Ojciec znalazł wolność za oceanem, syn chce spełniać...

  Ojciec znalazł wolność za oceanem, syn chce spełniać marzenia na Śląsku

  Aldona Minorczyk-Cichy, Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Tytoń nigdy nie pozował na kombatanta
  1/3
  przejdź do galerii

  Krzysztof Tytoń nigdy nie pozował na kombatanta ©arc. prywatne

  Ojciec w poszukiwaniu wolności w 1984 roku wyjechał do Ameryki, syn swoją przyszłość chce związać ze Śląskiem. Choć urodził i wychował się pod Chicago, kiedy skończył 18 lat wystąpił o przyznanie polskiego obywatelstwa.
  Kilka tygodni temu Alex Tyton starał się o kontrakt w pierwszoligowym Ruchu Radzionków. Kciuki zza oceanu trzymał za niego Krzysztof Tytoń, który o swoją wielką życiową szansę w Stoczni Gdańskiej walczył w 1981 roku u boku Lecha Wałęsy. Za "wywrotową" działalność trafił do więzienia. Przyjęła go Ameryka. Czy teraz Polska spełni marzenia jego syna?

  Według historyków do końca 1986 roku z kraju z powodu prześladowań wyjechało kilkaset tysięcy osób. Zwalniano ich z pracy, nękano, kazano meldować się na milicji. Prześladowano też ich rodziny. Część ułożyło sobie życie w Niemczech, Australii, Ameryce. Sentyment do Polski pozostał.
  Krzysztof Tytoń miał 18 lat, kiedy z rodzinnego Zamościa wyjechał do Gdańska. Uczył się w technikum. Pracował w Stoczni Gdańskiej. W tym samym wydziale co Wałęsa.

  - To był czas, kiedy wszystkich nas przepełniała energia. Jan Paweł II został papieżem, widzieliśmy nadzieję. Każdy z nas chciał pokazać, że może coś zrobić, że na wiele go stać - wspomina.

  Woził ulotki do Zamościa. Przekazywał informacje i uczył się budować okręty. Stan wojenny zastał go w Gdańsku.

  30. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - KALENDARIUM

  DZIENNIK ZACHODNI W 3D Z DODATKIEM O 30. ROCZNICY STANU WOJENNEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA W TRÓJWYMIARZE

  ZOBACZ MAKIETĘ PRZEDSTAWIAJĄCĄ PACYFIKACJĘ KOPALNI WUJEK

  - To był dla mnie szok. Wokół zatrzymywano ludzi. Zabierano ich nie wiadomo gdzie, bez wyjaśnienia - opowiada Krzysztof.

  Nie mógł mieszkać dłużej w hotelu, ani chodzić do szkoły. Nocował u znajomych. Zmieniał miejsca. 20 stycznia 1982 roku w stoczni zrobiło się gorąco. Tytoń nie mógł usiedzieć na miejscu. Przedostał się na teren zakładu i został zatrzymany.

  - Nie mieli mnie czym wywieźć. Założyli mi kajdanki i wsadzili na tylne siedzenie malucha - wspomina. Trafił na komisariat. Zza jego murów dobiegały odgłosy strzałów, krzyki, dźwięki przejeżdżających czołgów.

  - W celi było nas wielu. Mieliśmy nadzieję, że ktoś przyjdzie i nas uwolni. Nad ranem wszystko ucichło - opowiada Krzysztof.

  Przewieziono go do prokuratury wojskowej w Gdyni. Przesłuchania, brak kontaktu z rodziną. Dopiero po miesiącu przez klawisza przekazał informacje rodzicom. Wynajęli adwokata. Ale to niewiele pomogło.

  "Krzysztof Tytoń, syn Tadeusza podejrzany o to, że w okresie obowiązywania stanu wojennego nie odstąpił od działalności w NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdyż sporządził i wywiesił plakat nawołujący do udziału w nielegalnym zgromadzeniu z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności. Ponadto dopisał do afiszu informującego o zebraniu POP PZPR kolejny punkt o treści "Rozrachunek z Solidarnością" - takie zapisy znajdujemy w aktach sprawy. Por. Aleksander Głowa, sędzia Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni 11 marca 1982 roku skazał Krzysztofa na 3 lata. Wyrok zapadł już na pierwszej rozprawie.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama