Ważne
  Aeroklub Śląski: szkolenie na szybowcach ważne dla...

  Aeroklub Śląski: szkolenie na szybowcach ważne dla bezpieczeństwa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aeroklub Śląski: szkolenie na szybowcach ważne dla bezpieczeństwa

  ©arc

  Droga do lotnictwa nie powinna pomijać etapu szkolenia szybowcowego - mówili w sobotę w Katowicach przedstawiciele Aeroklubu Śląskiego. Tamtejsi lotnicy i szybownicy promują hasło: "Szybowcem do linii lotniczych".
  Aeroklub Śląski: szkolenie na szybowcach ważne dla bezpieczeństwa

  ©arc

  Tegoroczne walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze Aeroklubu Śląskiego zorganizowano w sobotę w siedzibie Radia Katowice. Oprócz kwestii formalnych, lotnicy m.in. akcentowali, że ten rok - do tej pory - był jednym z gorszych pod względem bezpieczeństwa. W całym kraju w wypadkach lotniczych zginęło dotąd 41 osób, wśród nich cztery w listopadzie w woj. śląskim.

  Według Andrzeja Wernicke z Aeroklubu Śląskiego, droga do lotnictwa nie powinna odbywać się w uproszczony sposób. Choć w szkoleniu lotniczym można pominąć okres szkolenia szybowcowego, z praktycznego punktu widzenia warto przejść przez wszystkie szczeble: od modelarza, przez szybownika, do lotnika.

  PRZECZYTAJ O OSTATNIEJ KATASTROFIE CZTEROOSOBOWEGO CIRRUSA POD PYRZOWICAMI. ZOBACZ ZDJĘCIA Z MIEJSCA WYPADKU

  - Szkolenie w lotnictwie nie powinno odbywać się na skróty. Kiedyś naturalna droga wiodła od modelarni, poprzez zajęcia na lotnisku - szybowce i skoki spadochronowe, samoloty i na koniec samoloty dwusilnikowe i liniowe - mówił dziennikarzom Wernicke.

  Zaznaczył, że "przepisy światowe i unijne umożliwiają, że jeżeli ktoś dysponuje dużym budżetem, może tę drogę rozpocząć i zakończyć na samolocie liniowym". - Pomija się wówczas te etapy, w których nabywa się bardzo ważnych umiejętności, m.in. po to należy szkolić na szybowcach - mówił.

  Lotnik przypomniał niedawne szczęśliwe awaryjne lądowanie na warszawskim lotnisku Chopina Boeinga 767 LOT-u pilotowanego przez kapitana Tadeusza Wronę, który wykorzystał przy tym manewrze m.in. swoje umiejętności szybowcowe. - Duża część tego sukcesu wynika z tego, że kpt. Wrona został wyszkolony od podstaw i umiejętności mu nie zabrakło - podkreślił Wernicke.

  Latający m.in. na samolotach ultralekkich Janusz Moczulski zaakcentował, że choć wśród przyczyn, zbadanych dotąd, tegorocznych wypadków śmiertelnych nie wykazano braków w wyszkoleniu, to w środowisku lotniczym krążą opinie, że do części z nich przyczyniło się "zbyt lekkie podejście do latania". - To nie było to, że oni nie umieli latać, że zrobili błąd, bo nie umieli czegoś zrobić - to w niektórych przypadkach była lekkomyślność i fanfaronada - zaznaczył Moczulski.

  Śląscy lotnicy m.in. przyznają, że "elementy pewnej lekkomyślności" mogły przyczynić się do - badanego wciąż przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych - wypadku awionetki, która 13 listopada br. rozbiła się kilka kilometrów od lotniska w Pyrzowicach. Zginęły wszystkie lecące nią cztery osoby. PKBWL m.in. weryfikuje hipotezę, że pilotowi mogło zabraknąć paliwa.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama