Katowice: Internetowy konkurs na wspomnienia z grudnia 1981...

  Katowice: Internetowy konkurs na wspomnienia z grudnia 1981 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Internetowy konkurs na wspomnienia z grudnia 1981 r. zorganizowali organizatorzy obchodów 30. rocznicy ówczesnych wydarzeń. Wspomnienia - własne lub czyjeś, w formie tekstowej, obrazowej lub pliku dźwiękowego czy filmowego - można nadsyłać do końca roku.
  Konkurs to jeden z elementów programu obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Decyzją władz Solidarności centralne obchody rocznicowe będą miały miejsce w woj. śląskim. Poza związkiem, organizatorami są Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek, IPN i - odpowiedzialne za konkurs - Stowarzyszenie Pokolenie.

  Organizatorzy przygotowali m.in. poświęconą obchodom stronę internetową grudzien81.pl i specjalne profile na portalach facebook i youtube.
  W ostatnich dniach trafiły tam nagrania wspomnień z pierwszych dni stanu wojennego m.in. Wojciecha Kilara, Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Michała Żebrowskiego, Cezarego Pazury, Andrzeja Seweryna czy Jana Pietrzaka.

  Michał Żebrowski jako 9-latek patrzył na wydarzenia grudnia 1981 r. z okna rodzinnego mieszkania na Krakowskim Przedmieściu - pamięta m.in. smród gazu, którego milicja używała przeciwko demonstrantom.

  Andrzej Seweryn miał 35 lat, był wtedy we Francji; po ogłoszeniu stanu wojennego manifestował pod paryską ambasadą PRL, a potem - regularnie - przy krzyżu ustawionym w hołdzie górnikom z Wujka na Placu Inwalidów.

  O podobne wspomnienia organizatorzy rocznicowych obchodów poprosili też internautów. Przesyłać można wspomnienia własne lub zasłyszane - wówczas należy podać imię i nazwisko wspominającego. Forma rejestracji wspomnień może być rozmaita - od tekstu (do 2 tys. znaków), przez plik audio i/lub video (format avi lub mpeg, do 2 minut), po zdje?cia i prace plastyczne (format jpg, co najmniej 200 dpi).

  Prace można przesyłać adres mailowy: grudzien81@pokolenie.org.pl, można też umieszczać je w komentarzu do informacji o konkursie na stronie grudzien81.pl lub profilu na facebooku (wraz ze zwrotnym adresem poczty elektronicznej). Do wspomnień należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgłaszającego.

  Autorzy pięciu najlepszych wspomnień otrzymają trzy nagrody pieniężne o wartości 400 zł każda oraz dwa komplety wydawanych przez organizatora książek. Jak napisano w regulaminie konkursu, kryteriami oceny mają być: "oryginalność i pomysłowość, zgodność z tematem, interesująca, bezbłędna autorska wypowiedź i intrygująca forma". PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wydrukuj swoje wpomnienia!

   Druk Wspomnień (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Wystartował współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt "DRUK WSPOMNIEŃ". Ma on na celu zachęcić do spisywania prywatnych historii, wspomnień i ich publikacji w postaci drukowanych,...rozwiń całość

   Wystartował współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt "DRUK WSPOMNIEŃ". Ma on na celu zachęcić do spisywania prywatnych historii, wspomnień i ich publikacji w postaci drukowanych, niskonakładowych książek.

   Osoby zaangażowane w ten projekt zajmują się każdym etapem przygotowania publikacji - dlatego wydanie osobistej książki jest niezmiernie proste i dostępne właściwie dla każdego.

   Oprócz książek typowo wspomnieniowych pomagamy również w wydaniu własnych książek o innym charakterze - zapraszamy do składania propozycji i kontaktu.

   Więcej informacji o projekcie:www.drukwspomnien.pl
   Zapraszamy do współpracy!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama