Szpitale z długami, pacjent w kolejce

  Szpitale z długami, pacjent w kolejce

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cele komercjalizacji szpitali, którym przyjrzał się NIK, nie zostały osiągnięte. Kolejki do lekarza nie zmalały, a zadłużenie szpitali wzrosło. Radzą sobie te placówki, które przed komercjalizacją osiągały dobre wyniki. Tym, które generowały straty, komercjalizacja nie pomogła.
  NIK badając przekształcenia własnościowe ustalił, że np. gmina Zabrze, przekazała majątek nowej spółce jeszcze przed zakończeniem formalności i nie przeprowadziła nawet obowiązkowej inwentaryzacji. Szpital Rejonowy w Zabrzu został zlikwidowany z powodu długów.

  Po komercjalizacji zadłużenie wzrosło prawie dwukrotnie (do 7,7 mln zł). Pod tym względem nie dorównuje mu żaden inny szpital w Polsce. Co więcej, gmina nie pilnowała, co dzieje się w podległej jednostce, a szpital nie zrobił nic, by obniżyć koszty. Wzrost zatrudnienia pogłębił trudności finansowe nowej spółki.

  Szpital Nr 1 w Mysłowicach wciąż generuje straty, choć jest w likwidacji od trzech lat. Zarząd Spółki z o.o. Mysłowickie Centrum Zdrowia też przynosi straty i wciąż wymaga systematycznego dofinansowywana przez gminę. Pogorszyła się dostępność do usług medycznych, bo nawet nie wprowadzono tu list oczekujących pacjentów.

  Rada Powiatu w Gliwicach zdecydowała o przekształceniu ZOZ-u w Knurowie poprzez ograniczenie jego działalności, a nie poprzez likwidację, co pozbawiło go wsparcia z budżetu państwa.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama