Biuro współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego będzie...

  Biuro współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego będzie promować patenty

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Promocją 261 patentów w gospodarce, współpracą z przedsiębiorcami, komercjalizacją wyników prac badawczych będzie się zajmować Biuro Współpracy z Gospodarką, które powstało w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - poinformowało w czwartek biuro prasowe uczelni.
  Zadaniem nowej jednostki będzie podejmowanie inicjatyw, które ułatwią współpracę pracowników uczelni z przedsiębiorcami, dzięki czemu ich nowatorskie rozwiązania będą miały szansę zaistnieć w gospodarce. Powstanie Biura Współpracy z Gospodarką służyć będzie także promowaniu idei przedsiębiorczości w środowisku akademickim.

  - Będziemy pomagać naukowcom, którzy zechcą swoje patenty i wynalazki przekazywać do gospodarki na zasadach sprzedaży, licencji czy prac zleconych wykonywanych na rzecz przedsiębiorców.
  Z drugiej strony będziemy oferować pomoc przedsiębiorcom, którzy będą próbowali dotrzeć do pracowników naszej uczelni, na przykład w celu opracowania i wdrażania nowych technologii. Będziemy wspierać wszelkie inicjatywy o charakterze badawczo-rozwojowym - powiedział w czwartek Dariusz Laska z Uniwersytetu Śląskiego.

  W Uniwersytecie Śląskim funkcjonuje 12 wydziałów humanistycznych i technicznych oraz kilka jednostek międzywydziałowych, jak np. Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Jak powiedział Dariusz Laska, uczelnia ma na swoim koncie sporo wynalazków i patentów. - Na razie mamy ich 261 i chcemy się nimi podzielić - powiedział. Najwięcej patentów zgłosiły takie wydziały jak: wydział informatyki i nauki o materiałach, wydział nauk o Ziemi, wydział biologii i ochrony środowiska, wydział matematyki, fizyki i chemii.

  Podkreślił, że choć patenty dotyczą dziedzin ścisłych, to naukowcy z zakresu nauk humanistycznych także będą mogli podjąć współpracę z gospodarką poprzez przygotowanie analiz eksperckich.

  Powstanie Biura zbiegło się z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, która kładzie nacisk na współpracę uczelni z gospodarką, także na poziomie konsultacji programów kształcenia z przedsiębiorcami, czy udziale przedsiębiorców w procesie kształcenia studentów.

  Celem Biura będzie także pozyskiwanie funduszy na dalszy rozwój działalności naukowej. Pieniądze będą przeznaczane na budowę nowych laboratoriów, zakup sprzętu, a także inwestycje, z zachowaniem zasad wynagradzania jakie przysługują twórcom. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama