Kolejne stowarzyszenie Ślązaków niezarejestrowane

  Kolejne stowarzyszenie Ślązaków niezarejestrowane

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Roczniok

  Andrzej Roczniok ©Mikołaj Suchan

  Działacze ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej chcieli zarejestrować inne stowarzyszenie, skupiające osoby deklarujące narodowość śląską w spisie powszechnym. Także ten wniosek został odrzucony przez sąd.
  Andrzej Roczniok

  Andrzej Roczniok ©Mikołaj Suchan

  O odmowie zarejestrowania stowarzyszenia "Nasz wspólny śląski dom" z siedzibą w Rybniku poinformował w poniedziałek wieczorem jeden z liderów obu niezarejestrowanych organizacji, Andrzej Roczniok. Zapowiedział, że inicjatorzy powołania stowarzyszenia odwołają się do instytucji europejskich.

  W statucie stowarzyszenia, którego nie zarejestrował gliwicki sąd, napisano, że jest to "stowarzyszenie osób deklarujących narodowość śląską w czasie spisu powszechnego". W spisie w 2000 r. taką deklarację złożyły 173 tys. osób, a w spisie w 2010 r. - według nieoficjalnych informacji prasowych - ok. 400 tys.

  Jak powiedział Roczniok, w odmowie rejestracji stowarzyszenia napisano m.in., że jego statut narusza ustawę o mniejszościach narodowych, dopuszczając "byt prawny narodu śląskiego". Pomysłodawcy stowarzyszenia zaprzeczają tym zarzutom, a odmowę uważają za dyskryminację. Zapowiadają odwołanie do sądu oraz trybunału w Strasburgu.

  Roczniok jest jednym z liderów ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Sądy konsekwentnie uznawały, że rejestracja organizacji wiązałaby się z uznaniem śląskiej mniejszości narodowej i związku nie zarejestrowano, mimo zmiany proponowanej nazwy na Stowarzyszenie Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej.

  W 2001 r. Trybunał w Strasburgu uznał, że polskie sądy nie złamały prawa, odmawiając związkowi rejestracji. Kolejna skarga Związku, złożona w 2007 r., czeka na rozpatrzenie w Strasburgu.

  Roczniok przyznał, że stowarzyszenie "Nasz wspólny śląski dom" miało być zastępczą formą działalności niezarejestrowanego związku. "Chcielibyśmy działać legalnie; mamy do tego prawo" - uważa współzałożyciel obu organizacji.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAŚ RAuŚ ze Śląska

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   RAŚ, RAuŚ ze Śląska bo tu jest Polska a wy kabociorze ni mocie sam czego szukać a we rajchu tyż woz wygwizdajom du Wasserpole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antek i Gustlik

   olik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   To dwa ciule to posrane polske gorole ze godule. Na hasiok z wami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak barany becům ze stracha.

   A uůnym przeca yno kule wyrżnům? :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6


   Przed spodźywanym zarżńyńćym!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Roczniok i jego parteigenossen z pod znaku połamanego krzyża

   Antek i Gustlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   to zaraza Śląska przynosząca hańbę Ślązakom. Sąd postąpił słusznie. Niech idą do Reichu, i niech tam spróbują zarejestrować taki związek. Tam się dowiedzą prawdy o sobie. : "Du Wasserpole, raus...rozwiń całość

   to zaraza Śląska przynosząca hańbę Ślązakom. Sąd postąpił słusznie. Niech idą do Reichu, i niech tam spróbują zarejestrować taki związek. Tam się dowiedzą prawdy o sobie. : "Du Wasserpole, raus aus Deutschland" zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może lepiej Ty sobie wrócisz do "siebie", gdy Ci TU tak źle?

   Pomyśl głupcze, nim się odezwiesz?! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 7


   Na akermański step, na Litwę lub Ukrainę, za którą tak tęsknie śpiewasz - "Żal, żal, za dziewczyna, za zieloną Ukraina ..."?

   Nie wiesz tego, że znalazłeś wreszcie spokój i swe miejsce do...rozwiń całość


   Na akermański step, na Litwę lub Ukrainę, za którą tak tęsknie śpiewasz - "Żal, żal, za dziewczyna, za zieloną Ukraina ..."?

   Nie wiesz tego, że znalazłeś wreszcie spokój i swe miejsce do spoczynku przy Górnoślązakach?

   Jak wcześniej Twoi wygnani królowie, powstańcy listopadowi i styczniowi oraz wielkopolscy, ofiary represji Stalina, ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy!

   Tragedia Górnośląska. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

   Rybnik, dnia 4 grudnia 2011 r.

   Metropolita Katowicki
   Arcybiskup
   Wiktor S k w o r c...rozwiń całość

   Rybnik, dnia 4 grudnia 2011 r.

   Metropolita Katowicki
   Arcybiskup
   Wiktor S k w o r c

   ul.Jordana 39
   40-951 Katowice
   kancelaria@kuria.katowice.pl

   „ Nie możemy nie mówić tego co widzieliśmy „ - Biblia

   Jego Ekscelencjo Arcybiskupie,
   z okazji Barbórki, pozwalam sobie przypomnieć czasy deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. znana pod nazwą „Tragedia Górnośląska”.
   W oparciu pokrętną i zawiłą argumentację dokonano deportacji kilkadziesiąt – tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do łagrów w ZSRR.
   Gdy władze polskie zorientowały się, że wielu deportowanych miało polskie pochodzenie, zaczęło nerwowo szukać sposobu uniknięcia kompromitacji ( dlatego nie dopuszcza się do publicznej dyskusji i ostatecznego rozliczenia tej haniebnej zbrodni).
   Wiadomo, że „Latem 1945 r. komisja powołana przez wicewojewodę śląskiego gen. Jerzego Ziętka podjęła działania zmierzające do ich uwolnienia. W 1946 r. sporządzono Spis polskich obywateli-górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 roku z terytorium Górnego i Opolskiego Śląska zawierających 9877 nazwisk. W toku śledztwa potwierdziły się wcześniejsze ustalenia historyków, że nie jest on pełny. Przekazano go w grudniu 1946 r do polskiej Misji Repatriacyjnej w Moskwie. Ocenia się, iż do kraju wróciło 20% deportowanych, Do początku grudnia 1949 r. za pośrednictwem Misji Repatriacyjnej w Moskwie, powróciły 5603 osoby, przy czym zaledwie 1645 figurowało w spisie.”( patrz strona 102 „Deportacja Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” IPN Katowice 2004 )
   Poniżej szacunkowe zestawienie Tragedii w aspekcie polskim oddaje ogrom cierpień niewinnych ludzi i tak:
   Ogółem wywieziono do ZSRR górników: 9877
   Biorąc pod uwagę, że około 42% ludności w plebiscycie głosowało za Polską
   czyli 45% z liczby 9877 to 4148 wywiezionych osób stanowili Polacy: 4148
   Zakładając, że wszyscy górnicy, którzy powrócili, czyli 1645 to byli Polacy: 1645
   Liczba górników Polaków zamęczonych na śmierć w ZSRR wynosi (4148 - 1645): 2503
   Oczywistą jest sprawą, że historycy-histerycy mogą snuć rozliczne dywagacje na temat poprawności założeń powyższych wyliczeń. Nie mogą jednak zakwestionować faktu bezprawnej deportacji i śmierć tysięcy górników.

   Jego Ekscelencjo Arcybiskupie Metropolito Katowicki !

   Za kilka dni odbędą się huczne, z wielką pompą odprawione uroczystości oddające hołd 9-ciu górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach.
   Nasuwa się matematyczna „równość” 9 ofiar = 2503 ofiary górników Polaków a w sumie 8.232 ofiary, górników narodowości śląskiej, niewinnych, w większości żarliwych katolików.
   Oczywista ta nierówność jest spotęgowana głębokim milczeniem, zarówno śląskich w nazwie mediów, hierarchów kościelnych oraz przedstawicieli władz szczebla centralnego i lokalnego. Czy nie można oddać sprawiedliwość ofiarom zbrodni w tej samej skali? Czy dostatecznie zatarto ślady przestępstwa popełnionego na górnikach, obywatelach Polski, w tym Polaków? Oczywiście, że nie.
   Skąd więc bierze się przemilczanie zbrodni i zaniechania głoszenia prawdy.
   Ofiary zginęły z rąk tych samych oprawców sowiecko-polskiego reżimu komunistycznego.
   Prosimy o solidarne modły za wszystkich pomordowanych górników.

   Szczęść Boże

   Związek Ludności Narodowości Śląskiej
   w rejestracji
   Koło Ruchu Autonomii Śląska - Rybnik
   Rudolf Kołodziejczyk
   Syn zamordowanego górnika
   z KWK Dębieńsko, Okręgu Rybnikzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Rudolfa Kołodziejczyka

   240834sFiF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Deportacje do ZSRR to niedopuszczalne przestępstwo, jednak musi pan wiedzieć, że nie było by tego, gdyby naród niemiecki nie wybrał w wolnych wyborach na wodza Adolfa Hitlera i gdyby nten naród nie...rozwiń całość

   Deportacje do ZSRR to niedopuszczalne przestępstwo, jednak musi pan wiedzieć, że nie było by tego, gdyby naród niemiecki nie wybrał w wolnych wyborach na wodza Adolfa Hitlera i gdyby nten naród nie wywołał wojny i gdyby nie wysłał do obozów zagłady milionów niewinnych ludzi, w tym tysiące Ślązaków na podstawie donosów kolaborantów śląskich. Tragedia tych wywiezionych do ZSRR jest olbrzymia, ale jej przyczyną było tysiąckroć większe tragedie o których wy ZWLNŚ i RAŚ nic nie mówicie, co jest z waszej strony podłe i obrzydliwe. Macie widocznie w tym jakiś nieczysty interes.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   240834sFiF

   sprawiedliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 6

   Poznaj wreszcie prawdziwą historię czyli kto był winien I-wojny światowej, jak potraktowano (Francja) Niemców jak i Ślązaków po pierwszej wojnie (Polska i Francja) a potem zabieraj głos ty polski...rozwiń całość

   Poznaj wreszcie prawdziwą historię czyli kto był winien I-wojny światowej, jak potraktowano (Francja) Niemców jak i Ślązaków po pierwszej wojnie (Polska i Francja) a potem zabieraj głos ty polski głupi zwyrodniały komunisto.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polnische Luegner

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   w okregi wyborczym Oppeln w ostatnich wolnych wyborach listopad 1932 NSDAP uzyskala 26,2 proc glosów. Czyli 74,8 obywateli niemieckiego Grn SLaska nie glosowalo na Hitlera(komunisci socjaldemokraci...rozwiń całość

   w okregi wyborczym Oppeln w ostatnich wolnych wyborach listopad 1932 NSDAP uzyskala 26,2 proc glosów. Czyli 74,8 obywateli niemieckiego Grn SLaska nie glosowalo na Hitlera(komunisci socjaldemokraci czy katolicy z Zentrum). Wyniki nastepnych wyborow po przejeciu wladzy przez Adolfa maja tyle samo wspolnego z rzeczywistoscia co glosowanie w PRL albo ZSRR. Nie mowiac juz o tym ze Slazacy z polskiego Grn Slaska na Hitlera glosowac nie moglizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewńikym Nacyjŏ Schlōnzkŏ gorolstvo střimje a přetřimje!

   Eli smrōd po spodńŏkach? :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5


   Kjere same jus po Ojropje śe poleku rozłaźi, jak bōl po kośćach. :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dornenweg

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   Mi kiedys na wyroku- powiedzal sedzia ze sad podziela moj wywod i tok rozumowania ale nie ma przepisu prawnego by zrealizowac me roszczenie. Dlatego to nie sad tu jest problemem, tylko fakt ze nie...rozwiń całość

   Mi kiedys na wyroku- powiedzal sedzia ze sad podziela moj wywod i tok rozumowania ale nie ma przepisu prawnego by zrealizowac me roszczenie. Dlatego to nie sad tu jest problemem, tylko fakt ze nie ma takich mozliwosci w porzadku prawnym. To tak jakby chciec od nauczyciela zeby postawil 7 za swietne wypracowanie. Nawet gdyby chcial to nie moze tego zrobic. Dlatego jedyna droga to niestety zmiana ustaw, ergo nacisk na ustawodawce, ergo na partie polityczne w parlamencie. W jaki sposób to już cos z zupelnie innej beczkizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przidzie tyn czas

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 8

   Po leku, po leku , po leku. My ŚLONZOKI SOM CIYRPLIWE. Doczekomy sie tego co nom sie noleży.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlesier, kej źdźebko se zecko ...

   Svobody, we svy Heimat! :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6


   ..., to śe docko!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   down with the polska !

   turbogorolodupca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 7

   Nastepny SKANDAL ! - I jak tu kochac ta gorolsko republika ??????   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kumpel Gorzelika

   bezczelne slazakowcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 24

   Tego Rocznioka za jego wypowiedzi juz dawno powinno sie zamknac !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jenoroczniok

   Zeflik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Tego Orgescha powinni trzymać trzy miesiące w Auschwitz tak jak jego mocodawcy tam mordowali Ślązaków na podstawie donosów kolaborantów volksdeutschów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @bezczelny

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 3

   a moze by ci paluchy polomac,zebys gnoju gorolski juz Slonzokow nie lobrazol???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwaqzwj zeby my cie kiedys nie zamkneli

   Ziga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 12

   z przepaskom na ramieniu mniejszoci polskiej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama