Ważne
  Katowice: Diabły i anioły w Centrum Scenografii Polskiej

  Katowice: Diabły i anioły w Centrum Scenografii Polskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego od drugiej połowy XX wieku - wystawa w Centrum Scenografii Polskiej
  Anioł Stróż czy Archanioł Gabriel? Sympatyczny Boruta czy może przerażający Belzebub? Obecnie w bardzo różny sposób wyobrażamy sobie istoty nas ochraniające lub skłaniające do zła. Ich plastyczne przedstawienia odnaleźć można na ekspozycji prezentowanej od 19 grudnia w Centrum Scenografii Polskiej, Oddziale Muzeum Śląskiego. Wystawę "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego od drugiej połowy XX wieku" będzie można zwiedzać do 31 marca 2012 roku.


  W polskim teatrze XX wieku znaleźć można ciekawe próby plastycznego ukazania postaci anioła i diabła. Często są to prace silnie zakorzenione w kulturze ludowej, odnoszące się także do ikonografii średniowiecza czy polskiego barokowego wyobrażenia dotyczącego mieszkańców nieba i piekła. Prace Adama Stopki, Zenobiusza Strzeleckiego czy Adama Kiliana stosujące persyflażowe ujęcia postaci w XX wieku były wyznacznikami myślenia dla wielu innych scenografów. Zaprezentowane eksponaty pozwolą zwiedzającym skonfrontować własne i zarazem współczesne wyobrażenia anioła i diabła z ludowymi, średniowiecznymi czy romantycznymi postaciami przetwarzanymi w pracach scenografów drugiej połowy ubiegłego wieku.

  Wystawa zaprezentuje projekty scenograficzne, kostiumy, lalki, a także fragmenty dekoracji scenicznej uzupełnione wybranymi fotografiami ze spektakli. Wśród pokazanych realizacji znajdą się wybrane inscenizacje tekstów dramatów romantycznych, teatru staropolskiego, inspirującego się teatrem misteryjnym i liturgicznym, realizacje ściśle związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz przedstawienia teatru lalkowego, sięgającego po teksty legend i podań.

  Na ekspozycji pokazane zostaną projekty scenograficzne do "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Kazimierza Dejmka i Andrzej Stopki oraz "Żywotu Józefa" Dejmka, zarówno w scenografii Zenobiusza Strzeleckiego z 1958 roku, jak i Andrzeja Stopki z 1965 roku. Zobaczymy także fotosy z tak znaczących realizacji, jak "Dziady" Kazimierza Dejmka i Andrzeja Stopki z 1967 roku, "Dziady" z 1973 roku Konrada Swinarskiego i Krystyny Zachwatowicz, "Dziady - dwanaście improwizacji" Jerzego Grzegorzewskiego ze scenografią Barbary Hanickiej z 1995 roku oraz "Dziady drezdeńskie" Piotra Potworowskiego z 1962 roku, a także prace scenograficzne Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Adama Kiliana, Ewy Starowieyskiej, Zygmunta Smandzika i Zofii de Ines.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama