Po katastrofie szybu dyrektorzy odwołani

  Po katastrofie szybu dyrektorzy odwołani

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Edward Bywalec nie jest już dyrektorem kopalni Szczygłowice w Knurowie. Stanowisko stracił również Adam Przywara, dotychczasowy dyrektor ds. pracowniczych. Przedstawiciele Kompanii Węglowej zaprzeczają, by wpływ na taką decyzję miało niedawne zawalenie się szybu wentylacyjnego w Szczygłowicach.
  Przypomnijmy, że konstrukcja runęła, choć władze kopalni półtora tygodnia wcześniej wiedziały, że grozi jej katastrofa budowlana. Prace zabezpieczające miały rozpocząć się w 5 września. Szyb zawalił się jednak dzień wcześniej.

  - Jeszcze przed katastrofą dzienne wydobycie w KWK Szczygłowice było o kilka tysięcy niższe od planowanego. W tej sytuacji trzeba było zwiększyć skuteczność zarządzania - twierdzi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Zarzeka się również, że zmiany nie są spowodowane konfliktem między dotychczasową dyrekcją kopalni, a tamtejszymi związkowcami. Ci o decyzji zarządu Kompanii mówią: spóźniona co najmniej o rok.

  - W tej kopalni źle się działo od 2005 roku. Sądzę, że oficjalna przyczyna zwolnienia dyrektora to tylko przykrywka - uważa Zbigniew Kowalski z Sierpnia 80.

  Obowiązki dyrektora KWK Szczygłowice przejął Grzegorz Mendakiewicz, dotychczas kierujący kopalnią Pokój w Rudzie Śląskiej. Jego miejsce zajął z kolei Grzegorz Żukowski, wcześniej dyrektor kopalni Brzeszcze-Silesia. Stanowisko Adama Przywary objął Krystian Rydarowicz, który poprzednio był dyrektorem ds. pracy w KWK Halemba.

  Po zawaleniu się szybu dzienne wydobycie Szczygło- więc spadło o osiem tysięcy ton, co dla kopalni oznacza stratę około półtora miliona złotych dziennie. Zwiększenie wydobycia będzie możliwe dopiero po ukończeniu budowy nowego szybu wentylacyjnego. Dojdzie do tego dopiero za kilkanaście miesięcy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama