NOWY ROZKŁAD JAZDY w Dzienniku Zachodnim. Na kolei już...

  NOWY ROZKŁAD JAZDY w Dzienniku Zachodnim. Na kolei już działa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bez opóźnień odjeżdżały w poniedziałek rano pociągi z Katowic. Mimo rannego szczytu składy nie były przepełnione. Niektórzy pasażerowie narzekali jednak na ułożenie nowego rozkładu jazdy - ich zdaniem szczyt kończy się w nim trochę za wcześnie.
  NOWY ROZKŁAD JAZDY w Dzienniku Zachodnim. Na kolei już działa

  ©arc

  W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU DZIENNIKA ZACHODNIEGO ZNAJDZIECIE NOWY ROZKŁAD ODJAZDÓW POCIĄGÓW Z 7 STACJI WOJEWÓDZTWA: KATOWIC, BIELSKA-BIAŁEJ, CZĘSTOCHOWY, GLIWIC, RYBNIKA, ZAWIERCIA I ŻYWCA

  - Chyba wszystko w porządku, właśnie zapowiedzieli mój ekspres do Warszawy. W porównaniu do zeszłego roku widać na dworcu, że pasażerowie wiedzą o zmianach, a same pociągi - o dziwo - jeżdżą punktualnie. Może rzeczywiście zaczyna zmieniać się na lepsze - powiedział podróżny, trzymający w ręku bilet na pociąg spółki PKP Intercity Klimczok.

  - Jeśli zaczynam zajęcia po godzinie 8, do Katowic mogę przyjechać z Gliwic tak, aby być na miejscu o 7.32 lub 8.02.
  Godzinę wcześniej pociągi Kolei Śląskich jeżdżą częściej, nawet co 15 minut - narzekał pan Karol, student. Zaraz jednak dodał, że na tej trasie i tak jeździ się teraz lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy obsługiwały ją Przewozy Regionalne.

  Przedstawiciele Kolei Śląskich zapowiadali przed wprowadzeniem nowego rozkładu większą liczbę połączeń między Katowicami i Gliwicami w dni robocze, szczególnie podczas porannego i popołudniowego szczytu. Jak mówili, na linii Częstochowa - Katowice - Gliwice większość pociągów kursuje teraz w równych odstępach czasu.

  Na tymczasowym katowickim dworcu - gdzie po grudniowej zmianie rozkładu w ub. roku elektroniczne tablice odsyłały na nieczynne perony, a większość pociągów była poważnie opóźniona - w poniedziałek tablica pokazywała właściwe godziny i miejsca odjazdów. Przy kasach ustawiono dodatkowe stanowisko informacyjne, a w holu można było spotkać ubranych w żółte kamizelki informatorów.

  Na ścianach wisiały nowe rozkłady i plakaty z numerem telefonicznej informacji o zmianach rozkładu. Jedynym zaskakującym elementem był rozlegający się w całej hali dworca głośny dźwięk drukarek biletowych. Transmitowały go zainstalowane przy kasach głośniki do porozumiewania się kasjerek z pasażerami.

  Według nowego rozkładu jazdy, Przewozy Regionalne (PR) w woj. śląskim uruchamiają średnio 480 pociągów na dobę. Więcej niż dotąd jest m.in. połączeń Tychy-Sosnowiec (64 zamiast 34) i Bytom-Gliwice (22 zamiast 8). Nieco częściej kursują też pociągi Kolei Śląskich na linii Gliwice-Częstochowa.

  Kilka dotychczasowych tras należących do PR zostało wydłużonych lub połączonych w jedną. Np. jeden z pociągów z Katowic do Kielc jedzie dłuższą trasą, do Kozłowa, inny - do Sędziszowa. Bezpośrednim pociągiem można dojechać ze Skarżyska Kamiennej do Częstochowy, choć tylko w jedną stronę. Połączone zostały relacje pociągów na linii Cieszyn-Zebrzydowice-Czechowice Dziedzice-Oświęcim.

  Z powodu niskiej frekwencji zawieszono kursowanie ośmiu pociągów na trasie Tarnowskie Góry-Opole. Zawieszone zostały też pociągi z Katowic do czeskiego Bohumina. Z 22 pociągów relacji Katowice-Kraków-Katowice pozostało 17 - z powodu remontu linii kolejowej.

  Nie wiadomo na razie, czy zwiększoną liczbę pociągów uda się utrzymać - zwłaszcza w przypadku Przewozów Regionalnych. Problemem są pieniądze. Choć śląski zakład PR nie określił do poprzedniego tygodnia, jakiej dotacji oczekuje w przyszłym roku, samorząd województwa sygnalizował, że może to być kwota ok. 100 mln zł wobec ok. 150 mln zł w tym roku.

  Władze woj. śląskiego argumentują, że Przewozy straciły w tym roku ok. 40 proc. pasażerów na rzecz powołanych przez nie Kolei Śląskich. Spółka w październiku przejęła od PR obsługę najpopularniejszej tzw. linii średnicowej z Gliwic do Częstochowy, uruchamiając ponad 80 pociągów na dobę. Łącznie woj. śląskie planuje dotować w 2012 r. obu przewoźników kwotą 132 mln zł. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strajk w grudniu

   tanoth (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 57

   Do promocji nowego rozkładu jazdy jak zawsze przyłączają się związki zawodowe które zachęcają pasażerów informując o tym że prawdopodobnie jeszcze przed świetami zostanie ogłoszony dzień pieszego i...rozwiń całość

   Do promocji nowego rozkładu jazdy jak zawsze przyłączają się związki zawodowe które zachęcają pasażerów informując o tym że prawdopodobnie jeszcze przed świetami zostanie ogłoszony dzień pieszego i pociągi nie będą kursować przez dzień lub dwa. Pewnie na straszeniu sie skończy a może nawet na kilka godzin uda się związkowcom zatrzymać część pociągów ale efekt marketingowy zostanie osiągnięty, pasażer otrzyma jasny i czytelny przekaż że powinien rozglądać się za innym środkiem transportu bo pociąg to ruletka, raz się pojawi a raz nie, raz będzie opóźniony 40 minut a raz odjedzie punktualnie. Na grupie osób które nadal podrózują pociągami PR powiny zostać przepowadzone badania - skąd u nich taka determinacja, pomimo fatalnych warunków w 40 letnich skłądach, które zamieniają się w śmiertelną pułapkę w razie wykolejenia, pomimo fatalnego rozkładu jazdy, niemiłej obsługi, podwyżek w środku roku, wycinania z rozkładu 20-30 % pociągów zanim zaczną faktycznie jeździć i innych cudonych zabiegów PR ktoś jednak nadal przychodzi na perony gdzie chula wiatr i od deszczu nie chroni żaden daszek a kasy znajdują się pół kilometra od peronu. Może to jakiś gen wytrwałości tyle że związkowcy z Solidarności nie z taką determinacją mieli doczynienia i uda im się złamać opór niejednego pasażera.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama