Katowice: Budowa szopki w Panewnikach [ZDJĘCIA]

  Katowice: Budowa szopki w Panewnikach [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek, Zdjęcia: Marzena Bugała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Budowa szopki w Panewnikach [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  W bazylice franciszkanów w katowickich Panewnikach od dwóch tygodni robota wre. W sobotę gotowa będzie tutejsza szopka bożonarodzeniowa - jedna z największych w Polsce. W pełnej krasie zobaczymy ją jednak dopiero 24 grudnia, gdy zostanie odsłonięta przed Pasterką.
  Historia panewnickiego żłóbka sięga początku ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia zamieniała się jego lokalizacja i rozmiary. Obecnie instalacja zajmuje całe prezbiterium: żłóbek jest wysoki na 18 metrów, a szeroki na 32. Od 16 lat budowie szefuje Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Rzeźbiarz w tym roku przywiózł do Katowic 11 nowych rzeźb, wśród nich Jana Pawła II i św. Klary.

  ZOBACZ NAJŁADNIEJSZE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE Z 2010 ROKU

  Papież i święta znajdą się "na skrzydłach" szopki. W lewym skrzydle będzie postać św. Klary.
  - Akurat przeżywamy rok tej świętej. Z kolei w prawym skrzydle nawiązujemy do beatyfikacji Jana Pawła II, który będzie tu pokazany jako pasterz w otoczeniu owieczek - wyjaśnia ojciec Alan Rusek, proboszcz parafii.

  Centralna część żłóbka nawiązuje zaś do klimatów góralskich - jest tu m.in. góralski szałas.
  Scenografia szopki zmienia się co roku. Niezmienny pozostaje trud, jaki trzeba włożyć w budowę nieba i tła. Tło na olbrzymim płótnie malował w dawnej auli seminaryjnej Jałowiczor. Niebo, to dzieło elektryków - składa się z około 200 żarówek, tak ułożonych, aby przypominały konstelację gwiazd widoczną nad Katowicami.

  Niemniej skomplikowane jest rozplanowanie elementów żłóbka, tych jest 140, o 20 więcej niż w ubiegłym roku. Wśród nich najwięcej jest drewnianych rzeźb ludzi. Najstarsza figura ze żłóbka - kobieta z dzbanem - ma ponad 100 lat, jest też najwyższa, ma 1,3 metra wysokości. Przeciętnie rzeźby mają ok. 1,2 metra.

  Renowacją zniszczonych i rzeźbieniem nowych figur od lat zajmuje się pan Paweł. - Najtrudniej jest z aniołami. Ze względu na rozpiętość skrzydeł i detale, które trzeba dopracować - mówi Jałowiczor. Pracuje w drewnie, które następnie pokrywa farbą akrylową.

  Gdy rzeźbił figurę Jana Pawła II korzystał z fotografii papieża. - Przy innych figurach wystarczy wyobraźnia - dopowiada artysta. Co ciekawe rzeźby nigdy się nie uczył, za to rysunku tak.  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama