Skwer w Rostarzewie upamiętnia Zenona Zająca, górnika z...

  Skwer w Rostarzewie upamiętnia Zenona Zająca, górnika z kopalni Wujek

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Skwerowi w Rostarzewie (Wielkopolska) w sobotę nadano imię Zenona Zająca, górnika zabitego w 1981 r. w trakcie pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Zając w chwili śmierci miał 22 lata, zginał trafiony w klatkę piersiową.
  O nadaniu imienia skwerowi w Rostarzewie, gdzie pochowano Zenona Zająca, zdecydowała Rada Miejska w Rakoniewicach. Rostarzewo mieści się w gminie Rakoniewice. Ceremonię nadania nazwy poprzedziła msza święta i złożenie kwiatów na grobie tragicznie zmarłego górnika.

  DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK. NASZA PUBLICYSTKA NAPISAŁA O TYM KSIĄŻKĘ

  - Jakże często mówi się, że odzyskanie niepodległości w Polsce zostało dokonane bezkrwawo, tymczasem wiemy doskonale jak to się odbywało. Dla nas w Wielkopolsce ta postać jest niezwykle ważna i trzeba, by przebiła się ona do świadomości mieszkańców regionu. Zając jest jedynym Wielkopolaninem, który zginął w kopalni Wujek - powiedział w sobotę Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności. Dodał, że "obok pamięci o Wojtku Cieślewiczu, Piotrze Majchrzaku, o. Honoriuszu Kowalczyku staramy się dbać również o jego pamięć i jego grób". - Również w ubiegłych latach składaliśmy na tym grobie kwiaty i znicz od Solidarności. Przy okazji 30 rocznicy stanu wojennego jest okazja, by o tej osobie trochę więcej powiedzieć - powiedział.

  16 grudnia minie 30. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

  Zenon Zając urodził się 12 listopada 1959 roku, mieszkał z rodzicami we wsi Cegielsko k/Rostarzewa. O możliwości pracy w kopalni dowiedział się z ulotki reklamowej pozostawionej w jego szkole w Rostarzewie. Na Śląsku ukończył górniczą szkołę zawodową. W kopalni pracował od stycznia 1978 r., był ślusarzem. Został zabity strzałem w klatkę piersiową. 22 grudnia 1981 r. został pochowany na cmentarzu w Rostarzewie. We wsi Cegielsko nadal mieszka jego rodzina.

  W szkole w Rostarzewie znajduje się stała ekspozycja upamiętniająca górników zabitych w kopalni. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama