Ważne
  Katowice: 2,5 mln zł rozdzieli do końca roku Fundacja Rodzin...

  Katowice: 2,5 mln zł rozdzieli do końca roku Fundacja Rodzin Górniczych

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Pomoc za ok. 2,5 mln zł rozdzieli w br. Fundacja Rodzin Górniczych (FRG) zajmująca się rodzinami ofiar wypadków w kopalniach. W sobotę podopieczni Fundacji spotkali się w Katowicach na corocznym spotkaniu barbórkowym.
  - Wspólne wyjazdy do teatru, wakacyjny obóz, córka dostaje stypendium - to dla nas bardzo dużo. Ale oprócz wymiaru finansowego ważny jest też kontakt z innymi ludźmi w podobnej sytuacji. Z jedną z takich rodzin poznaną przez Fundację, utrzymujemy przyjacielskie kontakty na co dzień - powiedziała jedna z mam, która na spotkanie przyszła z córką.

  W sobotnim spotkaniu barbórkowym, w ozdobionej zielonymi i czarnymi balonikami jednej z sal Centrum Kultury Katowice, uczestniczyło ok. 300 osób. Grali muzycy orkiestry dętej kopalni Kleofas. Szef FRG Bogdan Ćwięk mówił m.in., że co roku Fundacja ma do dyspozycji więcej środków, które może przekazać podopiecznym.

  - 2011 r. Fundacja zamknie przychodami przekraczającymi 2,5 mln zł. W ciągu trzech lat kwota ta wzrosła o ok. 1 mln zł. Ten przyrost był możliwy dzięki wsparciu załóg kopalń, naszych darczyńców i instytucji założycielskich - akcentował Ćwięk.

  Największa część przychodów Fundacji - ponad 1 mln zł - trafia na stypendia dla dzieci i studentów. W tym roku różne stypendia otrzymywały od FRG 274 osoby. Dodatkowo spółka produkująca maszyny górnicze finansuje 30 stypendiów dzieciom z rodzin poszkodowanych w katastrofie w kopalni "Wujek" w 2009 r.

  Stypendia socjalne Fundacja wypłacała w 2011 r. 188. dzieciom, stypendia naukowe - pod warunkiem dobrych wyników - 60. uczniom i studentom, a stypendia specjalne - 26. dzieciom niepełnosprawnym. - Uważamy za duży sukces to, że możemy wypłacać 60 stypendiów dla dzieci za ponadprzeciętne wyniki w nauce. W 2008 r. było to 25 osób - zaznaczył szef FRG.

  Oprócz stypendiów, Fundacja organizuje i dofinansowuje m.in. letnie kolonie i obozy, wycieczki krajoznawcze, w tym zagraniczne, a także wyjazdy na imprezy kulturalne - np. na spektakle w krakowskich i śląskich teatrach. Oferuje też wsparcie psychologiczne dla rodzin, a jej działania mają pomagać w wychowaniu dzieci, które pod ziemią straciły ojców.

  Ćwięk przypomniał w sobotę, że w przyszłym roku Fundacja będzie obchodzić 15-lecie działalności. Zwieńczeniem obchodów będzie połączony ze spotkaniem barbórkowym koncert jubileuszowy z udziałem ok. tysiąca osób.

  - Chcemy przez cały rok nadać specjalne akcenty rocznicy Fundacji. Organizujemy m.in. pięć konkursów, które chcielibyśmy, by podjęli nasi podopieczni, ale też współpracownicy, darczyńcy i przyjaciele Fundacji - by do pewnego stopnia ocenili, co fundacja zrobiła do tego czasu, a także, by powiedzieli, jak widzą możliwości jej dalszego rozwoju - wskazał Ćwięk.

  Zapowiadane przez szefa FRG konkursy będą dotyczyły m.in. związanych z Fundacją wspomnień - pisemnych i fotograficznych, a także dedykowanych jej dzieł plastycznych.

  Fundacja Rodzin Górniczych powstała w 1997 r. Założyły ją spółki górnicze i kopalnie. Lista sponsorów Fundacji liczy kilkaset pozycji. Prócz ich darowizn, Fundacja utrzymuje się z dobrowolnych składek górników.

  Według szacunkowych danych, w minionych 25. latach w kopalniach węgla zginęło około 1,5 tys. górników, którzy pozostawili około 4,5 tys. wdów i dzieci. Prócz pomocy wdowom i sierotom po górnikach, Fundacja od kilku lat wspiera górnicze rodziny poszkodowane wskutek wypadków w kopalniach lub dotknięte innymi nieszczęściami. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama