Rada nadzorcza przyjęła strategię Kompanii Węglowej

  Rada nadzorcza przyjęła strategię Kompanii Węglowej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Stabilne lub zwiększone wydobycie węgla, zaangażowanie w energetykę oraz przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska - to trzy filary nowej strategii Kompanii Węglowej (KW), przyjętej w piątek przez radę nadzorczą tej największej górniczej firmy w Europie.
  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  Spółka chce też ustabilizować zatrudnienie. W tym roku przyjęła do pracy pięć tysięcy osób, m.in. uzupełniając odejścia górników na emerytury. Na następne lata zakłada podobną skalę przyjęć.

  "Stawiamy na rozwój, a nasza strategia ma charakter agresywny, co spotkało się z akceptacją rady nadzorczej spółki. Uznaliśmy, że kto nie idzie do przodu, nie reaguje na potrzeby rynku, ten się cofa i przestaje być potrzebny" - skomentowała po posiedzeniu Rady prezes Kompanii, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

  Podkreśliła, że o potencjale polskiego rynku, a - co za tym idzie - także o wyzwaniach stojących przed Kompanią, może świadczyć skala importu węgla do Polski; w tym roku ma on przekroczyć 15 mln ton. KW chce zwiększać wydobycie, dostosowując je do potrzeb rynku.

  Rocznie wydobycie kopalń Kompanii to niespełna 40 mln ton. Stopniowo możliwości firmy mają się zwiększać, jednak na przyszły rok założono stabilizację wydobycia. W planie techniczno-ekonomicznym na 2012, także w piątek przyjętym przez Radę, przewidziano, że w przyszłym roku wydobycie będzie porównywalne z tegorocznym. Kompania chce też utrzymać rentowność - kończący się rok zamknie zyskiem rzędu 500 mln zł.

  Prace nad nową strategią, obejmującą okres do 2015 r., trwały blisko pół roku. Zakłada ona trzy linie biznesowe, które mają być podstawą działalności spółki: wydobycie węgla, energetykę i ochronę środowiska.

  Drugim, obok wydobycia, filarem działalności KW stanie się energetyka. Kompania wraz z partnerem biznesowym chce wybudować elektrownię węglową o najwyższej z obecnie możliwych technicznej sprawności (46 proc.), gdzie emisja dwutlenku węgla ma być o 30 proc. mniejsza od tradycyjnych bloków.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama