Ważne
  Pszczyna stała się siedzibą książąt dzięki Anhaltom. Z tego...

  Pszczyna stała się siedzibą książąt dzięki Anhaltom. Z tego rodu pochodziła caryca Katarzyna II

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W wakacyjnym numerze "Naszej Historii" piszemy m.in. o dziejach rodu Anhaltów. Caryca Katarzyna II bardzo się przydała Anhaltom, gdy walczyli o spadek po Promnitzach.
  Lipcowo-sierpniowy numer "Naszej Historii" już w kioskach

  Lipcowo-sierpniowy numer "Naszej Historii" już w kioskach ©Dziennik Zachodni

  Nie każdy wie, że jedna z najpotężniejszych kobiet na świecie - caryca Wszechrosji Katarzyna II - wywodziła się ze znakomitego rodu Alhaltów, korzeniami sięgającego średniowiecza. To dynastia związana także z naszym regionem - na Śląsku osiadła linia książąt An-halt-Köthen. W latach 1765-1847 należały do nich dobra pszczyńskie, zaś spadkobiercami tych dóbr stała się rodzina Hochbergów z Książa.

  Anhaltowie - to już czternasty ród związany ze Śląskiem, o którym piszemy w najnowszym numerze "Naszej Historii".
  - Najdawniejszym, znanym przodkiem Anhaltów, był Albrecht Ballenstaedt. Natomiast imię dynastii pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Aschersleben (łac.
  Ascania) - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Pod-rucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji w naszym regionie, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Dynastia askańska to niemiecki ród panujący w Branden-burgii, Saksonii oraz w kilku mniejszych księstwach, m.in. Saksonii-Lauenburgu i Anhalcie.
  Po 1586 r. księstwo Anhaltu zostało podzielone na 5 części ze stolicami w Dessau, Bemburgu, Zerbst, Plötzkau i Köthen. Do największego znaczenia doszła linia z Zerbst - właśnie ta, z której pochodziła caryca Katarzyna II. Natomiast ze Śląskiem była związana linia z Köthen.

  Przyszła caryca, Zofia Augusta Fryderyka, nie urodziła się w rodzinnym Zerbst, lecz w Szczecinie, wówczas należącym do Królestwa Prus, bo jej ojciec - książę Chrystian August von Anhalt-Zerbst w randze generała i pełniący funkcję królewskiego gubernatora - służył w pruskim wojsku.

  - Dzięki Anhaltom Pszczyna stała się siedzibą książąt. Ich poprzednicy, Promnitzowie, marzyli, aby otrzymać tytuł książąt, ale bezskutecznie - dodaje A. Kuzio-Podrucki. - "Książęcość" Pszczyny stała się niejako przechodnia, a Hochbergo-wie, którzy tu nastali po nich, są ich spadkobiercami. Więcej faktów o tej znakomitej rodzinie można poznać dzięki "Naszej Historii".
  Historia rodu Anhaltów jest częścią stałego cyklu w "Naszej Historii". W każdym kolejnym numerze prezentujemy jeden ze śląskich lub zagłębiowskich rodów. Do tej pory ukazało się 14 publikacji . Na życzenie Czytelników zainteresowanych skompletowaniem serii o arystokratycznych rodach, podajemy, w których numerach pisaliśmy o konkretnych rodzinach.
  Cykl rozpoczęliśmy prezentacją rodu Schaffgotschów (maj 2014, nr 5, potem pisaliśmy o Donnersmar-ckach (czerwiec, nr 6 ) i kolejno o: Tiele-Wincklerach (lipiec-sierpień), Ballestremach (wrzesień), Hoch-bergach (październik), Mieroszew-skich (listopad), Hohenlohe (grudzień ). Od początku 2015 roku prezentowaliśmy rody: Garnierów (styczeń), Promnitzów (luty), Gaszynów (marzec), Łubieńskich (kwiecień), Renardów (maj), Stra-chwitzów (czerwiec).

  Tych, którzy chcieliby kupić archiwalne wydania "Naszej Historii" informujemy, że można to zrobić, dzwoniąc pod numer telefonu 32 634 22 97 lub komunikując się z naszym sklepem internetowym po wpisaniu adresu:
  sklep.polskatimes.pl

  Zachęcamy do lektury miesię-cznika "Nasza Historia", w którym zapisujemy m.in. "białe plamy" w naszej śląskiej historii.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama