Ważne
  Wiślańscy drwale nie zamieniliby pracy na żadną inną

  Wiślańscy drwale nie zamieniliby pracy na żadną inną

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Świerk, który stoi na jednym ze stoków w Wiśle Dziechcince, ma jakieś 80 lat. Wysoki na 30 metrów, gruby dobrze na ponad metr. Robi wrażenie. Ale od kiedy wypatrzył go Roman Bujok, wiślański drwal, jego minuty są policzone - pisze Jacek Drost
  Piotr Pilch robi przy wycince drzew już 15 lat. Piłą spalinową włada jak mało kto

  Piotr Pilch robi przy wycince drzew już 15 lat. Piłą spalinową włada jak mało kto ©Jacek Drost

  Skąd pan wiedział, że tego trzeba ściąć? - rzucam do Romana Bujoka, wdrapując się za nim po stromym zboczu, bo dla laika wszystkie drzewa w lesie są takie same. Krępy mężczyzna o wyrobionych ramionach przystaje, opiera piłę spalinową na udzie i mówi: - Tu oto tam... - pokazuje palcem. - Czubek jest żółty. Jak pan klupnie siekierą, to osypują się igliwia. Na dole, przy korzeniu, widać drobne trocinki. To znak, że w koronie kornik siedzi.

  Kornik drukarz to taki walcowaty, owłosiony, rdzawo lśniący owad, mający ledwie 4 do 5 milimetrów długości. Mimo swej nikłej postury dał się mocno we znaki lasom świerkowym w Beskidach. Z powodu owego kornika drzewa zaczęły wymierać na potęgę. Na odsiecz beskidzkim lasom skierowano takich ludzi jak Bujok. Bo metoda na pokonanie kornika jest jedna - drzewo trzeba wyciąć, a na jego miejsce posadzić nowe, najlepiej sosnę lub buka.

  - Już 10. rok, jak jestem drwalem. Robota ciężka i niebezpieczna, zarobki spadły, młodzi się do niej nie garną - chcą szybko i dużo zarobić - mówi Bujok, obchodząc powoli świerka (tego z kornikami w koronie). Raz po raz rozgląda się wokoło, bo chce wybrać jak najlepsze miejsce, w które powinno drzewo spaść po ścięciu. - Poleci w tamtą stronę - wskazuje ruchem głowy i tłumaczy, że jak się dobrze drzewo podetnie, to poleci dokładnie tam, gdzie sobie człowiek zażyczy (chyba że w pobliżu jest inne drzewo, ale na to też są sposoby). - Jakby 30 metrów stąd wbił do ziemi palik, to można tak precyzyjnie zwalić drzewo, że upadając wbije ten palik do ziemi - wyjaśnia pan Romek, odpalając stosunkowo niewielką (waży jakieś 5,5 kg), ale piekielnie mocną piłę spalinową. Po lesie niesie się ryk pilarki, w powietrzu czuć spaliny.

  - O, tu na dole trzeba zrobić taki podcin - kierunek obalania drzewa, a potem podciąć z drugiej strony i wbić klinki - ledwie słyszę pana Romka, bo piła wyje jak wściekła. Nim zrobiłem dwa kroki w tył, wierzchołek świerka (tego z kornikami w koronie) zakołysał się, po czym drzewo majestatycznie runęło na ziemię. Spadło dokładnie tam, gdzie pan Romek zaplanował. Wszystko trwało jakąś minutę.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

   hehehe z ta husqvarna to reklamowo zaleciało

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiślańscy drwale nie zamieniliby pracy na żadną inną

   b (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 48

   husqvarna rules

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fachowcy kontra partacze

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 51

   To weź udział w akcji Śląski Spis Energetyczny na www.spisenergetyczny.pl i dostaniesz dostęp do sprawdzonych fachowców. Wtedy kurnik może się ostanie! :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fachowcy kontra partacze

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 44

   No i to są fachowcy. Coraz mniej już takich niestety. Przyjeżdżają i partolą robotę. U moich dziadków dwóch drwali tak wycinało gruszę, że spadła wprost na kurnik i zadusiła kilka kur! Partacze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepustka do wyrębu lasu

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 50

   Wojny z kornikiem nikt jeszcze nie wygrał, a dla zmniejszenia strat istnieje jedno tylko wyjście. LAS MIESZANY. Wycinki to tylko wymówka dla niszczenia lasu. W Niemczech znają tę prawdę od dawna,...rozwiń całość

   Wojny z kornikiem nikt jeszcze nie wygrał, a dla zmniejszenia strat istnieje jedno tylko wyjście. LAS MIESZANY. Wycinki to tylko wymówka dla niszczenia lasu. W Niemczech znają tę prawdę od dawna, ciemny Polak uskutecznia środki jemu wygodne, zawsze dla zyskuzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama