Ważne
  Betlejemskie Światło Pokoju przywędruje na Śląsk

  Betlejemskie Światło Pokoju przywędruje na Śląsk

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Betlejemskie Światło Pokoju przywędruje na Śląsk

  ©arc.

  Jak co roku harcerze Śląskiej Chorągwi ZHP przekażą światło przedstawicielom władz Województwa Śląskiego
  Betlejemskie Światło Pokoju przywędruje na Śląsk

  ©arc.

  Polscy harcerze oficjalnie przyjęli Betlejemskie Światło Pokoju 11 grudnia od skautów słowackich. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. W tym roku światło będzie wędrowało przez całą Polskę pod hasłem "Światło, które prowadzi..."

  Podczas XVI Sesji Sejmiku 19 grudnia br. harcerze Śląskiej Chorągwi ZHP przekażą światło przedstawicielom władz Województwa Śląskiego.


  Akcję przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera ono do ponad 25 krajów europejskich, w tym po raz 21 także do Polski. Ten rozpoczęty przez ORF zwyczaj przyjął się już niemal w całej Europie. Początkowo inicjatywa ta ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się ona częścią składową przygotowań do Bożego Narodzenia - z udziałem harcerzy - w różnych krajach naszego kontynentu.

  Cała ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia, podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.

  Uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju będą odbywały się w różnych miastach naszego regionu. Dziś, 12 grudnia o godz.18.00 zostanie odprawiona Msza Święta w Sanktuarium Matki Boskiej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama