Strajk górników w kopalni Piast 30 lat później [ZDJĘCIA i...

  Strajk górników w kopalni Piast 30 lat później [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk górników w kopalni Piast 30 lat później [ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Idących w środę na pierwszą zmianę do pracy górników KWK Piast w Bieruniu witały wozy opancerzone i żołnierze grzejący się przy koksiokach. Tak jak 30 lat temu, nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego.
  Dniówka zaczęła się od uroczystej masówki na cechowni. Na tę okoliczność zjechali ze Stanów Zjednoczonych do kraju Andrzej Oczko, Eugeniusz Szelągowski i Adam Urbańczyk, którzy za przewodzenie strajkowi zostali niejako przymuszeni do emigracji.

  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA ZE STANU WOJENNEGO
  ZOBACZ INSCENIZACJĘ STANU WOJENNEGO W ZABYTKOWEJ KOPALNI GUIDO W ZABRZU
  ZOBACZ ZDJĘCIA, JAKIE MIAŁY SIĘ UKAZAĆ W WYDANIU DZIENNIKA ZACHODNIEGO Z 14 GRUDNIA 1981 R.
  PACYFIKACJA KOPALNI WUJEK NA ZDJĘCIACH 3D
  INSCENIZACJA STANU WOJENNEGO W CZĘSTOCHOWIE
  ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK W KATOWICACH


  - Podpisanie decyzji o wyjeździe z kraju równała się z natychmiastowym zwolnieniem z internowania - wspomina Urbańczyk, który strajkował jako 24-letni człowiek acz już żonaty i obarczony rodziną. - Wprawdzie po wyjściu na wolność odwidziało mi się opuszczanie kraju, ale sytuacja była nie do zniesienia. O pracy nie było mowy. Zwolnionych dyscyplinarnie nie przyjmowani wówczas do żadnego zakładu. Chwytałem się więc prac dorywczych: na dworcu PKP w Oświęcimiu rozładowywałem węgiel i koks, pracowałem na dorywczo na budowach... Żadna praca nie hańbi, ale całe życie tak się nie da.  Wrócił do kopalni i poprosił o przyjęcie do czasu wyjazdu.

  - To mi dali pracę w dziale elektrycznym. Przez cały dzień siedziałem w komorze na szybie IV i nic nie robiłem przez cały dzień - wspomina. - Towarzyszył mi "opiekun".

  Oczywiście, nie mógł tak w nieskończoność. I wreszcie dano mu to do zrozumienia, że jego czas minął.
  Musiał wyjechać. Bo znowu był bez pracy.

  - Moja historia jest przykładem tego, jak można człowieka zmusić do emigracji, zachowując pozory legalności i wyjazdu z własnej woli - mówi Adam Urbańczyk i pokazuje papier, gdzie zgoda na jego emigrację podpisana była na trzy dni przed jego oficjalnym wnioskiem o paszport.

  Wydarzenia sprzed 30 laty najlepiej przypomniał film Wojciecha Wieczorka "Najdłuższa szychta".

  Na koniec masówki wystąpił Jan Żak - górnik, który podczas strajku przed 30 laty na dole pełnił rolę kapelana. Teraz też, jak wtedy, poprowadził modlitwę.

  Dla uczczenia najdłuższego strajku wydany został komiks, a rondo przy kopalni otrzyma nazwę Strajku Górników KWK Piast.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA  [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ  W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy którykolwiek z tych "przymusowych" amerykanów wróciłby do Polski???

   ryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 62

   odpowiedź...NIEEEEEEEE całe rodziny tan ściągają,i mówią wartało!!!A inni na Piaście zapierda....i po 25 lat i co z tego?Biedaki,a ci przymusowi się dochrapali,to było ukartowane,zrobić syf i noga.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   typowe dla ryla

   jyndruszhameryki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jestes prawdziwy ryl. jakie cale rodziny? wypiepszili nas z zonami i dziecmi i tak tu jestesmy. dorabialismy sie od lyzki od nowa drugi raz w zyciu. dales chociaz na jednego z nas zlotowke abysmy...rozwiń całość

   jestes prawdziwy ryl. jakie cale rodziny? wypiepszili nas z zonami i dziecmi i tak tu jestesmy. dorabialismy sie od lyzki od nowa drugi raz w zyciu. dales chociaz na jednego z nas zlotowke abysmy mogli przezyc w polsce bez pracy? tacy jak ty nie pomagaja, tacy jak ty pyskuja kiedy juz mozna ,bez strachu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciule

   wacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 71

   ALE ZESCIE SIE DOROBILI, SOLIDARNOS
   C I BALCEROWICZ WYCIULALI WAS WSZYSTKICH JELOPY ;

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieła wyniszczenia rotniczych praw dokonał Buzek i sama Solidarność

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 57

   TERROR, MORD.POLISCH MAFIA.

   QWO VADIS.
   Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
   W dniu 13 maja 1981, podczas...rozwiń całość

   TERROR, MORD.POLISCH MAFIA.

   QWO VADIS.
   Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
   W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, dokonano zamachu na Papieża Polaka JP II.
   19 października 1984 ks. J Popiełuszko został zamordowany
   30 stycznia 1989 znaleziono ciało księdza Stanisława Suchowolca .
   Co wspólnego mają te trzy tragedie z sierpniem 80, stanem wojennym ,Smoleńskiem ?

   Te tragedie mają wspólny wątek do znienawidzonych przez elity rządowe, postulatów sierpnia 80 zapisanych w ustawodawstwo. Wolny związek upolityczniono a Buzek zabrał się za to, czemu bezpieka nie podołała.
   W postulatach zapisano 40 godziny tydzień pracy, Wolne soboty i niedziele. Skrócony okres do przejścia na emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, przejście bez względu na wiek górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. To było nie do zaakceptowania pomimo wydzielonej zgody i zapisów ustawowych. Tajnymi sposobami unicestwiano postulaty, wspomniane osoby stojące za światem pracy i wolnością z tablic stoczniowych.
   Okres ten można porównać do wyprowadzenia Mojżesza i jego ludu z pod władzy Faraona .
   I tam i tu występują dwie tablice. Mojżeszem jest JP II.
   Po „Wiośnie ludów” i okresie przełomów ( okrągły stół w 1989 ) . Władzę w Polsce w1997r. przejmuje UW AWS koalicyjny rząd Jerzego Buzka z Leszkiem Balcerowiczem jako wicepremierem.
   Obok wprowadzania własnego programu AWS podjęła się realizacji, w koalicji z UW czterech reform: administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych.
   Zajmijmy się ta ostatnią gdyż to właśnie OFE, szmal wpompowany z OFE w obligacje ze szmalu z unicestwienia postulatów sierpniowych ,przelanych na konta pomysłodawców w akcje spółek. Balcerowicz wprowadza rozporządzenie przyznawania oprawcom i siebie 25 % prowizji od każdej kwoty oszukanej ofiary.
   Ministrem sprawiedliwości zostaje L. Kaczyński wraz ze Zbigniewem Wassermannem jako prokuratorem krajowym( dopiero wyszło później ,że nie miał nominacji na to stanowisko w momencie przeprowadzania „Temidy” ) Prezesem ZUS zostaje Allot a jego zastępczynią A. Fotyga.
   Dwaj ostatni wpuścili sfałszowane przepisy w obieg w ZUS. Poprzedni z agentami ABW dokonali akcji kryptonim Temida i skoku na sądownictwo. Wraz z agentami UOP później przekształconego w ABW. Nie przypadkowo dobiera się męża Pani prezes sądu okręgowego (nowo mianowanej )szefa ABW na Śląsku. Opiera się to o wrabianego biznesmena z Sosnowca i prezesów katowickich sądów. Wraz z prezesami sądów, zwerbowano wielu sędziów i inspektorów ZUS, co dało początkowi reformy emerytalnej w akcji bezprawiezus, wymierzonej we wcześniej wspomniane postulaty, wyśmiania się z ojca św. J.P.II z zaangażowania w sprawy ludzi pracy, jego przemówienia, wywalczone prawa i wolności, wyśmiania się z ofiar stanu wojennego, morderstwa wspomnianych księży. Sprofanowano konstytucję i konwencję prawa człowieka.
   Na szeroką skale wydawano decyzje emerytalne a w następstwie wyroki w imieniu R.P. na sfałszowanych przepisach § 31. R.R.M z dnia 7 luty 83 r. Przesuwano terminy wypłat o dowolny termin, okrajano świadczenia o dowolną kwotę , odmawiano przyznawanie emerytur. Proceder był bardzo dobrze zabezpieczony. Ludzie przez lata chodzili dobrowolnie do pracy w soboty i niedziele ,by mieć przepracowany miesiąc 22 dni robocze, kiedy miesiąc kalendarzowy miał np. 19 dni roboczych. Kto nie podporządkował się fałszerstwu przepisów, i nie poszedł do pracy, nie zaliczano mu takiego miesiąca do okresu zatrudnienia. W ten sposób zmuszono ludzi do pracy w soboty i niedziele oraz wydłużono tydzień pracy z 40do 56 godzin pracy, także w ten sposób osobie zatrudnionej w szkodliwych warunkach można zabrać do 15 lat zatrudnienia i innym do 26 lat pracy. Dodawano ludziom od 0,5 roku do 3 i więcej lat pracy. Buzek Kaczyńskiego za zamach stanu wyrzucił i powołał Stanisława Iwanickiego ministrem sprawiedliwości. Iwanicki powiedział, że za czasów Kaczyńskiego w ministerstwie „naruszono nie tylko zasady funkcjonowania prokuratury w demokratycznym kraju, ale wręcz stworzono system służący wyłącznie realizacji celów politycznych”. Sfałszowany system świadczeń w ZUS działa do dziś.
   Dokonano zamachu stanu ,zamachu na niepodległość państwa polskiego i innych przestępstw przeciwko państwu, prawom człowieka. Akcja dała zysk ok. 80 miliardów zł. Bandyci mieli wypłacane prowizje 25% od sumy jednej oszukanej osoby na podstawie Rozporządzenia ministra finansów o finansowaniu urzędników za aktywnośc , rozporządzenie wydał Balcerowicz. Barbarzyńcy w togach czują się bezkarnie poszerzając swój proceder o pożyczki bankowe i nieruchomości . Na trop afery wpadł górnik z Tychów Jan Manowski z kandydatem na prezydenta R.P.- D. Podrzyckim. Tego drugiego zamordowano a górnikowi sporządzono psychiczną odyseję do krachu finansowego. 65 sędziów Katowickiej Apelacji zostało skierowanych przeciwko tej rodzinie Wydano 2000 postanowień w wyniku niesamowitych przestępstw. Zaczęto się bać o nominacje i zajmowane stanowiska . Tyska sędzina Dorota Niewiadomska jedna z podwładnych komornika Jarczyka, wyłączona przez sześć postanowień sądu okręgowego i apelacyjnego ze sprawy, która sama wydała postanowienie o niewłaściwości rzeczowej jej sądu w sprawie , sama się wyłączyła, Wydała na tego Bohatera Narodowego wbrew jakimkolwiek zasadom, wyrok zaoczny z wyrzuceniem na bruk całej rodziny, bez przyznania lokalu zastępczego. Sprawa rozprzestrzeniła się w dziesiątki spraw sądowych katowickiej apelacji i stała się priorytetem dla zbrodniarzy akcji Temida oraz bezprawiezus. Sięgała pozwanych Lecha Kaczyńskiego, Z Wassermanna, Kochanowskiego i inne ważne osobistości. Sąd Apelacyjny w Warszawie przesłał sprawę do Katowic , gdy przepisy mówią ,że sprawę przeciwko osobie sprawującej wysoki urząd państwowy kieruje się w miejscu urzędowania tej osoby. Pozwanymi są prokuratorzy i sędziowie Katowickiego SA. Ten sąd 10 grudnia 2009 wyłączył sąd rejonowy w Tychach ze sprawy ,sąd okręgowy i część sędziów sądu apelacyjnego. W marcu 2010 sprawa została skierowana do sądu okręgowego w Częstochowie. Rozegrały się dantejskie sceny na okoliczność i fakt, że sąd w Częstochowie nie może sprawy rozpatrywać gdyż nad nim przełożony jest sąd Apelacyjny w Katowicach. Pozew jest kierowany i opłacony do wydziału karnego, a ten wyłączył część własnego sądu w postępowaniu cywilnym. Największa na świecie afera rządowo sądowa wyszła by na jaw. Wtedy to podjęto plan likwidacji świadków i współsprawców. Sprawą zajmował się także J. Kaczyński jako szef BBN zlecił postępowanie Z. Ziobrze lecz ten albo oszukał J. Kaczyńskiego lub z kolesiami ukręcili sprawie łeb.
   Bandyci byli w ETPCZ w Strasburgu gdzie trój osobowy skład wydał postanowienie UWAGA.:
   „Nie ma łamania praw człowieka, złożonych dokumentów nie wolno przedstawiać ,żadnej instytucji państwowej i pozapaństwowej”

   W ten sposób ETPCZ w Strasburgu wydał na Państwo Polskie zezwolenie na uprawianie w stosunku do społeczeństwa polskiego, terroryzmu i zbezczeszczenie konwencji praw człowieka. Skoro terroryści zaznaczyli swą obecność w ETPCZ to dlaczego nie w Smoleńsku??
   Na głównych organizatorów padł wyrok- To swingowana katastrofa Smoleńska.
   Świadczenie usług pomiędzy instytucjami rządowymi , wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, komorników . Dało pole do stworzenia lokalnych mafii , unicestwienia działań prokuratury, Rząd pojął opiekę nad mafią, terroryzmem ,zbrodnią , pozostawiając społeczeństwo bez pomocy i kontroli nad powstającymi w zastraszającym tempie organizacjami terrorystycznymi.
   Mordercy są w Polsce i wbrew Wspólnemu stanowisku Rady Europy z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zwalczania terroryzmu(2001/930/WPZiB) RADY UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15 i 34. mordercy, terroryści chronią się pod immunitetami. Agent Kaczyński strasznie bał się zbrodni przeciwko narodowi Po oddzieleniu Prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. W prokuraturze generalnej ustawił swoich prokuratorów i to właśnie z prokuratury w Katowicach. Nie przypadkowo minister Sprawiedliwości piastował tekę ministerialną , albowiem Kwiatkowski był osobistym sekretarzem i doradcą Buzka przy wprowadzaniu zamachu stanu. Dlatego korespondencję z Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej do rąk adresata, rozpatrują sekretarki biura przyjmowania korespondencji pomimo przekazania spraw przez prezesów sądów odmawiając jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie odpowiadając ,że Kwiatkowski lub prezes SN nic nie może. Kwestie związane z upolitycznionym sądownictwem rejonowym i prokuraturą rozpatruje komornik Zbigniew Jarczyk w swych wszystkich przestępczych działaniach, wykorzystuje wpływy, mając za sobą swoją teściowa jako szefową wydziału wizytacyjnego sądu okręgowego w Katowicach oraz żonę jako sędzię, agenta tego sądu. Nad Korespondencją i podsłuchami telefonicznymi działa mąż Pani Prezes sądu Okręgowego wysoko postawiony oficer ABW wsławił się w pacyfikowaniu rodzin przystawiając pistolet do skroni dzieci przy pacyfikacji biznesmena, oraz w Akcji B.Blidy. Wszyscy są z nadania L. Kaczyńskiego
   Dlatego L. Kaczyński nie podpisał Karty Praw Podstawowych. O akcji kryptonim Temida, bezprawiezus, można przeczytać w wielu artykułach wydań internetowych.. Na wzór Wilczego Szańca to swoi doprowadzili do celowego opóźnienia i NADANYCH błędnych namiarów przy lądowaniu oraz innych okoliczności w Smoleńsku.

   Stan wojenny trwa do dziś pilnują tego agenci w sądach Katowickiej apelacji. Tylko gorące żelazo może wypalić ten wrzód i zastój państwa.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mocie się czym chwolić !

   szleper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

   i co to dało wyje*ali was bez mydła, czerwony ekonom Balcerowicz i mafia węglowa powstała na bazie tej "reform" Balcerowicza !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama