Ważne
  Fragmenty pamiętników Wojciecha Jaruzelskiego "Starsi o 30...

  Fragmenty pamiętników Wojciecha Jaruzelskiego "Starsi o 30 lat"

  Wojciech Jaruzelski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Manewry sojuszniczych sił Układu Warszawskiego wiosną 1981 roku: generałowie Jaruzelski, Kulikow (ZSRR) i Hofman (NRD)
  1/3
  przejdź do galerii

  Manewry sojuszniczych sił Układu Warszawskiego wiosną 1981 roku: generałowie Jaruzelski, Kulikow (ZSRR) i Hofman (NRD) ©wojtek łaski/east news

  Stan wojenny - potępienia, oskarżenia, epitety eskalują. Wzmożona "eksplozja" niewątpliwie nastąpi w 30. rocznicę. "Próba generalna" w nocy z 12 na 13 grudnia 2010 roku była wyjątkowo huczna. Jeszcze nigdy przed moimi oknami nie zgromadziły się takie tłumy - niemal jak na koncert Pani Dody. Uczestniczyli, dominowali ludzie młodzi, których w 1981 roku jeszcze na świecie nie było.
  Co jednak tym razem było charakterystyczne? Otóż po raz pierwszy zaszczyciły mnie "sąsiedzką" wizytą tak znane osoby, jak: Ludwik Dorn, Kornel Morawiecki, Tomasz Sakiewicz, Piotr Semka, Bronisław Wildstein. Jeśli kogoś pominąłem - przepraszam. Wygłosili gromkie mowy, przy akompaniamencie bojowych okrzyków i na tle wojowniczych transparentów. (...)

  Co pokażą kolejne rocznice? Jaki będzie pretekst napędowy?
  Przy tym, jak wykazało już wieloletnie doświadczenie, istotą sprawy staje się zdominowanie formy nad treścią, tj. niedostatek pogłębionych ocen, jak doszło do stanu wojennego, w jakiej stało się to sytuacji, kto się do tego przyczynił, kto zaprzepaścił szansę jego uniknięcia, jaką dawało pójście drogą Spotkania Trzech (spotkania Józefa Glempa, Lecha Wałęsy i Wojciecha Jaruzelskiego, które odbyło się 4 listopada 1981 roku - przyp. red.)? (...)

  30. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - KALENDARIUM

  DZIENNIK ZACHODNI W 3D Z DODATKIEM O 30. ROCZNICY STANU WOJENNEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA W TRÓJWYMIARZE

  ZOBACZ MAKIETĘ PRZEDSTAWIAJĄCĄ PACYFIKACJĘ KOPALNI WUJEK

  Zacytuję charakterystyczny fragment: "Spotkanie Glemp - Wałęsa - Jaruzelski było generalnie akceptowane, właściwie nie było oponentów. Postawa, jaką zajął na tym spotkaniu Lech Wałęsa, była też generalnie aprobowana […] Więc teraz, po tym, co się stało w Radomiu - Związek, związkowcy przeżyli - nie twierdzę, że duży, ale pewien szok". Dodam - dla nas, dla władzy, to tym bardziej był szok. (...)

  12 grudnia 1981 roku spotkałem się z generałami: Michałem Janiszewskim, Czesławem Kiszczakiem, Florianem Siwickim, a wcześniej - w nocy z 9 na 10 grudnia - z kierowniczą kadrą wojska. Sytuacja jest skrajnie niebezpieczna. W obecności generałów próbowałem połączyć się z Breżniewem. Odezwał się Michaił Susłow. Zapytałem: "czy jeśli wprowadzimy stan wojenny, to będzie nasza wewnętrzna sprawa?" Odpowiedział: "tak". "A jeśli sytuacja się skomplikuje?" Pamiętałem wciąż powtarzane: "My Polski nie pozostawimy w nieszczęściu".

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama