Śląskie: Rozdano nagrody marszałka w dziedzinie kultury

  Śląskie: Rozdano nagrody marszałka w dziedzinie kultury

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dziewięcioro artystów i animatorów kultury otrzymało w poniedziałek w Katowicach nagrody marszałka województwa śląskiego za działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury regionu śląskiego. Wyróżnienia przyznawane są od 2000 roku.
  "Sądzę, że wymiar finansowy tej nagrody ma mniejsze znaczenie; najważniejsze jest to, że możemy wyróżnić artystów, którzy rozsławiają nasze województwo" - ocenił podczas poniedziałkowej gali wręczenia nagród marszałek województwa, Adam Matusiewicz.

  Marszałek życzył nagrodzonym "życzliwych krytyków, hojnych mecenasów i pełnych sal".

  Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach. Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury dostali je: honorowa prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach Otylia Czerny (za działalność na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego), znana kostiumolog Barbara Ptak (za upowszechnianie dzieła scenicznego) oraz animator kultury z Żywiecczyzny Tadeusz Trębacz (za upowszechnianie folkloru i sztuki ludowej).


  Nagrody artystyczne otrzymali: za osiągnięcia w dziedzinie plastyki - malarz i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Jacek Rykała; za osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej - aktor Teatru Śląskiego w Katowicach Grzegorz Przybył; za osiągnięcia w dziedzinie plastyki - tyski artysta Eryk Pudełko.

  W kategorii młodych twórców wyróżnieni zostali: Marcin Białas za osiągnięcia w dziedzinie plastyki; Marek Kołbuk za osiągnięcia w dziedzinie teatru; Mikołaj Pospieszalski za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Ten ostatni nie mógł odebrać nagrody osobiście - zrobili to za niego rodzice.

  Jak powiedziała PAP wicedyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Gabriela Gros, wybierając laureatów kapituła nagrody bierze pod uwagę wieloletnie osiągnięcia twórcze o charakterze ponadlokalnym. Kandydatów mogły zgłaszać instytucje kulturalne, związki twórcze, uczelnie, wydziały kultury w samorządach.

  Marszałek województwa śląskiego honoruje nagrodami artystów i działaczy w dziedzinie kultury od 2000 r. W tym roku każdy z laureatów otrzymał po 5 tys. zł.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slaski marszalek ? slaskiej kultury ?

   Zorro (imitat) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   j.w.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama