła liczne prace konserwatorskie i aranżacyjne we wnętrzach sakralnych. Znaczącą realizacją i wyzwaniem konserwatorskim było opracowanie koncepcji kolorystycznej elewacji kamienic na Rynku w Opolu.
Za prace konserwatorskie w renesansowym zamku w Güstrow (Maklemburgia) otrzymała w 1971 roku nagrodę artystyczną I stopnia "Fritz Reuter Kunstpreis I Klasse".

Za upowszechnianie i ochronę dóbr kulturowych nagrody przyznano trzem osobą. W śród tej trójki znajduje się rodzynek Tadeusz Trębacz. Przyznano mu nagrodę za upowszechnianie folkloru i sztuki ludowej. Tadeusz Trębacz jest działaczem kulturalnym i społecznym, pomysłodawcą "Żywieckich Godów", Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, Babiogórskiej Jesieni w Zawoi. Jest także współzałożycielem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Miejskiej Orkiestry Kameralnej, Chóru Mieszanego "Akord" i Chóru Związku Nauczycieli Polskich w Żywcu.

Nagrodę za za działalność na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego przyznano Otylii Czerny. Jest obecnie honorowym prezesem Towarzystwa Kultury Teatralnej Zarządu Oddziału w Katowicach. Była kierownik Biura Towarzystwa. Przyczyniła się do stworzenia i utrzymania licznych imprez amatorskiego ruchu teatralnego. Współorganizowała imprezy plenerowe, prowadziła konferansjerkę i reżyserowała widowiska folklorystyczne.

Ostatnią nagrodzoną jest Barbara Ptak - przyznano jej nagrodę za upowszechnianie dzieła scenicznego. Współpracuje z teatrami w województwie śląskim oraz z instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Zrealizowała 115 widowisk z repertuaru dramaturgii klasycznej, projektowała kostiumy do największych produkcji ekranowych i telewizyjnych, m.in. "Faraon" "Ziemia obiecana", "Noce i dnie" (80 filmów). Wykładała kostiumologię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Jej prace (kostiumy, peruki, projekty scenograficzne) były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą. Zdobyła wiele nagród. Jest autorką wydawnictwa albumowego poświęconego mężowi - aktorowi i śpiewakowi pt. "Stanisław Ptak. Jego listy. Jego Miłość. Ich Twórczość".

W ostatniej kategorii Nagrody Artystyczne, laureatami zostali :

Jacek Rykała - za osiągnięcia w dziedzinie plastyki. Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prezentował swoje prace na 60 wystawach indywidualnych w latach od 1977 do 2011. Wziął udział w ponad 250 wystawach zbiorowych na całym świecie. Wystawiał również na Targach Sztuki m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii. Jest autorem spektaklu "Dom przeznaczony do wyburzenia" oraz sztuki "Mleczarnia". O twórcy nakręcono kilka filmów. Odznaczony Medalem "Gloria Artis".

Grzegorz Przybył - za osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej. Aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Występuje także w filmach. Na śląskiej scenie zagrał ponad 70 ról, m.in. Hamleta w "Hamlecie" Szekspira, Artura w "Tangu" S. Mrożka, Błazna w "Wieczorze Trzech Króli" W. Szekspira, Albina i Gustawa w "Ślubach panieńskich" A. Fredry, Don Juana w "Don Juanie" Moliera.Nagrodą ZASP im. Leny Starke uhonorowano role: Ferdynanda w "Intrydze i miłości" F. Schillera, Swidrygajłowa w "Zbrodni i karze" F. Dostojewskiego" i Petruchia w "Poskromieniu złośnicy" W. Szekspira. Jego postać Gustawa-Konrada w "Dziadach" A. Mickiewicza zadecydowała o sukcesie tego spektaklu.

Ostatnim nagrodzonym jest Eryk Pudełko - za osiągnięcia w dziedzinie plastyki. Artysta grafik. W tym roku mija 50 lat jego działalności twórczej Mieszkaniec miasta Tychy, gdzie współtworzył tyskie środowisko artystyczne. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, projektowaniem graficznym, wystawiennictwem. Jest rzeczoznawcą w specjalności - ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa. W latach 1963-1973 był związany z Grupą ARKAT, a w latach 1970-1995 zajmował się projektowaniem ekspozycji miejskich i krajowych, projektowaniem i wykonawstwem wystaw prezentujących dorobek miasta Tychy. Jego obrazy i grafiki znajdują się w zbiorach licznych muzeów i galerii w kraju i za granicą.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!