Katowice: Zmarł Jerzy Michnol, były więzień Auschwitz

  Katowice: Zmarł Jerzy Michnol, były więzień Auschwitz

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Michnol, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, zmarł w piątek w Katowicach, miał 85 lat - poinformował w niedzielę historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra.
  Michnol był jednym z 32. byłych więźniów, z którymi papież Benedykt XVI spotkał się 28 maja 2006 roku pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.

  Jerzy Michnol urodził 14 marca 1926 roku w Katowicach. Jego ojciec Walenty był policjantem w Orłowej na Zaolziu. Podczas okupacji w jego rodzinnym mieszkaniu przebywali przywódcy zaolziańskiej grupy ZWZ/AK. Na początku 1943 roku, w efekcie działalności konfidenta, cała rodzina została aresztowana i osadzona w więzieniu w Cieszynie.

  W marcu 1943 roku 17-letni Jerzy wraz z ojcem został wywieziony do KL Auschwitz. Matka Marta wraz z siostrą Stefanią trafiły tam w maju 1943 roku.

  Michnol otrzymał numer obozowy 108701. Początkowo pracował w magazynach tak zwanej Kanady, sortując mienie po zabitych w komorach gazowych Żydach, a później w głównej izbie pisarskiej (Schreibstube) jako goniec. W styczniu 1945 roku Niemcy przewieźli go do obozu Mauthausen, gdzie w podobozie Ebensee 6 maja 1945 roku doczekał wolności.

  Do Polski wrócił w lipcu 1945 r. wraz z siostrą, którą również ewakuowano w styczniu do jednego z podobozów Mauthausen. Ojciec, przeniesiony do KL Gross-Rosen, wrócił do kraju w październiku. Wojny nie przeżyła matka, która zmarła w Auschwitz w lipcu 1943 roku.

  Po wojnie Jerzy Michnol pracował w straży przemysłowej kopalni "Wujek" w Katowicach. Później, po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, zatrudnił się w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego "Varimex". Po przejściu na emeryturę działał w Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Katowicach. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  PIJANY OCHRONIARZ STRZELAŁ W TESCO W KATOWICKIM SCC - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostatni swiadkowie odchodza...Czesc ich Pamieci!

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Ilez to polskich/slaskich patriotow znalazlo sie w obozach , gineli za "wielkie Niemcy" na frontach calej Europy, szczesliwcy dezerterowali do Andersa i wracali po wojnie w polskich mundurach , by...rozwiń całość

   Ilez to polskich/slaskich patriotow znalazlo sie w obozach , gineli za "wielkie Niemcy" na frontach calej Europy, szczesliwcy dezerterowali do Andersa i wracali po wojnie w polskich mundurach , by za chwile siedziec w UB-ckim wiezieniu . Ci co mieli pecha gineli za "Vaterland" i leza dzisiaj w ruskim polu . Najgorzej mieli ci na miejscu, konspirujac posrod slyzierskich donosicieli , tak jak Jerzy Michnol i jego rodzina . Dlaczego Slyzierzy donosili, jedni dla zemsty, inni zwyczajnie dla pieniedzy badz majatku a jeszcze inni dla pokazania sie z tej lepszej "niemieckiej " strony . Konfidentow, czyli slyzierskich donosicieli nie brakowalo przeciez na Slasku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama