Katowice/ Książka dla każdego użytkownika energii

  Katowice/ Książka dla każdego użytkownika energii

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaka jest opłacalność żarówek energooszczędnych, ile energii pochłania kuchenka - odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce pt. "Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek", która w środę została zaprezentowana w Katowicach.
  Książka pt. "Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek" po raz pierwszy została opublikowana w 2009 roku w Wielkiej Brytanii przez Davida JC MacKay'a i stała się swego rodzaju kompendium wiedzy na temat zużycia energii, wytwarzania energii odnawialnej, emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmian klimatycznych, czyli wszystkich tych zjawisk i problemów, które składają się na politykę energetyczną. Publikacja dotyczyła jednak obszaru Wielkiej Brytanii, co nie przekładało się na sytuację w Polsce.


  Fundacja EkoRozwoju postanowiła przełożyć książkę MacKay'a na język polski oraz dokonać adaptacji i obliczeń dla Polski, aby "przeciętny polski czytelnik" mógł odnieść treści zawarte w wersji angielskiej do polskich realiów energetycznych i klimatycznych. Jak powiedział w trakcie konferencji prasowej analityk trendów m.in. w systemie energetycznym oraz współautor polskiej adaptacji Marcin Popkiewicz, książka jest tak naprawdę omówieniem dwóch najważniejszych kwestii: zużycia energii oraz zapotrzebowania na nią.

  - MacKay napisał ją językiem prostym i żywym. Znajdują się w niej liczby i obliczenia, ale matematyka nie wykracza tutaj poza szkołę podstawową - powiedział Popkiewicz.

  Publikacja, do której dostęp został ułatwiony poprzez zamieszczenie jej w całości na stronie internetowej Fundacji, zawiera kilkadziesiąt rozdziałów, m.in. takich jak: energia jądrowa, hydroenergetyka, energia słoneczna i biopaliwa, w ujęciu bezpośrednio dotyczącym przeciętnego użytkownika energii jak i globalnym. I tak w rozdziale pt. "Oświetlenie", autor przybliża opłacalność żarówek energooszczędnych, a w temacie "Ogrzewanie" wylicza ile kosztują nas czajniki i kuchenki elektryczne.

  W rozdziale poświęconym samochodom, można się m.in. zapoznać z obliczeniami nt. zużycia energii przez przeciętnego użytkownika oraz dowiedzieć się dlaczego samochód przejeżdża 12 km na litrze paliwa. Przy okazji autorzy polskiej wersji informują, że Polak zużywa 30-40 proc. energii elektrycznej i grzewczej mniej niż Brytyjczyk (rzadziej też jeździ samochodem).

  Jak tłumaczył Popkiewicz, wszystkie te informacje przybliżają w sposób przystępny i prosty popularną tematykę dot. m.in. zmian klimatycznych, która często przedstawiana jest bądź w sposób wyjątkowo zawiły i niezrozumiały, bądź bywa spłycana, przez co również nie daje ogólnej wiedzy na ten temat.

  To jest książka dla wszystkich: naukowców, polityków, samorządowców, ekspertów, dzieci w szkole - przekonywał prezes Fundacji EkoRozwoju Krzysztof Smolnicki.

  Pierwsze polskie wydanie nie przekroczyło 3 tys. egzemplarzy. Całość została wydrukowana z materiału pochodzącego z makulatury. Książka po raz pierwszy została zaprezentowana w środę w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie odbył się również panel dyskusyjny pt. "Energia Zmian".

  Książka w wersji elektronicznej znajduje się na stronie - http://eko.org.pl/energia/.

  David MacKay jest profesorem na wydziale fizyki Uniwersytetu Cambridge. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama